Skoraj ga ni poletnega dneva na ali pod Mariborskim Pohorjem, ko pohodniki ne bi naleteli na kakšno športno ekipo, ki se pripravlja na novo sezono. Odlična športna infrastruktura, kjer je vse na dosegu roke, neposredna bližina Pohorja, raznolika naravna kulisa za treninge na prostem in hitro dostopna lokacija z vidika regionalnega prometa, pa tudi cenovna dostopnost so zagotovo konkurenčne prednosti mesta, ki razvija svoj potencial tudi v tej turistični panogi.

Prihajajo celo Grki in Skandinavci

Prav na tem področju so se specializirali v Pohorje Village Wellbeing Resortu, prikupnem gorskem naselju na vrhu Mariborskega Pohorja na 1050 metrih nadmorske višine, 300 metrov oddaljenem od zgornje postaje pohorske vzpenjačeNatalija Ilešič, vodja kadrovske službe v resortu, priznava, da so v zadnjih letih res postali prepoznavna lokacija za športne priprave v naši regiji. "Med našimi vidnejšimi gosti so bili Olimpijski komite Slovenije, odbojkarska reprezentanca Slovenije (v okviru Olimpijskega festivala evropske mladine), Kolesarska zveza Slovenije, ženska vaterpolo reprezentanca Hrvaške, UCI MTB downhill kolesarske ekipe, bili smo uradni in organizacijski partner EUBC evropskega boksarskega prvenstva ...," sogovornica našteva nedavne športne goste, a seznam se kar ne konča: "Naš resort redno obiskujejo ekipe iz Avstrije, Hrvaške, Madžarske, Srbije, Grčije in skandinavskih držav. Poleg ekipnih športov, kot so nogomet, rokomet, odbojka in košarka, smo priljubljena destinacija tudi za atlete, kolesarje in borilne športe. Gostili smo tudi Apolon Open Judo turnir in bili uradni namestitveni partner, pa tudi Golden Gloves Boxing Club, za katerega smo gostili redne priprave. Izjemno veseli smo tudi nogometnih kampov, kjer se urijo mladi nadobudni nogometaši. Naša stalnica je nogometni kamp Ena na 1 ..."

[[image_1_article_79286]]

Od smučanja do vaterpola

Zelo bogat seznam imajo tudi v hotelu Arena ob Snežnem stadionu, kjer nam vodja hotela Nik Heler, sicer tudi velik ljubitelj športa, posledično po funkciji pa krovni vodja prodaje športnih dogodkov, našteje svoje nedavne goste: avstrijska ženska smučarska reprezentanca za hitre discipline, različne nogometne reprezentance, kot sta slovenski (U18 in U21, ki se je pripravljala na EP) in makedonska (U18) ter angleški  drugoligaš Hull City, futsal reprezentance iz Slovenije, Norveške in Savdske Arabije, slovenska in portugalska žensa košarkarska reprezentanca, vaterpolo ekipe iz Turčije in Slovenije ter številne odbojkarske ekipe iz različnih koncev Evrope ... "Prav ta raznolikost ekip oziroma športnih panog nakazuje, kako zaželena destinacija za športne priprave je Maribor, saj lahko pokrije širok spekter športov," ugotavlja Heler.

Pravcata mini olimpijska vas

Unikatna prednost Pohorje Village Wellbeing Resorta sta visoka nadmorska višina nad 1000 metri in mir, saj apartmajsko naselje obkroža gozd, vseeno pa je v njem tudi športna infrastruktura. "To, da smo na nadmorski višini nad 1000 metrov, omogoča izboljšano oksigenacijo mišic, bolj kakovosten spanec, hitrejšo regeneracijo in večjo vzdržljivost ob vrnitvi v nižino," neposredne učinke bivanja in treniranja v resortu na visoki nadmorski višini poudari Ilešičeva: "Hkrati resort omogoča popolno koncentracijo, saj je umaknjen od mestnega vrveža, z možnostjo ekskluzivne uporabe kompleksa. S kapaciteto do 500 ležišč se lahko ob večjih dogodkih preoblikuje v samostojno športno vas, kar se je izkazalo za izjemno prednost."

