O ponovni vzpostavitvi možnosti veslanja se govori že leta, kot kaže bo mariborski Mestni park kmalu res ponovno postal bogatejši za prav to ponudbo. Kot je pojasnila Nataša Matijevič iz Mestnih nepremičnin, se čolni trenutno prenašajo iz Zavoda za turizem Maribor na mestno občino in s tem na Šport Maribor, ki bo prevzel njihovo upravljanje in najem.

Najprej je bila ovira pravna podlaga nato pomanjkanje kadra

Kot smo že poročali, mora po zakonodaji za rabo ribnikov in jezer biti sprejet plovbni režim, o katerem so govori že dolga leta. S tem bi bila vzpostavljena pravna podlaga za oživitev veslanja na Treh ribnikih. Z urejenim pravnim statusom bi se lahko lotili izdelave replik lesenih čolnov, ki so po ribniku pluli nekako do leta 1945.

Matijevič pa je pojasnila, da so za izvajanje te dejavnosti potrebovali še strokovno usposobljenega zaposlenega, ki ga dosedaj ni bilo. Vodnik čolna je tako lahko le zaposleni, ki ima opravljeni izpit za reševalca iz vode z licenco D. “Sedaj imamo enega gospoda, ki bo lahko delal na čolnu. Varnostni ukrepi so tudi pri tako majhnem čolnu velikega pomena. Zavedamo se, da jim moramo slediti,” dodaja.

Trenutno sta na voljo dva čolna iz projekta participativnega proračuna. Dodatni štirje so naročeni. Cena plovbe naj bi bila med 12 in 20 evrov na uro. Cenik sicer še ni dokončno določen. Vsekakor pa bodo cene nižje od tistih na Bledu ali Bohinju, kjer je se plovba že uveljavila, je zagotovila Matijevič.

Mestne nepremičnine tako načrtujejo, da bodo čolni na voljo do začetka avgusta. Vse pa je še vedno odvisno od zaposlenega z licenco, saj mora v času izposoje biti ta oseba prisotna. V vsakem primeru pa bodo do jeseni usposobili enega izmed zaposlenih na Športu Maribor, da bo lahko tudi dolgoročno izvajal dejavnost v parku, saj je prav to pogoj za pridobivanje plovnega dovoljenja.

Lesena čolnarna je bila zgrajena že pred letom 1905

Območje Treh ribnikov je bilo vse od konca 19. stoletja priljubljen sprostitveni prostor za meščane. Ponujal je namreč številne možnosti za sprostitev v naravi, sprehod po okoliških gozdovih, svojstveno gastronomsko pokušino v katerem od vinotočev, že pred letom 1905 pa je bila pri Treh ribnikih zgrajena lesena čolnarna, kjer so se lahko sprehajalci v rdeče belo obarvanih lesenih čolnih popeljali tudi po ribniku.

Po letu 1927 je bila po načrtih arhitekta Maxa Czeikeja zgrajena nova čolnarna, ki je bila po letu 1980 porušena, ohranjena je samo pokrita kolonada. Veslanje po ribniku je od takrat povsem zamrlo, še lahko prebiramo ob predlogu.