Skozi celotno šolsko leto so dijaki Srednje šole za oblikovanje Maribor v okviru programa EPAS, Šole ambasadorske Evropskega parlamenta aktivni na različne načine, kar se jasno vidi na njihovih socialnih omrežjih in spletni strani šole, kjer tedensko objavljajo dogajanja v povezavi s programom.

Njihova ustvarjalnost je neomejena, kar se odraža v različnih projektih, ki jih izvajajo na temo Evropske unije, prihajajočih evropskih volitev in političnega sodelovanja mladih.

Raznolikost ustvarjanja v duhu Evropske unije

Dijaki, ki obiskujejo različne programe na šoli, svojo ustvarjalnost izražajo na mnoge načine. Nekateri ustvarjajo plakate, drugi rišejo in slikajo, tretji pa oblikujejo neverjetne modne kreacije in izdelke iz lesa. Poleg tega snemajo prispevke in fotografirajo, vse z namenom ozaveščanja o Evropski uniji in njenem pomenu.

»Program EPAS nam daje priložnost, da združimo naše talente in jih usmerimo v projekte, ki imajo širši družbeni pomen,« pravijo dijaki, ki so prepričani, da to ni le šolski projekt, ampak način, kako lahko prispevajo k boljšemu razumevanju Evrope med svojimi vrstniki.

[[image_1_article_66269]]

Inovativna informativna točka: Srce šolskih aktivnosti

Ena izmed glavnih nalog programa EPAS je postavitev informativne točke na šoli, ki vsakodnevno opominja dijake in goste šole o programu in njegovih aktivnostih.

»Naša informativna točka je zelo inovativna, saj je velika premična stojnica, ki jo premikamo na različna mesta po šoli, po učilnicah, pred šolo, prosto po Mariboru … Z njo prikazujemo delo naših dijakov in širimo informacije o samem programu in aktivnostih na šoli,« pojasnjuje mentorica Petra Klima.

Dogodki, ki osvetljujejo pomen demokracije

Dijaki še posebej uživajo v dogodkih, na katere povabijo različne goste, ki jim približajo pomen aktivnega državljanstva in političnega sodelovanja.

Šele s tem se dijaki pogosto zavedo pomembnosti demokracije in da vsak glas šteje, da njihov glas šteje.

Gosta, ki so ju na Srednji šoli za oblikovanje Maribor gostili nazadnje in ki sta dijake izjemno navdušila, sta evropski poslanec Matjaž Nemec, ki so ga gostili v marcu, in dr. Aleš Maver, ki so ga ob dnevu Evrope gostili v maju.

Oba sta na sebi svojstven, edinstven in drugačen način navdušila dijake – Matjaž Nemec s svojo preprostostjo in poudarkom na pomembnosti prihajajočih evropskih volitev, dr. Aleš Maver pa z izjemnim podajanjem izjemno težke in aktualne tematike o vojni v Ukrajini in vojni na Bližnjem vzhodu.

[[image_2_article_66269]]

Upanje na visoko uvrstitev in nagrado

Dijake in mentorico Petro Klima sedaj čaka še zaključno ocenjevanje, v katerem upajo na čim višjo uvrstitev. Visoka uvrstitev bi dijakom omogočila brezplačno potovanje v evropske prestolnice, kar bi bilo izjemno priznanje za njihov trud in predanost programu EPAS.

[[image_3_article_66269]]