[[image_5_article_79286]]

Močna, a zdrava konkurenca  pod Pohorjem

Seveda bivanje na tisoč metrih ima svoje prednosti, pa tudi kakšno slabost, recimo odvisnost od prevoza. Komur je bolj priročno bivanje 'v dolini', se odloči za enega od hotelov pod Pohorjem, kot so Arena, Habakuk ali Draš, za hokejiste morda Tabor itd. Huda konkurenca, bi pomislili na prvo žogo. "A to je samo pozitivno. Sicer pa si gostov ne odžiramo, v bistvu se dopolnjujemo. Pohorje Village ima svoje specifike, Draš je osredotočen na moštvene športe, pri nas je fokus nekoliko drugačen, širši ... A če je kateri od hotelov poln, goste usmeri v drugega. V bistvu si pomagamo. Tudi za nas je dobro, če gre dobro ostalim. In če lahko gostom s pomočjo te konkurence predstavimo razširjeno ponudbo,"  o pravcatem konglomeratu "športnih hotelov" razmišlja Heler.

[[image_2_article_79286]]

Kakršnakoli postelja in malo zelenice ni dovolj

Seveda pa za gostovanje športnikov ni dovolj le par sob in zaplata zelenice ter napotek, da jim je za trening na voljo največja telovadnica na prostem, torej Pohorje. Danes je šport skupek visoko razvitih znanosti in posledično so zahteve tudi za namestitve visoke. "Športnikom je treba ponuditi celovit pristop, torej prilagojeno prehrano z možnostjo specializiranih diet (vegansko, visokoenergijsko, brezglutensko ipd.), nadstandardne sobe z daljšimi posteljami za visoke športnike, prostore za fizioterapijo, masaže in individualne priprave, sejne sobe za analize tekem, video-taktične priprave in strokovna srečanja, zunanje površine za funkcionalne treninge, wellness center, finske in infrardeče savne, hidroterapijo in masaže ..." opisuje Natalija Ilešič: "Pika na i pa je seveda individualna obravnava, prilagodljivost in profesionalen odnos, kar omogoča, da se športniki v tovrstnih namestitvah počutijo kot doma." Fleksibilnost je še posebej pomembna pri vrsti in urnikih obrokov, ki so prilagojeni ritmu treningov in tekem, pa tudi pri organizaciji dela hotela in sprostitvi določenih prostorov, ki so namenjeni športnikom. 

Tudi zgodnja ali pozna prijava v hotel šteje

Tudi Heler kot ključno izpostavlja prilagoljivost in izkušenost osebja, ki zna hitro reagirati in ustreči potrebam, ki jih imajo (pogosto tudi profesionalne) športne ekipe. "Športniki in njihovo spremstvo opravljajo izredno težko delo, zato prihajajo z visokimi, jasno določenimi pričakovanji. Denimo udobna namestitev z velikimi kakovostnimi ležišči in nekadilske sobe so osnova. Sledijo finese: personalizirana prehrana, prilagojena treningom, možnost regeneracije s savnami, ledenimi kopelmi, infrardečimi terapijami in nemalokrat tudi s krio- ali hiperbaričnimi komorami," sodobne zahteve, v bistvu že kar higienski minimum za vrhunski šport, razkriva Heler. A to še ni vse. Ekipe si želijo tudi pomoč pri logistiki. Sem pa ne sodi le prevoz opreme in športnikov na treninge in tekme, ampak denimo tudi pranje opreme. Sledijo bonbončki, ki izkušnjo za športnike naredijo prijetno. "Pomagamo tudi pri organizaciji prijateljskih tekem, ponujamo jim možnost uporabe dvorane za analizo tekem in sestanke, prostore za shranjevanje opreme, možnost zgodnje ali pozne prijave v hotel ..." Heler našteva, pa še bi lahko nadaljeval.

