Če vas policisti pri prekršku zalotijo pod vplivom alkohola in pri tem sumijo, da še naprej obstaja možnost nevarnosti, vam lahko ali sodnik ali pa policist sam odredi pridžanje do streznitve. Osebe se sme pridržati, dokler se ne iztreznijo oziroma dokler niso sposobne obvladovati svojega ravnanja, vendar največ 12 ur. V letošnjem letu so policisti Policijske uprave Maribor po določilih 24. člena ZPrCP pridržali 110 udeležencev cestnega prometa, lani je ta številka znašala 87.

Za osebo pod vplivom alkohola ali psihoaktivnih snovi se šteje oseba, za katero je to v skladu z zakonom ugotovljeno z uporabo ustreznih tehničnih sredstev in naprav, ali če iz njenega videza, ravnanja, psihofizičnega stanja ter drugih okoliščin izhaja, da ni zmožna obvladovati svojega ravnanja.

Policist se lahko sicer odloči, da pridržanja ne odredi, če je mogoče na drug ustrezen način preprečiti udeležbo voznika motornega vozila v cestnem prometu, pri čemer policist upošteva med postopkom ugotovljene objektivne in subjektivne okoliščine, zlasti ravnanje voznika motornega vozila med postopkom in ugotovljeno količino alkohola.

Za ustrezen način preprečitve udeležbe voznika motornega vozila v cestnem prometu se šteje:
– če se vozniku motornega vozila začasno zaseže vozilo,
– če je kraj postopka neposredno pred objektom, v katerem voznik motornega vozila dejansko biva in če voznik motornega vozila to dejstvo verjetno izkaže in če je iz okoliščin mogoče sklepati, da je tja namenjen in da ne bo nadaljeval z vožnjo, ali
– če je zagotovljen prevoz voznika motornega vozila na naslov, na katerem dejansko biva.

V Policijskih postajah Maribor prostorov za pridržanje ni

Policijska uprava Maribor razpolaga z osmimi policijskimi enotami, ki imajo v objektu na razpolago prostore za pridržanje oseb, od tega je 14 prostorov za pridržanja namenjenih pridržanju do 12 ur in 11 prostorov za pridržanja oseb nad 12 ur. Po naših sprva neuradnih informacijah, pa policijske postaje na območju občine Maribor nimajo primernih prostorov za streznitev, kar nam potrdijo tudi na PU Maribor: ”Na PU Maribor trenutno razpolagamo le s štirimi prostori za pridržanje do 12 ur – na PP Podlehnik, PP Gorišnica, PP Ormož ter dodatno dvema prostoroma v dnevnem času, na PP Ruše”.

Kot še dodajo, so prostori neprimerni zaradi različnih razlogov, bodisi ne izpolnjujejo temeljnih normativov glede njihove rabe, denimo zaradi velikosti, višine stropov, ustrezne osvetljave, sanitarij in podobno, ali pa je prišlo do okvar, ki se odpravljajo oziroma so v prostorih potrebni večji gradbeni in investicijski posegi, ki za zdaj niso izvedljivi.

”Glede na navedene prostorske možnosti izvajamo na PU Maribor pridržanja oseb zunaj policijske postaje, na območju katere jim je bila odzveta prostost, če na tej policijski postaji ni ustreznih prostorov za pridržanje, v primeru zasedenosti vseh prostorov za pridržanje na PU Maribor pa lahko izvajamo pridržanje celo na območju druge policijske uprave,” še pojasnjujejo na upravi.

Kaj pa se zgodi po pridržanju do streznitve?

Kaj se torej zgodi, če vas policisti v Mariboru ustavijo med vožnjo in vam zaradi alkoholiziranosti odredijo pridržanje do streznitve na Policijski postaji Podlehnik? Na PU Maribor pojasnjujejo, da osebe po končanem pridržanju seveda ne pustijo prepuščene samim sebi. ”Po končanem pridržanju policist osebi ponudi morebitno pomoč pri zagotovitvi prevoza – obvesti koga, da ga pride iskat, pokliče taksi službo ipd. V primeru, ko so izčrpane možnosti nudenja pomoči ter pri tem morebiti obstajajo tudi objektivne okoliščine, povezane z osebno varnostjo osebe, lahko prevoz izjemoma opravi tudi policija.”