Pripadniki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) so danes uspešno onesposobili najdeno bombo na gradbišču v mariborski četrti Tezno. Sirena je malo pred 11. uro naznanila konec nevarnosti, zato se lahko ljudje, ki so se zjutraj morali umakniti, vrnejo na svoje domove.
Deaktivacija je bila izvedena v manj kot eni uri
Prva sirena se je kot napovedano slišala po deseti uri, druga pa malo pred enajsto uro. To pomeni, da se lahko prebivalci vrnejo domov. Deaktivacija je bila torej še bolj hitra, kot so pričakovali po napovedi.
Po koncu uspešne deaktivacije bombe je Darko Zonjič, poveljnik Državne enote za varstvo pred NUS, povedal, da je bilo popolnoma varno odviti vžigalnik, ekipa pa je opravila vrhunsko delo. "Ko se to konča, si oddahneš, pade ti kamen s srca," je dejal.
Srečko Šestan, poveljnik Civilne zaščite Republike Slovenije, je povedal, da gre za nalogo, ki jo občina očitno že obvlada. "Ni prvič, upam da je zadnjič," je pripomnil in dodal, da je vse potekalo tekoče, tudi število evakuiranih je bilo tokrat malo, zato ni bilo nobenih težav. Šlo je za okoli 50 ljudi, ki bivajo v t. i. rdeči coni, torej do 400 metrov od najdišča bombe in so morali za ta čas zapustiti svoje domove in poslovne prostore.
Pri evakuaciji po besedah poveljnika civilne zaščite Mestne občine Maribor Sama Robiča niso zaznali težav. "V zadnjih dneh so potekale številne aktivnosti obveščanja prebivalcev, ljudi, ki se morajo evakuirati, smo tudi obiskali na domu. Velika večina je napovedala, da bo sama do 8. ure zapustila območje, neposredno pred začetkom izvedbe deaktivacije pa še enkrat preverimo vse objekte," je povedal.
Prebivalci, ki živijo ali delajo v oddaljenosti od 400 do 600 metrov od najdišča bombe (rumena cona), so morali po sproženju zvočne sirene za nevarnost do preklica upoštevati, da v tem času ni dovoljeno zadrževanje na prostem.
Odpovedan je bil tudi bolšji sejem, ki sicer vsako nedeljo poteka na območju Cone Tenzo. Sicer ni v območju, a so se za to odločili iz varnostnih razlogov.
Celotno območje se je varovalo v sodelovanju s Policijo, Mestnim redarstvom, Javno gasilsko službo Mestne občine Maribor, CZ ter predstavniki sil zaščite in reševanja Občine HočeSlivnica.
Bomba kot pričakovano deaktivirana že v prvi fazi
S postopkom so sicer začeli 20 minut kasneje kot načrtovano, saj so čakali, da gre po bližnji progi mimo mednarodni vlak, ki je imel zamudo. A to po besedah Zonjiča ni zmotilo akcije.
Bombo bodo prepeljali v skladišče na Goriškem, nato pa bo skupaj z ostalimi najdbami uničena na poligonu.
Ključno vlogo pri deaktivaciji sta danes imela Aljaž Leban (tehnično operativni vodja državne enote NUS) in Karl Marko, član mariborske enote, ki je hkrati tudi najstarejši član. Najprej se je odstranil zadnji vžigalnik, ki je bil zahtevnejši, nato še sprednji. Kot je pojasnil Marko, je bilo z zadnjim vžigalnikom kot pričakovano nekaj težav.
V današnji akciji je sodelovalo več kot 150 oseb. Ob pripadnikih državne enote NUS so to med drugim še gasilci, pripadniki civilne zaščite, policisti, redarji in delavci javnih podjetij. "Pomembno je tudi to, kar naredijo občanke in občani ter poslovni subjekti, da znajo prisluhniti in upoštevajo navodila. Danes jim lahko čestitamo za to," je dejal poveljnik civilne zaščite Mestne občine Maribor Samo Robič.