Mestna občina Maribor (MOM) si prizadeva, da bi osem javnih vrtcev, ki so vsak svoja avtonomna pravna oseba, pripojili enemu zavodu. Zakaj torej reorganizacija, so nam pojasnili v občini, v Skupnosti mariborskih vrtcev pa s predlogom še niso seznanjeni. V MOM je sicer 8 samostojnih javnih vrtcev, ki delujejo na 37 lokacijah oziroma enotah. Vanje je vključenih 4.047 predšolskih otrok, zaposlenih pa je 881.
Mariborski vrtci danes delujejo v obliki osmih samostojnih zavodov, ki po mnenju občine zgledno sodelujejo z ustanoviteljem MOM. "Ne glede na to, MOM ugotavlja, da trenutna ureditev ne omogoča učinkovitega usklajevanja vseh nalog ustanovitelja ter prenosa najboljših praks med vrtci tako na vzgojno izobraževalnem področju kot na področju izvajanja finančno, računovodskih in administrativnih procesov oziroma podpornih procesov. MOM je prepoznala priložnost, da bi lahko poenotenje podpornih procesov v združenem zavodu, znotraj katerega bi kot samostojne enote vrtcev še naprej delovali obstoječi vrtci, lahko pomembno razbremenili ravnatelje, kar bi vodilo h večji kakovosti tako vzgojno izobraževalnih procesov kot podpornih procesov. Poleg tega MOM prepoznava, da so danes ravnatelji, ki so predvsem strokovni delavci, velikokrat preobremenjeni z nalogami podpornih procesov samostojnega zavoda, kar se kaže tudi v razlikah pri izvajanju vzgojno izobraževalnega dela med posameznimi vrtci," so zapisali v občini.
Razbremenitev ravnateljev?
Namen združitve vrtcev je torej po mnenju občine oblikovanje novega zavoda, v katerem bodo še naprej delovale enote vrtcev pod vodstvom ravnatelja, ki bo imel iste pristojnosti odločanja na vzgojno izobraževalnem področju kot danes. Prav tako bi oblikovane skupne strokovne službe za poenoteno izvajanje finančnih, računovodskih in administrativnih procesov ter koordinacijo strokovnih vzgojno izobraževalnih nalog na ravni združenega zavoda razbremenile ravnatelje, so prepričani v občini.
Predsednica Skupnosti mariborskih vrtcev in ravnateljica Vrtca Pobrežje Branka Šamec nam je dejala, da o predlogu še niso razpravljali in da bodo to storili v prihodnjih dneh. "Osnova je torej študija, ki bo pokazala na nadaljnje korake. S tem, ko ravnatelj naj ne bi imel več poslovodnih nalog, bi mu bila odvzeta avtonomnost in možnost, da pelje svoj vrtec glede na potrebe, specifiko in odzivanja otrok, staršev ter zaposlenih. Slovenski vrtci smo cenjeni po kakovostnem vzgojno-izobraževalnem delu in med njih spadamo tudi mariborski javni vrtci. Ob tem se mi postavlja vprašanje, zakaj spreminjati nekaj, kar se je izkazalo, da je dobro, da je kakovostno in omogoča otrokom optimalen razvoj? In seveda se postavlja vprašanje, ali bo tako še naprej," pa je osebno mnenje povedala Šamec.
V pripravi študija
Ob ustanovitvi novega zavoda naj bi, tako občina, vodstvo zavoda prevzelo naloge upravljanja združenega zavoda in naloge podpornih procesov od ravnateljev, medtem ko bodo ravnatelji še naprej vodili vzgojno izobraževalno delo na posamezni enoti vrtca. Razdelitev nalog med vodstvom zavoda in ravnatelji enot vrtcev bodo opredeljene v procesu priprave podlag za reorganizacijo, kjer bo podrobneje določena razdelitev pristojnosti za izvajanje nalog, predvsem na procesih, ki zahtevajo sodelovanje tako vodstva zavoda kot ravnateljev vrtcev.
"Pred sprejetjem tako pomembne odločitve bo ustanovitelj preučil vse implikacije takšnega združevanja in reorganizacije vrtcev v en zavod. V ta namen je MOM naročil študijo, v sklopu katere bo izvedena analiza stanja, izdelane variante možne organizacijske spremembe ter možnosti za racionalizacijo, ki bodo podlaga za priprava posameznih ukrepov in izdelava načrta implementacije reorganizacije za najbolj primerno varianto. Pričakovana reorganizacija se lahko realizira v roku 18 mesecev. Najprej se izvede študija, potem se sprejme odločitev na podlagi ugotovitev študije, priprava podlag, seznanitev deležnikov in 12 mesečno zakonsko obdobje, preden se lahko izvede pripojitev zavoda," so še navedli v občini.