Na območju Mestne občine Maribor je nameščenih 32 pitnikov vode, ki so razporejeni na strateških lokacijah, z namenom zagotavljanja dostopa do pitne vode prebivalcem in obiskovalcem mesta.
Enostaven dostop do sveže vode
Večina pitnikov, ki so v upravljanju Mariborskega vodovoda iz Skupine JHMB, je locirana v samem centru mesta, kar omogoča enostaven dostop do sveže vode mimoidočim, turistom in naključnim obiskovalcem. Dodatno so pitniki postavljeni v bližini šolskih in univerzitetnih ustanov, kar študentom in učencem omogoča, da se med odmori osvežijo s pitno vodo.
Lokacije pitnikov so razvidne na povezavi PITNIKI - MARIBORSKI VODOVOD.
Prav tako najdemo pitnike v različnih mestnih četrtih, ob športnih igriščih ali igralih, kjer služijo kot praktična točka za hidracijo med športnimi aktivnostmi in igro. Na izpostavljenih turističnih točkah pa pitniki prispevajo k boljši izkušnji obiskovalcev, saj jim omogočajo, da se med raziskovanjem znamenitosti Maribora brez težav hidrirajo.
[[image_3_article_65646]]
Pitniki so razdeljeni na podlagi upravljanja in vzdrževanja s strani Mariborskega vodovoda. Od teh je 14 pitnikov redno vzdrževanih in upravljanih s strani Mariborskega vodovoda. Te pitnike bi naj redno pregledovali in vzdrževali, kar bi zagotavilo njihovo brezhibno delovanje in čistočo.
Dodatnih 18 pitnikov je pod interventnim vzdrževanjem Mariborskega vodovoda, kar pomeni, da vodovod posega samo v primeru okvar ali drugih težav. Nekateri pitniki, ki so na spletnem zemljevidu označeni z rumeno barvo, pa niso v upravljanju in vzdrževanju Mariborskega vodovoda. Ti pitniki so pod upravljanjem drugih entitet ali pa so morda celo brez rednega vzdrževanja, zaradi česar je pri njihovi uporabi priporočljiva dodatna previdnost.
Je v pitnikih voda res pitna?
"Pitniki so v obratovanju predvidoma med 1. majem in 10. oktobrom tekočega leta, odvisno od vremena, in so v tem času tudi pod zdravstvenim nadzorom," so sporočili iz JHMB. Mariborski vodovod izvaja redne preglede, servisiranja in interventna popravila pitnikov, ki so pod njihovim upravljanjem, kot tudi tistih, ki so vključeni v njihov sistem interventnega vzdrževanja.
[[image_2_article_65646]]
Za zagotavljanje varnosti in kakovosti pitne vode, Mariborski vodovod dva krat v sezoni naroči analizo vode iz vsakega pitnika. Te analize izvaja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ki s svojimi strokovnimi presojami zagotavlja, da je voda v pitnikih varna za pitje in ustreza vsem zdravstvenim standardom. Glede širjenja mreže pitnikov, so sporočili, da ni načrtovano.
Uporaba pitnikov je zasnovana za preprostost, saj zadošča zgolj pritisk na vodovodno pipo. Ekipa Mariborskega vodovoda trikrat tedensko pregleduje vse pitnike in skrbi za njihovo čiščenje. Pravijo, da pitnikov naj ne bi bilo potrebno obrisati niti pred niti po uporabi, kar pa je seveda odvisno od tega, v kakšnem stanju ga je prejšnji uporabnik zapustil.