Timi Celcer prihaja iz Tezna v Mariboru, po izobrazbi pa je diplomiran politolog. Študentska leta je preživel na Univerzi v Ljubljani in delno tudi na Göteborški univerzi na Švedskem. Sebe bi opisal predvsem kot zelo ambiciozno osebo, saj si je že odkar pomni, sebe zamišljal na pomembnih položajih in fantaziral o situacijah, kjer bi njegov doprinos naredil veliko družbeno razliko.

Do neke mere so vsa njegova dejanja in podvigi lov za to aspiracijo. Vendar težko reče, da ga to popolnoma zaobjame, oziroma, da je to njegov edini ali pa celo najpomembnejši motivator v življenju. Pomoč skupnosti in ljudem na splošno, sta vrednoti skozi katere je rasel in sta tudi vrednoti kateri uokvirjata tako njegove karierne kot osebne aspiracije.

Zase pravi, da je po naravi zelo radoveden in najbrž je to ena tendenca, ki ga je usmerila v življenje v tujini. Včasih namreč ni bil tako odprt in pogumen za življenje izven doma, vendar ga je nekako ravno ta radovedni in avanturistični duh izoblikoval v popotnika po svetu. “Danes neizmerno uživam v spoznavanju novih ljudi, novih krajev in novih zgodb,” dodaja Celcer.

Vztrajnost in železna volja sta ga pripeljali do Googla

“Moja pot do Googla je izjemno zanimiva,” pravi. Že od srednje šole je sanjaril o tujini, vendar se je zaradi visokih stroškov odločil študij začeti v Ljubljani in iskati druge opcije. Že od nekdaj je namreč rad začenjal razne projekte, kar pa je še bolj ambiciozno in intenzivno nadaljeval ob študiju. Z željo po uspehu je v prvih letih razvil razne poslovne in artistične projekte, ki pa niso vedno imeli željenega rezultata. Ta uvodni neuspeh mu je kljub velikemu razočaranju dal le še več motivacije za iskanje alternativ v tujini.

Zadal sem si, da po koncu študija začnem novo poglavje v tujini, kjerkoli pač bo.

Še preden je skristaliziral svoj plan po študiju, se mu je sreča nekako obrnila. Na podlagi uspešnega filozofsko-političnega podcasta katerega je vodil in na podlagi lastnega bloga s podobno tematiko, je začel objavljati še strokovne politološke članke za 24ur.com. Te reference, skupaj z drugimi izkušnjami s pisateljskimi deli, so ga pripeljale na pozicijo tekstopisca v enem ambicioznem start-upu.

Na podlagi že preteklih izkušenj s študentskimi deli v prodaji, se mu je v tem podjetju začelo zaupati vedno več odgovornosti v oddelku prodaje in marketinga. “Zaradi želje po tujini pa nisem želel sprejeti še višje funkcije, zato sem se odločil to podjetje zapustiti in sprejeti pozicijo glavnega koordinatorja v ne-profitni organizaciji za srčno-žilne bolnike po imenu AED – kjer sem do tedaj delal le ob strani in kjer je moja želja po tujini bila lažje sprejeta,” pojasnjuje Celcer.

Ambicijo po tujini ni nikoli skrival in na njegovo veliko srečo ga je CEO (direktor) start-upa, v času, ko ga je zapuščal, v ta namen povezal z nekom iz Googla, preko katerega je naposled prišel do uradnega priporočila. “S priporočilom, sem se nato prijavil na delovno mesto in po pregledu moje celotne aplikacije sem bil nato povabljen na prvi razgovor,” pravi Celcer.

“Med procesom intervjuvanja, sem bil zaradi stresa pokonci praktično vso noč”

“Sem oseba, ki se ne obremenjuje preveč pred pomembnimi dogodki, pred intervjuji za Google pa sem bil zaradi stresa pokonci praktično vso noč,” pojasnjuje. Proces intervjuvanja je zelo izčrpen in sestoji iz večih področij. Demonstrirati moraš znanje povezano s pozicijo na katero se prijavljaš, kognitivne sposobnosti in vodstvene kakovosti. Na podlagi tega se med vsemi aplikanti za pozicijo, po deliberaciji odločijo za enega.

