Družba Elektro Maribor je pol leta pred iztekom mandata podaljšala mandat aktualnemu predsedniku uprave Borisu Soviču. Imenovanje je potekalo brez javnega razpisa.

Zaključek oblikovan na osnovi analize rezultatov poslovanja

Karin Zagomilšek Cizelj, strokovni sodelavec za marketing in odnose z javnostmi v omenjenem podjetju, je povedala, da se je nadzorni svet družbe s postopkom imenovanja ukvarjal od aprila letos in ga je zaključil v septembru. »Zaključek je bil oblikovan na osnovi analize rezultatov poslovanja, pri čemer je posebej izpostavljeno preseganje vseh s strani nadzornega sveta in SDH zastavljenih posamičnih ciljev ter izstopajoča rast učinkovitosti poslovanja med primerljivimi družbami. V septembru se je nadzorni svet odločil izpeljati postopek, ki je opredeljen v 1. odstavku 22 a člena Statuta družbe. Sedanjega predsednika uprave je v skladu s statutarno opredeljenimi postopki povabil k razgovoru o načrtih za prihodnje obdobje,« je pojasnila Zagomilšek Cizljeva in dodala, da se je nadzorni svet v zaključku postopka soglasno odločil za imenovanje oziroma podaljšanje mandata. »Nadzorni svet je pri tem postopku ravnal profesionalno, transparentno in odgovorno,« je še poudarila.

Uporabniki so razlog za obstoj družbe

Na vprašanje, kakšna je njegova vizija razvoja družbe za novo mandatno obdobje, oziroma kaj se bo spremenilo, izboljšalo za uporabnika, Zagomilšek Cizljeva odgovarja, da je tudi v prihodnje prioriteta utrjevanje Elektro Maribor kot vodilnega elektroenergetskega podjetja na svojem področju delovanja, ki temelji na odličnosti, integriteti in inovativnosti poslovanja; zagotavljanju trajnostnih in konkurenčnih storitev uporabnikom sistema in dobaviteljem električne energije; ter odgovornosti do družbenega in naravnega okolja ter delničarjev in zaposlenih.

Karin Zagomilšek Cizelj: »Nadzorni svet se je v zaključku postopka soglasno odločil za imenovanje oziroma podaljšanje mandata.«

»Uporabniki so razlog za obstoj družbe, zato je skrb zanje seveda v ospredju prizadevanj družbe in bo tako tudi v prihodnje, še posebej zato, ker je od vseh elektroenergetskih dejavnosti, prav elektrodistribucija uporabniku najbližje,« je pojasnila Zagomilšek Cizljeva.

Vsi uporabniki v naprednem sistemu merjenja

Dosedanja nadpovprečna investicijska vlaganja po uporabniku (približno desetino nad povprečjem branže) so prispevala tudi k nadpovprečnemu deležu podzemnih srednje- in nizkonapetostnih (SN in NN) vodov, v napredni sistem merjenja vključenih merilnih mest in mrežno integriranih obnovljivih virov. »Širše sprejeta opredelitev prehoda v nizkoogljično družbo, ki vključuje tudi elektrifikacijo ogrevanja in mobilnosti, bo povečala potrebe uporabnikov po moči in energiji. V zadnjih letih smo bili priča tudi vedno pogostejšim in vse bolj intenzivnim izrednim vremenskim razmeram, ki so vplivale na oskrbo uporabnikov, katerih vsakodnevno življenje je sicer vedno bolj odvisno od električne energije,« je razložila Zagomilšek Cizljeva in nadaljevala, da družba v zagotavljanju čim višje kakovosti in zanesljivosti oskrbe uporabnikov z električno energijo načrtuje ambiciozno investicijsko dejavnost tudi v prihodnjem obdobju. Zgrajeni bodo novi vodi in naprave, robustnost SN in NN omrežja se bo povečala za več kot 5 odstotnih točk, vsi uporabniki bodo vključeni v napredni sistem merjenja.

Z lastnimi viri do dve tretjini razvojnih potreb

Zaradi sedanjih in novih potreb uporabnikov, priključevanja novih naprav (toplotne črpalke, električna vozila, klimatske in druge naprave) ter novih virov (sončne in druge elektrarne, hranilniki) je tudi v prihodnje ključno povečevanje jakosti, naprednosti in robustnosti elektrodistribucijskega omrežja, ki predstavlja hrbtenico prehoda v nizkoogljično družbo. »Družba bo v prihodnje povečevala učinkovitost poslovanja in s tem tudi poslovni izid iz poslovanja ter ga v skladu s statutom namenjala predvsem za vlaganja v omrežje. Z lastnimi viri bo zagotavljala do dve tretjini razvojnih potreb, preostalo pa bo pokrivala z EU bančno institucijo, s katero je sklepanje dogovora v sklepni fazi. Še v prihodnje bomo razvijali svoje produkcijske potenciale tako, da bo večino investicijskih potreb realizirala z lastnimi kadri.
Pred širšo družbeno skupnostjo so pomembni izzivi, povezani z zahtevami trajnostnega razvoja. Zavedajoč se svoje družbene odgovornosti bodo strokovnjaki družbe v Akademiji distribucije aktivno sodelovali v obravnavah energetskih strateških razvojnih načrtov naše države. Akademija distribucije pa bo tudi informirala uporabnike in širše javnosti o možnostih in priložnostih novih energetskih tehnologij,«
je zaključila Zagomilšek Cizljeva.