Center za vzgojo, izobraževanje, usposabljanje in svetovanje Gustava Šiliha Maribor v letošnjem šolskem letu praznuje 110 let od ustanovitve prvega razreda za otroke s posebnimi potrebami v Mariboru. V tem mesecu so pripravili različne prireditve v čast obletnici in organizirali tudi okroglo mizo na temo zaposlovanja ljudi s posebnimi potrebami.

Ravnateljica Milojka Sevšek je povedala, da imajo v letošnjem šolskem letu v programu z nižjim izobrazbenim standardom 16 oddelkov, v posebnem programu 22 oddelkov, v predšolskih oddelkih z prilagojenim programom 8 skupin in 5 skupin v Domu Antona Skale, kjer izvajajo domsko varstvo ter vzgojo in izobraževanje za otroke s posebnimi potrebami. Več kot 30 naših strokovnih delavk izvaja dodatno strokovno pomoč v mariborskih ter okoliških šolah in vrtcih. V okviru Centra pa deluje tudi Strokovni center Compas, katerega glavni namen je podpora šolam in vzgojno izobraževalnim institucijam na področju diagnostike, svetovanja, podpore in izobraževanja.

Pedagogiki zmeraj najdejo pot

“Osnovno vodilo v vseh naših programih je razvoj samostojnosti ter pridobivanje novih izkušenj in priložnosti, skozi katere potem naši učenci pridobivajo znanje in sposobnosti za uspešno vključevanje v družbo, kar jim omogoča tudi lasten prispevek k družbi, ki naj bo čimbolj usmerjena v sočloveka. Vse naše dejavnosti so torej usmerjene v vključevanje v družbo, odprtost, socializacijo, skratka v vse aktivnosti, ki nas povezujejo drug z drugim. Skozi 110 let se je zvrstilo veliko generacij otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, za katere so specialni pedagogi in drugi strokovni delavci vedno našli način in pot, da so naši učenci dosegli maksimalno stopnjo samostojnosti,” navaja Milojka Sevšek.

Povezave so nujne

Praznovanje so začeli z okroglo mizo z naslovom Zaposlitveni izzivi oseb s posebnimi potrebami, kjer so osvetlili omenjeno problematiko in pogledali, kakšne so sistemske in praktične možnosti za razvijanje tega področja v prihodnje.
“Zato se zagotovo moramo vsi deležniki, ki lahko pomagamo našim mladostnikom s posebnimi potrebami na področju zaposlovanja med sabo povezovati, se podpirati in slišati, kajti tudi skozi zaposlovanje oseb s posebnimi potrebami lahko damo zelo veliko drug drugemu na področju strpnosti in spoštovanja, da postanemo enakovredni soustvarjalci družbe, ki spoštuje in razvija osnovne človeške vrednote. Povezava med izobraževalnimi ustanovami, lokalnim okoljem, delodajalci in odločevalci v politiki je nujna. V preteklosti smo bili tudi sami že vključeni v projekte, ki so se izkazali za zelo vzpodbudne in uspešne na področju zaposlovanja oseb s posebnimi potrebami, zato si želimo, da bi se vsebine takšnih projektov v bodoče uredile tudi na sistemski ravni. Pri vstopanju na trg delovne sile bi potrebovali usposobljene mentorje, ki bi predstavljali povezavo med izobraževalnim sistemom in trgom dela ter nudili podporo tako delavcu kot delodajalcu,” razlaga ravnateljica.

Praznovanje s koncertom

110. obletnica se bo nadaljevala s tematskih tednom, ki bo potekal od 15. do 18. maja. V Centru Gustava Šiliha Maribor bodo vsaki dan izvedli 13 različnih razstav in delavnic, ki bodo zajemale razvoj različnih področij v družbi od leta 1913 do danes. Vsak dan jih bo ob njihovih učencih obiskalo tudi nekaj učencev iz drugih šol in gostov iz različnih ustanov. V četrtek, 18. maja, pa bo pred centrom tradicionalni koncert Pot brezami. “Nastopajo Študentski orkester Maribor in učenci ter zaposleni Centra Gustava Šiliha Maribor. Koncert je plod odličnega sodelovanja med študenti mariborske fakultete in našim centrom, ki je nastal iz projekta Skupaj zmoremo več, kjer se že dve leti naši mladostniki posebnega programa družijo s študenti Pedagoške fakultete in tako spoznavajo ter sprejemajo različnosti in enakosti med nami,” je sklenila ravnateljica.