Inštitut za razvoj družbene odgovornosti (IRDO) je v četrtek prvič v spletni obliki, izbranim podjetjem, organizacijam in posameznikom dvanajstič podelil priznanja in nagrade za družbeno odgovornost Horus. S projektom želijo organizatorji poiskati in nagraditi celovite pristope podjetij in posameznikov k družbeni odgovornosti in trajnostnemu razvoju. Na letošnji razpis, na katerem se za nagrado lahko potegujejo različne pravne osebe in posamezniki, je do 28. oktobra prispelo 14 vlog. Ocenjevanje je potekalo v dveh krogih, člani komisije pa so bili razdeljeni v več podskupin. V kategoriji posebno priznanje – splošno je nagrado prejel mag. Danilo Burnač, nekdanji direktor Mariborskega vodovoda.

Primer vodje pete stopnje

Težnja mag. Danila Burnača k družbeno odgovornemu ravnanju je prisotna skozi njegovo celotno poslovno kariero in zdi se, da se z leti še stopnjuje. Danilo je svetel zgled funkcionarja in gospodarstvenika javne uprave, ki se trudi, da bi tudi v javno upravo vnesel elemente družbene odgovornosti in tako prispeval k večjemu ugledu tega sektorja. Kandidat ima bogate izkušnje na različnih področjih in si je doslej zelo prizadeval za razvoj družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja, kar dokazujejo že prejete nagrade in priznanja v funkciji, ki jo je opravljal. Tudi v novi vlogi nadaljuje svoje poslanstvo in dokazuje predanost dobrodelnim aktivnostim.

Zaslužena odlična ocena z vseh vidikov: celovitost, izjemen prispevek k družbenemu napredku v vseh življenjskih sferah družbe in okolja, odgovoren odnos, vključevanje razvojnih projektov s področja svojega organizacijskega okolja v širšo, vključujočo družbo, izkazana uspešnost z nagradami in priznanji za izjemne dosežke.

S svojim načinom vodenja daje zgled vodje, ki se zaveda pomembnosti posameznika in kot tudi skupine za delovanje celotnega podjetja. Kot član številnih odborov in svetov, je njegov doseg družbeno odgovornega načina delovanja zagotovo zelo velik in je izkazan skozi številne nagrade in priznanja. Prenos znanja in izkušenj s področja inovativnosti na mlajše generacije kaže tudi na sposobnost medgeneracijskega delovanja in sodelovanja, kar bo v prihodnosti zagotovo zelo pomembno. Je primer vodje “pete stopnje”, ki skozi vse svoje ozaveščeno delovanje prakticira načelo: primerjaj se z najboljšimi, če želiš napredovati. Zaslužena odlična ocena z vseh vidikov: celovitost, izjemen prispevek k družbenemu napredku v vseh življenjskih sferah družbe in okolja, odgovoren odnos, vključevanje razvojnih projektov s področja svojega organizacijskega okolja v širšo, vključujočo družbo, izkazana uspešnost z nagradami in priznanji za izjemne dosežke, je zapisano v obrazložitvi.

Mag. Danilo Burnač: Osebno se nagrada pokaže kot dokaz prave smeri dela, življenja in osebne ter družbene odgovornosti

“Moje osebno in poslovno delovanje je vsa leta namenjeno humanitarnosti, dobrodelnosti, filantropiji in družbeni odgovornosti.  Ta nagrada je največ kar lahko posameznik v Sloveniji dobi, na področju družbeno odgovornega delovanja in trajnostnih politik,” je za Maribor24 povedal Burnač in dodal: “Jaz sem tudi aktivno vključen v delovanje Lions kluba Piramida Maribor, zato so mi stiske, ali gre za socialne, zdravstvene, finančne, dobro poznane.”

Ob tem dodaja, da so se v teh čudnih koronskih časih stiske povečale, kar zaznavamo vsi, ki imamo osebne vrednote solidarnosti, za pomoč pomoči potrebnim, etike in soodgovornosti. Osebno se nagrada pokaže kot dokaz prave smeri dela, življenja in osebne ter družbene odgovornosti. “Vesel sem, da so to ocenili drugi, saj pri vodstvu MOM, ta trenutek veljajo drugi nesocialni kriteriji.”

Mariborski vodovod imel dvakrat najboljše letno poročilo med 150.000 poslovnimi subjekti v državi

Ker je mag. Danilo Burnač priznanje prejel predvsem zato, ker je uspel v javno upravo vnesti element družbene odgovornosti, nas je zanimalo, koliko je po njegovem te družbene odgovornosti v naši javni upravi?

“Osebno naj sploh ne bi bilo važno, ali je lastnina pogoj, da je neko podjetje ali posameznik družbeno odgovoren in trajnostno naravnan. Pri nas žal je temu tako. Vsa leta sem kot direktor javnega podjetja želel, da se širši javnosti pravilno poroča o vseh elementih družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja. Vsled tega je bil rezultat, da je Mariborski vodovod imel dvakrat najboljše letno poročilo med 150.000 poslovnimi subjekti v državi, in to ravno zaradi tega, ker so bili poslovni procesi nadgrajeni z vsemi prvinami osebne, vodstvene in podjetne družbene odgovornosti.” 

Osebno naj sploh ne bi bilo važno, ali je lastnina pogoj, da je neko podjetje ali posameznik družbeno odgovoren in trajnostno naravnan. Pri nas žal je temu tako.

Burnač je prepričan, da lastnina torej ni pogoj, je pa dokaz o zrelosti menedžmenta, da ni vse v dobičku, da je prav, da se skozi delo, poslovanje in ravnanje en del vrne ljudem, uporabnikom in okolju, kjer je tržni del dobička tudi nastal. Na zahodu ni več vse v dobičku. Razvoj zahodne družbe se bo razvijal ali obstal na temelju družbene odgovornosti vsakega posameznika in vseh deležnikov v družbi.

V podjetjih bi morali vprašanju družbene odgovornosti nameniti posebno pozornost. To je, da bi morali biti najprej vodje, uprave, zaposleni v pravnih in splošnih sektorjih usposobljeni za družbeno odgovorna ravnanja do zaposlenih, strank, uporabnikov, okolja, lokalnih skupnosti in drugih deležnikov.

“Menim, da bi morala biti podjetja, v katerih je država ali občina lastnik, svetel primer, kaj je družbena odgovornost. Osebno lahko samo pritrdim mnenju ddr. Matjaža Muleja iz EPF, da je obstoj civilizacije odvisen od družbene odgovornosti, pa naj se to sliši še tako utopično. Za to bi morali v podjetjih vprašanju družbene odgovornosti nameniti posebno pozornost. To je, da bi morali biti najprej vodje, uprave, zaposleni v pravnih in splošnih sektorjih usposobljeni za družbeno odgovorna ravnanja do zaposlenih, strank, uporabnikov, okolja, lokalnih skupnosti in drugih deležnikov,” še pravi Burnač in dodaja, da je potrebno usposobiti vodstva ali zaposliti v večjih družbah osebo, ki bo kot “epidemijo” širila in implementirala družbeno odgovoren odnos v poslovne procese podjetij.