Na Oddelku za onkologijo UKC Maribor je trenutno kaotično stanje. Zaradi številnih gradbenih del namreč mariborski onkološki bolniki svoje terapije dobivajo v nedopustnih razmerah. Bolniki v kleti pogosto do večera čakajo na svoje prepotrebne terapije. Zdravljenje poteka na hodnikih ter v hrupu. Dodatno težavo pa predstavljajo tudi dotrajani obsevalniki, ki se pogosto kvarijo. S tem nastajajo dolge čakalne vrste.
Gradbeno potrdilo o dokončnosti gradbenega dovoljenja so po mnogem čakanju pridobili pred nekaj dnevi. Tako je Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu že poslal izvajalca gradbenih del, da nadaljuje z delom, vendar se kljub temu še vedno zapleta z odkupom stanovanj na Masarykovi ulici.
Oddelek za onkologijo UKC Maribor zasnovan pred leti
Na UKC Maribor so na vprašanje o odkupu spornih stanovanj odgovorili, da »je bila nadgradnja Oddelka za onkologijo UKC Maribor zasnovana pred leti, še v obdobju prejšnjega vodstva, zato tudi pričetek del sega v to obdobje. Žal v projektni dokumentaciji takrat ni bila uporabljena možnost odkupa stanovanj na Masarykovi ulici, kar sedaj povzroča administrativne težave. Celotna stavba na Masarykovi je ocenjena zelo različno, zaradi različnih cenilcev, zagotovo pa bo potrebno ob odkupu stanovanj skleniti za vse sprejemljiv dogovor.«
Na Ministrstvu za zdravje zagotavljajo, da so izvedli vse aktivnosti za odkup stanovanj
Kot so nam iz Ministrstva za zdravje pojasnili, je »Urad za nadzor, kakovost in investicije skladno s pristojnostmi izvedel vse aktivnosti za izvedbo odkupa stanovanj. Ponujene vrednosti za odkup stanovanj so določene na podlagi cenitev. Cenitve so izdelane po uveljavljeni metodologiji, ki je bila že uporabljena pri drugih infrastrukturnih projektih in je skladna z Zakonom o urejanju prostora, natančneje z institutom razlastitve. Po tej metodologiji se oceni tržna cena vrednost nepremičnine in se ji doda 36 odstotkov tako imenovane pravične cene.«
Prav tako so na Uradu za nadzor, kakovost in investicije mnenja, da je takšna izračunana vrednost dobra priložnost za lastnike stanovanj, saj naj bi bila le-ta dotrajana. »Stanovanja so v zelo slabem stanju, stavbe dotrajane ter predvidene za rušenje,« pojasnjujejo.
Župan MOM Arsenovič krivca vidi v stanovalcih ter vseh odgovornih v izvedbi del
Pri tem je bil zelo oster tudi župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič, ki se mu zdi nedopustno, da se zadeve tako dolgo ne premaknejo: »Žalosti me v prvi vrsti zaradi vseh zaposlenih tam in še bolj zaradi samih bolnikov, da se te stvari ne premaknejo. Kot skupnost ne funkcioniramo. Delno je breme na stanovalcih, ki, kar se mene tiče, pričakujejo zelo visoke cene za svoja stanovanja. Delno pa odgovornost tudi na strani vseh odgovornih za izvedbo, ki ne iščejo hitrih rešitev. Sprašujem se, koliko bodo plačali za stojnine in podobne zadeve. Upam, da se bo v najkrajšem možnem času predsednik vlade angažiral, da bodo vsi odgovorni našli rešitev in bo čimprej prešlo do konca gradnje stavbe ter v uporabo.«
Bolniki s prestavljenimi terapijami
V UKC Maribor si nekako želijo čimprejšnje selitve v nove stavbe, saj kot nam v odgovoru zapišejo:»Sama obnova in dograditev stavbe Oddelka za onkologijo resnično povzročata dodatno breme tako za zaposlene kot tudi bolnike, vendar se temu v času gradbenih del ni moč izogniti. Vsi si želimo ustreznejših delovnih pogojev, kar bo nova stavba onkologije nedvomno prinesla.«
"Tudi zdravljenje ima svojo ceno", odgovarjajo na Društvu onkoloških bolnikov Slovenije
V Društvu onkoloških bolnikov Slovenije se zelo dobro zavedajo, kaj preživljajo ti bolniki tudi v primerih, če ni zapletov, kot se trenutno dogajajo v UKC Maribor. Menijo da, čeprav se ocenjene vrednosti investicij v Sloveniji velikokrat podražijo, se na drugi strani vedno najdejo dodatna sredstva, zato ni nobenega razloga, da se tudi v tem primeru ne bi našla. »Je pa težava predvsem v bolnikih, ki jim bolezen že tako prinaša veliko stisk, bolečine in trpljenja. S tem so sedaj še dodatno obremenjeni, kar pa zagotovo ne prispeva k izboljšanju njihovega zdravstvenega stanja, ampak prav nasprotno. Ko se z zdravljenjem zavlačuje ali se ga ne izvaja na primeren način, se zdravstveno stanje bolnikom slabša, kar pomeni, da bo tudi zdravljenje na koncu dražje. Kadar gre za bolnike pač ne moremo govoriti samo o denarju, ki omogoča ali onemogoča dokončanje investicije,« še zaključijo.
Nekateri bolniki sami pričeli z zbiranjem denarja
Kot smo že pred dnevi pisali, sta se bolnici Polona Selič Zupančič in Klavdija Kokol odločili, da bosta sprožili akcijo zbiranja donacij za odkup stanovanj na Masarykovi 24-26, ki so glavni razlog za več kot enoletno zamudo pri nadgradnji Mariborske onkologije. Stanovalcem je bila ponujena različna vsota za odkup, vendar se je zgolj pet od štirinajstih odločilo za sprejetje ponudbe. Številni so mnenja, da stanovalci za svoja stanovanja, ki naj ne bi bila v dobrem stanju, zahtevajo preveč. Na drugi strani pa na Ministrstvu za zdravje opozarjajo, da je denar za odkup že zagotovljen.