Dublin označuje kot mesto z izjemnimi priložnostmi za mlade

Celcer priznava, da ko je razmišljal o tujini, Dublin vsekakor ni bil prvi na seznamu mest, vendar “Silicijeva dolina Evrope” kot ga mnogi referirajo, ker imajo tam tehnološka podjetja kot so Google, Meta, Microsoft, ipd. svoj sedež za Evropo, Bližnji Vzhod in Afriko (EMEA), je predobra destinacija, da bi jo nek mladostnik, željan tujine, izpustil. “Priložnosti za mreženje v tem izjemno mednarodnem mestu, ki gosti izjemne talente iz tehnološkega sektorja in drugod iz celega sveta, je neizmerno.” 

“Moja pozicija je tako imenovani ‘Account Strategist’. Ukvarjam se s strateškim svetovanjem podjetjem na Jadranskem trgu. Moja naloga je, da jim skozi mojo ekspertizo pomagam izboljšati njihovo celostno produktivnost na naši platformi v skladu s cilji, ki so si jih za le-to zadali,” pojasnjuje Celcer.

Irska ga v marsičem spominja na dom

Celcer pravi, da so ljudje v Dublinu prijazni, gostoljubni in dobrovoljni, oziroma ne tako daleč od našega Štajerskega “gemütlichkeit-a”. “Tudi pivske navade Ircev in Štajercev se ne razlikujejo preveč, če se smem nekoliko pošaliti,” pravi. Irsko vreme je morda nek “minus”, vendar daleč od stereotipiziranega za to deželo. “Za tiste, ki smo študirali v Ljubljani, je to vreme nekaj popolnoma normalnega”, se še pošali Celcer. Kar je po njegovo drugače, je edino to, da je v Dublinu izjemno močan veter, ki se včasih združi v ne prav prijetno kombinacijo z dežjem. Pravi pa, da je zanj po vsej verjetnosti največji “plus” ravno ta izjemno mednarodna sestava mesta in njegova nadpovprečna koncentracija mladih.

Dublin je mlado mesto, ki gosti predvsem študente in mlade delavce.

“Vsak dosežek je javno priznan, osvetljen in nagrajen”

“Kultura, ki jo goji Google je ena najlepših stvari v tem podjetju. Moja osebna percepcija le-te je naslednja. Zares se počutis viden, čeprav delaš v eni izmed največjih korporacij na svetu. Vsak dosežek je javno priznan, osvetljen in nagrajen,” pojasnjuje Celcer. Menedžerji, oziroma nadrejeni, so izjemno prizemljeni in dostopni, še dodaja.

Google poudarja empatijo in medsebojno pomoč. To se odraža v vseh zaposlenih, nadrejenih in podrejenih.

Uspešno, pametno in zdravo delo je v samem središču tako imenovanega “Googlerja”. “Mislim, da smo vsi, ki delamo na Googlu, po naravi zelo ambiciozni in menim, da je sistem dobro naravnan, da iz nas izlušči maksimalno produktivnost,” še dodaja Celcer.

Celcer pojasnjuje, da je ena izmed glavnih opazk v sklopu njegovih potovanj in še posebej te izkušnje na Googlu, ko je spoznaval ambiciozne ljudi iz celega sveta, da imamo Slovenci morda malo preveliko strahospoštovanje do takšnih priložnosti. Poudarja pa, da smo v bistvu izjemno talentiran, izobražen narod, z veliko potenciala. Vsem, ki morda to berejo, polaga roko na srce, da take priložnosti niso izven dosega.

Prijavi se na ta razpis, napiši to prošnjo, pa čeprav večkrat. Bodi ambiciozen in “če ne prideš ne prvič, ne drugič do krova in pravega kova poskusi: vnovič in zopet in znova.”