V soboto se bosta v Umetnostni galeriji Maribor (UGM) zvrstila dogodka, ki naslavljata ustvarjalne plodove evropskega prostora, torej gibanje, izobraževanje in delo umetnikov med evropskimi državami. Obenem gre za dogodka, ki obeležujeta predsedovanje Slovenije Svetu Evropske unije.
Poklon avtorju s predstavitvijo njegovega delovanja
Ob 12.30 uri bo potekala otvoritev razstave v mednarodnem prostoru najbolj prepoznavnega umetnika slovenskega izvora Zorana Mušiča.
Slikar, grafik in risar Zoran Mušič (1909–2005) je slavo je doživel že v petdesetih letih prejšnjega stoletja z opusom beneških vedut in dalmatinskih krajin, a med najpomembnejše evropske slikarje se je vpisal s pretresljivo interpretacijo zločinov v nacističnih taboriščih, z opusom Nismo poslednji. Kljub več kot stotim monografskim publikacijam, nagradam in izjemnemu mednarodnemu zanimanju za tega umetnika, pa je še vedno skoraj neznano, da je bil Zoran Mušič tesno povezan tudi z Mariborom. Tukaj je preživel svojo mladost in ubral prve profesionalne korake.
“S sklopom dogodkov in razstav, s katerimi se v UGM želimo pokloniti temu izjemnemu ustvarjalcu, bomo predstavili avtorjevo vznemirljivo, več kot dvajset let trajajočo povezavo z našim mestom. Ob pridobitvi novih razstavnih prostorov bodo prizadevanja nadgrajena s stalno postavitvijo, priložnostjo, da se umetnine, ki imajo v tem mestu svoj domicil in so ključ za celovito razumevanje Mušičevega slikarstva, vsaj v simbolnem pomenu vrnejo k izvoru,” sporočajo iz UGM.
Kustosinja razstave, ki bo na ogled vse do 28. novembra, je Breda Kolar Sluga.
Na ogled več kot sto vrhuncev iz galerijske zbirke
Mušiču pa bo posvečen še en sobotni dogodek v galeriji. Ob 11.00 uri se bo mogoče udeležiti tematskega vodstva Svetovljani v Zbirki UGM, na katerem bo obravnavan tudi omenjen umetnik ob drugih umetnikih in umetnicah, ki so študirali, ustvarjali in/ali živeli v tujini ter se tako ali drugače uveljavili v svetovnem okolju.
Zbirka Umetnostne galerije Maribor, osrednje ustanove za umetnost 20. in 21. stoletja v regiji, pripada mestu in ljudem, ki živijo v njem. V letu, ko v Mariboru praznujemo 100 let organizirane likovne dejavnosti, vse Mariborčanke in Mariborčane pozivamo, da z obiskom razstave potrdite pomen Zbirke UGM. Pripadnost zbirki lahko vsak obiskovalec izkaže tako, da svojo prisotnost zabeleži z obarvanjem enega izmed 10.000 obrisov na velikem plakatu v avli galerije.
“Vodstvo nas bo popeljalo po izbranih likovnih delih slovenskih umetnikov in umetnic in po njihovih življenjskih zgodbah. Poudarek bo na umetnikih, ki so študirali, ustvarjali in/ali živeli v tujini ter se tako ali drugače uveljavili v novem okolju. Spoznavali bomo svetovljanska imena, kot so Anton Nowak, Ivan Žabota, Ante Trstenjak, Zoran Mušič in drugi,” še sporočajo iz UGM. Na razstavi več kot stotih vrhuncev iz Zbirke UGM si bo mogoče ogledati, kako se je nemirno 20. stoletje odslikavalo v klasičnih medijih, kot so slikarstvo, kiparstvo, risba in grafika, ter v sodobnejših medijih, kot so fotografija, video in prostorske postavitve, od vstopa v modernizem do njegovega izteka, s posebnim poudarkom na ustvarjalnosti severovzhodne Slovenije.