Na seji mestnega sveta je ponovno v obravnavi predlog podražitve gostinskih vrtov v zimskem času v obliki spremembe Odloka o rabi javnih površin. Nekoliko spremenjen od prvega predloga, a vseeno je temeljni cilj podražitev. Mariborski gostinci so tako na mestne svetnike in župana Saša Arsenoviča ponovno naslovili apel, da spremembe Odloka ne sprejmejo, saj je ”obstoječi Odlok pravičen in za gostince stimulativen”.

‘Poudarili bi, da so cene najema gostinskih vrtov po našem mnenju že tako previsoke, saj se v poletnem obdobju že približujejo najemninam lokalov. Upoštevati je namreč potrebno, da že poleti le redko dosegamo polno zasedenost gostinskih vrtov, večinoma ob vikendih zvečer, kar je le dva dni od sedmih. Tukaj prištejmo še vremenske razmere – ravno letos poleti smo bili priča dolgotrajnemu deževju in znižanju temperatur, ko so bili naši lokali in vrtovi prazni,” so opozorili gostinci Poštne ulice.

Gostinci menijo, da spremeba odloka ne bo vplivala na prihodke občine

V predlaganem odloku sicer predlagatelj dopušča možnost, da posebna komisija odloča o povečanju vrta, npr. v primeru zgodnje pomladi, vendar se  gostinci sprašujejo, ali povečevanje birokracije, oddajanje novih vlog in zasedanje posebnih komisij stimulativno vpliva na poslovanje.

Kdor pozna mesto, mu je jasno, da pozimi gostinski vrtovi, razen redkih izjem ob sončnih dnevih, niso polni, kaj šele enako vredni, kot so poleti. Manj je turistov, manj prireditev, manj obiska.

”Učinek spremembe odloka na prihodke MOM po našem mnenju ne bi bil prav velik, saj bomo gostinci v zimskem obdobju zagotovo bistveno zmanjšali kvadrature vrtov, projekcija prihodkov pa je takšna, kot da bomo ohranili enako velikost,” še zapišejo.

Podražitev napovedana že za 8. redno sejo

Razlog za spremembo in dopolnitev odloka je vzpostavitev pravne podlage, po kateri bodo uporabniki gostinskih vrtov različno obravnavani v letni in zimski sezoni. Pomeni, da bodo uporabniki plačevali uporabnino za gostinski vrt v letni sezoni enako kot do sedaj, v višini vrednosti točke (0,32 evra), v zimski sezoni pa v višini polovice vrednosti točke (0,16 evra) glede na dejansko velikost gostinskega vrta. Kot še navajajo v gradivu, so razlogi za to odločitev takšni, da so zimska obdobja v zadnjih letih milejša, vremensko ugodnejša in ob upoštevanju, da je v zimskem času možno gostinske vrtove zaščititi pred vremenskimi vplivi s transparentnimi ograjami in jih ogrevati s postavitvijo plinskih in električnih grelcev so ti lahko uporabni tudi v zimskem obdobju.

Spomnimo … Spremeba odloka je bila na napovedana že za prejšnjo sejo mestnega sveta, a jo je župan Arsenovič takrat sam odstranil z dnevnega reda. ”Bilo je precej pritiskov, kljub temu, da ta model ne bi bil nov, tak je bil do leta 2013. Kot veste, ima tudi moje podjetje v najemu gostinske vrtovi in bi tako plačevalo višje najemnine vrtov v zimskem času. Ne gre za vrednost točke, gre za to, da bi se vsak gostinec zase odločilo, koliko od te površine, ki mu je na voljo poleti, uporabljal tudi pozimi. Ne bi silili, da bi plačevali več, lahko bi plačevali enako kot zdaj, če bi uporabljali pet kvadratnih metrov, kot določa odlok sedaj. Mogoče smo naredili napako pri predstavitvi gostincem, upam, da so danes že sklicali sestanek z deležniki, da jim lahko predstavimo ta model, da jim bo bolj razumljiv,” odločitev za odstranitev točke takrat pojasni župan Saša Arsenovič.

Gostinci so ponovili argumente proti podražitvi

”Za začetek bi radi poudarili, da nas pred medijskim poročanjem nihče z MOM ni povabil na predstavitev predloga ali izmenjavo mnenj. Žalosti nas, da se v Mariboru odločitve sprejemajo tako ad-hoc in praviloma mimo javne diskusije. Pričakujemo, da se bodo spremembe, ki vplivajo tudi na naše poslovne načrte, pred sprejemanjem z nami tudi uskladile,” so zapisali.

Odlok iz leta 2013 se jim ne zdi pravičen, saj po besedah podpisnikov apela, večino zimskega obdobja gostinci ne morejo uporabljat vrta kot primarnega prostora za goste, temveč služi le kratkotrajnim posedanjem gostov (npr. med pavzo za cigaret, saj kajenje v zaprtih prostorih ni dovoljeno), ki praviloma že sedijo v notranjosti lokalov. ”V primeru, da kak dan posije sonce in se malenkost ogreje, imamo možnost povečat vrt na nekoliko večjo kvadraturo, vendar gre bolj za izjeme, sploh pri gostincih, katerih vrtovi so slabše osončeni v zimskem času.”

Z utemeljitvijo predlagatelja, da lahko vrtove ogradijo in ogrevajo s plinskimi in električnimi grelci, se ne strinjajo. Ravno ogrevanje zunanjih površin je namreč po njihovem mnenju energetsko zelo potratno in redki gostinci, ki se za to odločijo, že plačujejo dodatne stroške vedno dražjih energentov, da bi le ugodili svojim gostom. Prav tako jih preseneča, da Mestna občina Maribor s predlogom gostincem vzpodbuja potratno ogrevanje zunanjih površin, saj to ”ni v skladu z zelenim prehodom, kateremu se je Maribor zavezal in bi predlagane rešitve morale peljati v smeri drugačnih ukrepov”.