Mariborska livarna Maribor (MLM) se že več let sooča z resnimi finančnimi težavami. Prva prisilna poravnava, ki je vključevala konverzijo dela terjatev v kapital, je bila izvedena leta 2013, kar je Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) omogočilo, da postane največji lastnik MLM. Kljub številnim sanacijskim ukrepom DUTB in kasneje Slovenskega državnega holdinga (SDH) v obdobju 2013-2023, se finančne težave podjetja niso zmanjšale. V zadnjih treh letih je MLM zabeležil več kot 10 milijonov evrov čiste izgube.

SDH je po pripojitvi DUTB prevzel popolno lastništvo MLM, hkrati pa je postal tudi največji upnik družbe, saj so na dan 31. decembra 2023 terjatve do MLM znašale 13,7 milijona evrov. Revizijska hiša BDO je v letnem poročilu za leto 2022 opozorila na pomembno negotovost glede delujočega podjetja, kar vzbuja dvome o sposobnosti podjetja za nadaljevanje poslovanja. Letno poročilo za leto 2023 do julija 2024 še ni bilo objavljeno.

Ukrepi za prestrukturiranje

V preteklih letih sta DUTB in SDH izvedla obsežne ukrepe za finančno prestrukturiranje MLM, ki pa kljub temu niso prinesli želenih rezultatov. Ti ukrepi so vključevali:

Dokapitalizacijo s konverzijo terjatev v višini 28,6 milijona evrov v kapital.

Denarno dokapitalizacijo v višini 2,2 milijona evrov.

Zagotovitev likvidnostnega in investicijskega financiranja v skupni višini 8,8 milijona evrov.

Zagotovitev denarnega depozita v višini 5 milijonov evrov kot zavarovanje za bančno garancijo dobaviteljem.

Poenostavljeno znižanje osnovnega kapitala za zagotavljanje kapitalske ustreznosti.

Reprogramiranje terjatev za podaljšanje roka odplačila.

Poleg tega je Vlada RS leta 2015 MLM dodelila državno pomoč za prestrukturiranje v višini 5,1 milijona evrov. V letih 2019 in 2020 sta sledili dodatni državni pomoči v obliki odloga plačil, družba pa je v obdobju 2020-2022 prejela približno 1 milijon evrov pomoči za odpravo posledic epidemije covid-19 in energetske krize. 

Omejitve pri nadaljnjih vlaganjih

Kljub obsežni pomoči SDH in države, MLM grozi insolventnost. SDH je pri nadaljnjih vlaganjih omejen s pravili EU, ki dovoljujejo le enkratno dodelitev državne pomoči za prestrukturiranje v desetletju. Glede na mnenje MGTŠ dodatna državna pomoč ni več dovoljena. SDH tudi ne sme izvajati transakcij pod neekonomskimi pogoji, saj te štejejo za državno pomoč.

Iskanje strateškega partnerja

DUTB in SDH sta v preteklih letih večkrat poskušala najti strateškega partnerja, ki bi omogočil finančno stabilnost in dokončanje prestrukturiranja MLM. Vendar so bili ti poskusi neuspešni zaradi omejenega interesa investitorjev ali njihovih odstopov po skrbnem pregledu družbe. Investitorji so pogosto pričakovali nepovratne državne pomoči, ki pa so v skladu s pravili EU nedovoljene.

Trenutno stanje in prihodnji koraki

V začetku junija letos je SDH skupaj z Gorenjsko banko in SID banko ponovno odobril kratkoročni moratorij na odplačilo posojil MLM, s čimer se je podjetje začasno izognilo insolventnosti. Družba mora tako posojila po novem odplačati do 30 septembra letos. Ta rok bi se sicer iztekel 16. junija. Ob tem je podjetje julija letos izgubilo enega večjih dobaviteljev, kar je povzročilo, da je 50 delavcev trenutno na čakanju, izplačilo regresa pa je bilo zamaknjeno na november.

SDH skupaj z MGTŠ išče rešitve za finančno stabilnost podjetja, vendar nadaljnja pomoč v skladu s pravili Evropske unije ni mogoča. Uprava in nadzorni svet MLM sta zavezana k spoštovanju insolvenčne zakonodaje, kar pomeni, da je poslovodstvo dolžno predlagati stečaj, če ugotovi trajno nelikvidnost podjetja.