Na veliki petek, dan, ko kristjani po vsem svetu v tišini in zbranosti obeležujejo Jezusovo trpljenje in smrt, je Ljudska kuhinja Betlehem v Mariboru, kot vsak dan, ponovno postala kraj tolažbe, sočutja in upanja. Kot že tradicionalno, sta prejemnike pomoči obiskala mariborski nadškof msgr. Alojzij Cvikl in župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič.
Arsenovič poudaril pomen skupnega srečanja ob mizi
Ljudska kuhinja Betlehem, ki deluje pod okriljem Nadškofijske Karitas Maribor, vsak dan nudi do 60 toplih obrokov tistim, ki si sami tega ne zmorejo zagotoviti. Na veliki petek pa je bila pomoč še posebej slovesna – ne le zaradi prazničnega kosila, ampak predvsem zaradi topline in bližine, ki sta jo s svojo prisotnostjo izrazila nadškof in župan.
Pred začetkom delitve kosila je nadškof Cvikl zbrane nagovoril z voščilom blagoslovljenih velikonočnih praznikov ter jih opomnil na pomen upanja, ki ga prinaša velikonočno sporočilo. V svojem nagovoru je med drugim dejal: »Danes podoživljamo Jezusovo trpljenje, smrt in položitev v grob. Toda ta grob ni konec Jezusovega poslanstva med nami. Je začetek, kajti tretji dan so našli grob prazen. Jezus je vstal in živi! Želim vam, da tudi vaša srca napolni v teh velikonočnih dneh z veseljem in upanjem. Sedaj vemo, da bo konec dober! Na koncu bo zmago slavilo življenje!«
[[image_1_article_76453]]
Zbrane ob slovesnem kosilu je pozdravil tudi župan Saša Arsenovič in poudaril pomen skupnega srečanja ob mizi, ki presega zgolj prehranjevanje: »Srečanje ob mizi ni zgolj zaužitje dobro pripravljene hrane, temveč tudi podelitev trenutka bližine drug drugemu, podelitev dogodkov, ki so pomembni zame, za naše skupno življenje.«
Vsak prejel tudi preprosto, a pomenljivo darilo
Ob tej priložnosti je vsak prejemnik pomoči prejel tudi preprosto, a pomenljivo darilo – lesen križ Tau iz oljčnega lesa, simbol Jezusovega križa, ki naj spremlja in opogumlja vsakogar na njegovi poti.
Iz Ljudske kuhinje Betlehem se zahvaljujejo vsem, ki omogočajo, da vsak dan ostajajo varno pribežališče za najranljivejše. Pomoč je mogoče izkazati tudi z enostavnim SMS sporočilom s ključno besedo DAR5 na številko 1919 – s tem darujete eno toplo kosilo.
Po pozdravu in blagoslovu sta si nadškof in župan nadela predpasnike ter se kot prostovoljca Karitas pridružila delitvi kosila. V prijetnem vzdušju sta z obiskovalci izmenjala nekaj besed, prisluhnila njihovim zgodbam in jim zaželela mirne in blagoslovljene praznike. Za mnoge, ki bi sicer te praznične dni preživeli v samoti, je bil ta obisk močan izraz sprejetosti in človeške bližine.