[[image_4_article_79286]]

Tudi hotelirji se učijo od športnikov

Kljub rutinski disciplini športnikov in ustaljenim procesom dela hotelskih uslužbencev pa se kdaj zgodi tudi kakšna nenavadna, zabavna anekdota. Ilešičevi se je dneimo vtisnila v spomin simpatična zgodba ene od nogometnih ekip, ki je želela trenirati na - svežem snegu. "In to ob 8. uri zjutraj, pri minus petih stopinjah Celzija!" poudari sogovornica: "Trener je enostavno vztrajal, da gre za 'karakterni trening'. In ekipa nas je tako poimenovala za njihovo 'skandinavsko bazo za psihofizično utrjevanje'." Ja, priprave niso šala, pogosto so celo najbolj zahteven del sezone. Se pa od športnikov včasih česa naučijo tudi hotelirji oziroma tržniki. "Zanimivo se nam je zdelo, ko so skandinavski športniki našo gozdno energijsko pot vzeli kot del svoje vsakdanje jutranje rutine t.i. 'drevesnega prizemljevanja'. In tako so nam nehote ustvarili zanimiv produkt." 

Arena v malem - tudi dobesedno

Da takšnih in drugačnih vsakodnevnih anekdot in pripetljajev ne manjka, prikimava tudi Heler.  Najbolj pestro in zabavno je, ko hotel Arena postane začasno bivališče večih različnih reprezentanc in ekip ter se tako stkejo prijateljske vezi, pravi: "Pogosto so zelo zabavne jezikovne bariere in dnevne zabavne interakcije, ko se športniki sprostijo in se počutijo domače. Kdaj so že po pomoti zamenjali opremo z drugo ekipo na prijateljski tekmi, najbolj zabavno pa je zagotovo, ko različne ekipe gledajo tekme na velikem platnu v avli in navijajo vsak za svoje ter tako ustvarijo pravcati stadion v malem."

[[image_3_article_79286]]

Izzivov ne (z)manjka

Da ima Maribor torej izjemen potencial za nadaljnji razvoj športnega turizma, je jasno. A kjer je potencial, so torej tudi rezerve. Kje jih denimo vidi Heler?  "Morda je včasih izziv pomanjkljivo razumevanje potreb športnikov pri ponudnikih, tu so še logistični izzivi pri zagotavljanju optimalne dostopnosti celotne destinacije, vedno pa je prostor za izboljšanje tudi pri udobju namestitev ter infrastrukturi," odgovori sogovornik in doda še "muhasto vreme, ki včasih ne zagotovo toliko optimalnih mesecev za športne priprave, kot bi si morda želeli." A to je povsod enako in na vreme - vsaj kratkoročno - tako ali tako nimamo vpliva.

Dvig "zelenega ugleda" klubov

Pa ugotovitve Ilešičeve? "Izzive in rezerve vidimo še predvsem v večji usklajenosti med ponudniki in v promociji Maribora kot destinacije za profesionalne športne priprave. Skupaj lahko mesto postavimo na zemljevid športnega turizma, tudi na zelen in trajnosten način," verjame Ilešičeva, ki tudi v Pohorje Village Wellbeing Resortu poudarja trajnostno komponento. S programom "Dvignite zeleni ugled svojega kluba" tam spodbujajo ekipe, da svoje priprave izvedejo v skladu z načeli trajnostnega turizma, torej z uporabo lokalne hrane, zmanjševanja ogljičnega odtisa, aktivnosti v naravi in sodelovanja z lokalno skupnostjo. In ekipe se za naslednje leto že prijavljajo - med potrjenimi gosti za 2026 so tako že ekipe iz Madžarske in Avstrije ter slovenske reprezentančne selekcije mlajših kategorij. "Nekatere ekipe se vračajo že več let zapored, kar razumemo kot potrditev zaupanja in kakovosti," je ponosna Ilešičeva.