Svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) se je na sredini seji seznanil s poslovanjem zavoda v prvih devetih mesecih in oceno poslovanja do konca leta. Do oktobra je imel zavod 7,2 milijona evrov izgube in ocenjujejo, da bodo leto končali z 10,5 milijona evrov izgube, je na seji dejala vodja službe za finančne zadeve in računovodstvo Saša Umek Knez.

Ukinitev regionalnega programa Radio Maribor in TV Maribor

Kot je na seji povedala glavna finančnica RTVS, so prihodki v prvih devetih mesecih predvideni načrt presegali za skoraj 1,5 milijona evrov, odhodki pa za 4,8 milijona evrov. Največ prihodkov je bilo zaradi prodaje delnic Eutelsata, odhodkov pa na račun višjih stroškov dela redno zaposlenih. Izguba je konec septembra znašala 7,2 milijona evrov, kar je 3,3 milijona evrov slabše od načrta. Umek Knez ocenjuje, da bo realizacija prihodkov RTVS do konca leta za 5,5 milijona slabša od načrta, predvsem zaradi nižje dosežene cene pri prodaji omenjenih delnic in ker zavod ne bo prodal nepremičnin, ki so bile v načrtu predvidene za prodajo v vrednosti 1,9 milijona evrov. Odhodki pa bodo do konca leta predvidoma presegli načrt v višini 5,1 milijona evrov, največ zaradi višjih stroškov dela redno zaposlenih.

Zavod je sicer v oktobru za načrtom zaostal za 110.000 evrov, kar je najboljši rezultat v letošnjem letu. Umek Knez je dejala, da je bil julija rezultat od načrta slabši za milijon evrov, avgusta za 930.000, septembra pa za 770.000. “Kar pomeni, da so ukrepi uprave, ki so bili sprejeti, že dosegli določene pozitivne premike pri poslovanju,” je sklenila.

Danes se sicer izteče rok, do katerega mora uprava RTVS pripraviti in svetu RTVS predložiti izračune finančnih in kadrovskih učinkov več morebitnih ukrepov. To so med drugim ukinitev organizacijske enote glasbena produkcija, ukinitev informativnega programa drugega programa TVS, ukinitev Radia Si, ukinitev regionalnega programa radia in televizije Koper ter Maribor, ukinitev mediateke, ukinitev založniške dejavnosti RTV in progresivno znižanje plač.

Predsednik sveta RTVS Goran Forbici je sicer po sredini seji sveta za Televizijo Slovenija dejal, da je finančno stanje zavoda “katastrofično”, zato svet preučuje vse možnosti, kako tudi v prihodnjem letu izvesti kakovosten program, ki bo ne samo obdržal, pač pa tudi okrepil zaupanje javnosti.

“Gledamo vse od linearnega znižanja, se pravi manjšanja finančnih sredstev po vseh programih enakomerno, do tudi tega, kaj se zgodi, če kakšne enote ukinemo. Poudarjam, da ne gre za ukinjanje, gre samo za to, da ugotovimo, kakšne učinke bi imeli kateri rezi, zato da lahko potem na koncu informirano odločamo,” je zagotovil Forbici.

V regionalnem RTV centru Maribor so zaskrbljeni

Svetniki so na seji govorili tudi o poslovnem okviru za leto 2024, a niso podali konkretnih številk. Predvidoma bodo odhodki višji od prihodkov, zato bodo morda zmanjševali obseg programskih vsebin in posledično število zaposlenih, kar naj bi storili z upokojevanjem. Predsednik uprave RTVS Zvezdan Martić je pojasnil, da se s produkcijskimi enotami pogovarjajo o prerazporeditvi sredstev med enotami. “Nezadovoljstvo v enotah je še večje, kot je bilo prej,” je dejal.

Svetniki so se v razpravi strinjali, da so zdaj krizni časi, zato so rezi potrebni. Razpravljali so o ukinitvi glasbene produkcije in zmanjšanju regijskih centrov Koper in Maribor. Zanimali so jih tudi prenosi evropskega prvenstva v nogometu in olimpijskih iger. Martić je dejal, da ima RTVS pravice zanje zagotovljene, denarja za realizacijo obeh pa še ne.

”RC Maribor je s tremi programi (TV Maribor, Radio Maribor in Radio SI) tradicijo in ugled gradil desetletja, zato se zdaj sprašujemo, zakaj nam Svet RTV Slovenija z namero iskanja finančnih rezerv sporoča, da smo prav mi nepotrebni in zgolj prevelik strošek,” pa so svojo skrb danes delili zaposleni regionalnega RTV centra Maribor na družbenem omrežju Facebook.

Svet delavcev RTVS upravo in svet RTVS poziva, naj v vse razprave dosledno vključujeta zaposlene

Člani sveta delavcev Radiotelevizije Slovenije (RTVS) pa so v sklepu, ki so ga sprejeli na današnji dopisni seji, zapisali, da z veliko zaskrbljenostjo spremljajo podatke o poslovanju zavoda ter poskusih reševanja finančne krize. Upravo in svet RTVS so zato pozvali, da v vse razprave o prihodnosti zavoda dosledno vključujeta zaposlene.

V sprejetem sklepu, ki ga je pridobila STA, so zapisali, da se je RTVS v finančni krizi znaša zaradi dolgoletnega izogibanja države, da bi kot ustanoviteljica poskrbela za stabilno financiranje javnega medijskega servisa, a tudi škodljivih poslovnih potez prejšnjega vodstva.

Ugotavljajo, da po letih finančnega in kadrovskega siromašenja, nenehnega krčenja in varčevanja notranjih rezerv ni več. Svet delavcev zato podpira prizadevanja uprave in sveta RTVS, da bi pred nujnimi zakonodajnimi spremembami kratkoročne rešitve poiskali v dodatnih prihodkovnih virih in premišljeni reorganizaciji. “Pri tem svari pred pavšalno in populistično razpravo o tem, kateri deli RTVS so domnevno bolj ali manj javno koristni ali potrebni,” so zapisali.

“Svet delavcev zbiranje podatkov o posameznih organizacijskih enotah in njihovo analizo druge izračune podpira le, če pomenijo izhodišče za informirano razpravo, iskanje sinergij in dodatno pridobivanje sredstev. Nasprotuje pa licitiranju z usodo delov zavoda in ustrahovanju zaposlenih v teh enotah,” so opozorili.

Upravo in svet RTVS so pozvali še, naj svoje delovanje usmerita predvsem v zagotavljanje takšnih finančnih pogojev, da bo RTVS še naprej deloval v javnem interesu.