Že trinajsto leto zapored bo potekal dan Mariborske knjižnice, tokrat ga bo gostila občina Kungota, kjer v Hiši vseh generacij deluje ena od enot Mariborske knjižnice. S prireditvijo vsako letno poglabljajo in utrjujejo vezi z lokalno skupnostjo, nadgrajujejo sodelovanje med kulturnimi institucijami in lokalnimi deležniki. Bogato celodnevno dogajanje ponuja program za otroke, srečanje bralnega kluba s posebnim gostom, zbiranje spominov in preteklih podob kraja, nevsakdanji literarni večer s pokušino vin in nastop ženskega pevskega zbora Una Corda in Svečinskega noneta. 13. dan Mariborske knjižnice ponuja program, ki povezuje skupnost in raziskuje preteklost.

Knjižnice postajajo skupnostni panji, varni in zaupanja vredni javni prostori

Namen vsakoletnega dneva knjižnice je zgoščen prikaz in revija tega, kar knjižnica pomeni in prinaša v lokalno okolje. Tako v Mariborski knjižnici že nekaj let križarijo med enotami v različnih krajih ter s tem utrjujejo svojo prisotnost, poslanstvo in prepoznavnost, kar je ob intenzivnih pripravah na izgradnjo nove osrednje enote v sklopu Centra Rotovž ena od prioritetnih usmeritev.

»Splošne knjižnice so bile zmeraj pomembne točke kulturno-izobraževalnega in širšega družbenega ekosistema bodisi v mestnem okolju bodisi v polurbanih ali manjših krajih. V zadnjem času se krepi socialna vloga knjižnic, kar gre z roko v roki s hitrimi spremembami v družbi in diferenciacijo potreb ljudi. Ti knjižnic več ne obiskujejo le zaradi kvalitetnih knjig in zanesljivih informacij, temveč zaradi srečevanja, povezovanja, preživljanja prostega časa, skupnega ustvarjanja in negovanja tega, kar gradi skupnost. Knjižnice postajajo skupnostni panji, varni in zaupanja vredni javni prostori. In to je danes vrednota. Ta esencialen vidik našega poslanstva smo vtkali tudi v program 13. dneva Mariborske knjižnice, ki se bo letos odvil v Knjižnici Kungota, v Hiši vseh generacij. Gre za eno mlajših enot v naši knjižnični mreži, ki je vzcvetela in se razvija prav v tej smeri. Občani so jo toplo sprejeli in jo vzeli za svojo, vpeti so v pripravo programa, ki bo namenjen različnim generacijam. Tkemo vezi za prihodnost in raziskujemo sledi, ki nam razkrivajo, zakaj smo takšni, kot smo,« pojasnjuje direktor Mariborske knjižnice mag. Klemen Brvar.

Program odseva širino in pestrost storitev in programov

Andreja Ploj, vodja knjižnice Kungota, ob tem dodaja: »Sedmega marca je bilo natanko tri leta, odkar se je odprla knjižnica v Kungoti. Danes že lahko rečemo, da se je knjižnica lepo vključila v lokalno okolje in da so občanke in občani Občine Kungota knjižnico sprejeli v svojo sredino. Obisk in število izposojenega gradiva se je zadnji dve leti podvojilo. Trudimo se, da sledimo vsem knjižničnim smernicam, ki jih od nas zahteva stroka, in da prisluhnemo potrebam naših uporabnikov. V knjižnici redno izvajamo najrazličnejše dejavnosti, kot so bralni klub za odrasle, bralni klub za najstnike, redne pravljične ure, delavnice ob raznih priložnostih, pravljice na obisku v vrtcu, projekt Rastem s knjigo za sedmošolce v osnovni šoli, potopisna predavanja, predstavitve knjig in avtorjev, priložnostne in tematske razstave«.

Program 13. dneva Mariborske knjižnice v petek, 16. maja, tudi letos odseva širino in pestrost storitev in programov, namenjenih različnim generacijam obiskovalcev 21 enot Mariborske knjižnice. Za skupine otrok iz OŠ Kungota pripravljajo dopoldne ob pripovedovanju pravljic, igranju in raziskovanju knjižnice z igrami in igračami iz njihove Igroteke, najbogatejše knjižnične zbirke iger in igrač v Sloveniji.

Podobe preteklosti mojega kraja

Popoldan se bodo članice in člani Bralnega kluba Kungota družili z novinarjem, kolumnistom in pisateljem Markom Radmilovičem. V knjžnici bodo od 17. ure naprej zbirali spomine in podobe iz lokalne zgodovine. Gre za akcijo, ki so jo poimenovali Podobe preteklosti mojega kraja.

»Da bi obudili preteklost in dediščino okolja, v katerem delujemo, v Mariborski knjižnici gradimo digitalno domoznansko zbirko. Krajevne knjižnice v naši mreži imajo pri tem ključno vlogo, saj so stičišča kulturnega življenja in pomembni gradniki sodelovanja z lokalnimi skupnostmi. Tako smo se odločili, da Dnevu Mariborske knjižnice priključimo dan zbiranja slikovnih in pisnih spominov, vezanih na življenje v krajih v današnji Občini Kungota. Z dejavnostmi smo začeli že v začetku aprila, dan knjižnice pa bo priložnost, da akcijo še dodatno promocijsko okrepimo,« pojasnjuje mag. Nina Hriberšek Vuk, vodja Centra za domoznansko dejavnost.

Kot osrednji dogodek nevsakdanji literarni večer

Osrednji dogodek bo Kriminalna vinska pokušina z enim najbolj priljubljenih slovenskih pisateljev Avgustom Demšarjem in igralcem Dariom Vargo. Obiskovalci bodo doživeli nevsakdanji literarni večer, ki bo prisotne popeljal v svet ustvarjalca kriminalnih zgodb in zakulisje inšpektorja Vrenka. Pogovor s piscem detektivk, mojstrom napetih zgodb in z ustvarjalcem televizijskega lika bo usmerjal Kristian Koželj. Dogodek, ki ga pripravljajo v sodelovanju z Založbo Pivec, bodo obogatili z vini svečinskih vinogradnikov po izboru Eve Valdhuber, 20. svečinske vinske kraljice.

Program se bo zaključil z nastopom ženskega pevskega zbora Una Corda in Svečinskega noneta.

Knjižnica Kungota bo ta dan izjemoma odprta med 10. in 19. uro. Vse prireditve so za obiskovalce brezplačne.