O ponovni vzpostavitvi možnosti veslanja se govori že leta, nazadnje pa se je takšna pobuda znašla tudi med predlogi mariborskega participativnega proračuna. “V Mestnem parku in ob Treh ribnikih meščani in obiskovalci mesta uživajo v sprehodih v mirnem in zelenem okolju. Vrnitev veslanja po ribniku bi zagotovo razveselila meščane in jih spomnila na stare čase. Za otroke in opazovalce pa bi zagotovo bila atrakcija,” je zapisal predlagatelj.

Vir: Kulturni center Maribor

Območje Treh ribnikov je bilo vse od konca 19. stoletja priljubljen sprostitveni prostor za meščane. Ponujal je namreč številne možnosti za sprostitev v naravi, sprehod po okoliških gozdovih, svojstveno gastronomsko pokušino v katerem od vinotočev, že pred letom 1905 pa je bila pri Treh ribnikih zgrajena lesena čolnarna, kjer so se lahko sprehajalci v rdeče belo obarvanih lesenih čolnih popeljali tudi po ribniku. Po letu 1927 je bila po načrtih arhitekta Maxa Czeikeja zgrajena nova čolnarna, ki je bila po letu 1980 porušena, ohranjena je samo pokrita kolonada. Veslanje po ribniku je od takrat povsem zamrlo, še lahko prebiramo ob predlogu.

Za plovbo potrebna pravna podlaga

Po zakonodaji mora za rabo ribnikov in jezer biti sprejet plovbni režim, o katerem so govori že dolga leta, a še vedno ni sprejet. Torej se mora Mestna občina Maribor tega lotiti aktivno, saj tečejo aktivnosti za sprejetje novega plovbnega režima za Dravo in bi lahko to realizirali istočasno. S tem bi bila vzpostavljena pravna podlaga za oživitev veslanja na Treh ribnikih, je izpostavil predlagatelj.

Z urejenim pravnim statusom bi se lahko lotili izdelave replik lesenih čolnov, ki so po ribniku pluli nekako do leta 1945. Obstajajo arhivski podatki, iz katerih lahko jasno razberemo kakšne velikosti in oblike so bili. “Kot zanimivost lahko navedem, da so bili obarvani z rdeče belimi širokimi pasovi, kar sta nenazadnje tudi barvi našega mesta. Na osnovi arhivskih podatkov bi lahko izdelali načrte za replike s potrebnimi varnostnimi elementi, ki so potrebni za javno rabo. Do splovitve čolnov potem ne bi bilo daleč. Vzporedno bi bilo smiselno izdati spremno brošurico, kjer bi bila na kratko opisana zgodovina Mestnega parka in čolnarjenja po Treh ribnikih,” še lahko prebiramo na spletni strani.

Mestna občina Maribor je glede predlaganega projekta že v januarju letos sporočila, da je bil ta izveden. Vrednost projekta je dvajset tisoč evrov, na občini pa so že nabavili dva čolna.

Čolni bi bili tako umeščeni ob pokriti kolonadi, plovba pa bi potekala po prvem ribniku. Kot še zapišejo na spletni strani, bi tako ponovno po ribniku zapluli poleti. Oživitev čolnarjenja po Treh ribnikih bi tako pomenilo oživitev stare zgodbe, hkrati pa bi v park privabilo številne obiskovalce. Pomenilo bi tudi svojstveno turistično atrakcijo.

Časnik Večer sicer navaja, da je, še preden projekt zaživi v celoti, potreben poslovni model, saj mora nekdo čolne izposojati in vzdrževati, zagon projekta pa je tako vezan na gostilno Pri treh ribnikih, ki trenutno išče novega najemnika. Kot še navaja časnik naj bi pridobili tudi potrebna soglasja, dovoljenja za plovbo pa ne potrebujemo, saj ne gre za čolne na motorni pogon.