Maribor bo kmalu dobil sodoben in inovativen kulturni center na Rotovškem trgu. Slovenska vlada je pred šestimi meseci gradnjo centra že uvrstila v načrt razvojnih programov 2021-2024, z včerajšnjim dnem, ko smo praznovali tudi dan kulture, pa je prav kulturni minister Vasko Simoniti podpisal sklep o financiranju s strani kulturnega ministrstva in tako zagotovil delno sofinanciranje projekta.
Polovico sredstev bo primaknila država
“Veseli smo in ponosni, saj smo dokazali, da je mogoče z vizijo, sodelavci in proračunom uresničiti tudi večdesetletne sanje. Gre za največje državno financiranje občinskega projekta v zadnjih desetih letih. Država bo torej v vrednosti 12,7 milijonov evrov sofinancirala srce tega mesta, mesto talenta in priložnosti, ki razen odličnih ljudi, ki tukaj živijo, potrebuje tudi znanje. Maribor v bodoče več ne bo prikrajšan, ker znamo sodelovati, imamo jasne cilje ter jih znamo tudi uresničiti,” je ob tej priložnosti dejal župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič.
Z izgradnjo nove osrednje enote Mariborske knjižnice, razstavišča Umetnostne galerije Maribor in art kina ter ureditvijo Rotovškega trga bo nastala enovita kulturna celota, skupen prostor za druženje, razstave, filmske projekcije, koncerte in druge kulturne prireditve. Z izgradnjo centra bodo rešili prostorsko problematiko osrednje mariborske mestne knjižnice, obenem pa ustvarili prostorske pogoje za kulturne vsebine moderne in sodobne likovne umetnosti in ustvarjalnih praks, za kar je bil v času Evropske prestolnice kulture 2012 predviden center MAKS, ki pa ni bil nikoli realiziran.
“Občinska sredstva so zagotovljena, tudi javno naročilo je v teku. Z gradnjo bomo prav gotovo pričeli v začetku prihodnjega leta,” je še dejal župan. Gradnjo centra naj bi predvidoma zaključili v prvi polovici leta 2024.
Z deli bi začeli v začetku leta 2022
V prihodnje se nadejajo prostornejših kapacitet, novost Centra Rotovž pa bo tudi ukinitev uporabe obstoječega objekta Pionirske knjižnice s premestitvijo le-te v sam sklop novega objekta in ukinitev tehnične kleti, ki bo sicer v najvišjih etažah obeh novih objektov.
Projekt Center Rotovž je vreden okoli 25 milijonov evrov. Polovico bo primaknilo ministrstvo za kulturo, polovico pa bo mariborska občina zagotovila v proračunih v letih 2021, 2022 in nato še 2023.
“Bolj veselega kulturnega dne še ni bilo. Vsaj ne v Mariboru in vsaj ne za mariborsko knjižnico in zame osebno. Ob tej priložnosti moram izreči veliko zahvalo županu in celotni ekipi, pa tudi vsem, ki so se mesece trudili, da smo prišli do tega koraka. Sedaj verjamem, da ne bomo za vedno ostali v začasnih prostorih in se bo investicija zares pričela. Velika hvala gre tudi ministrstvu za kulturo, ki je prepoznalo pomembnost našega projekta,” je dejala Dragica Turjak, direktorica Mariborske knjižnice.