Z začetkom poletnega semestra prihaja na fakultete Univerze v Mariboru novih 321 tujih študentov. Največ jih je iz Turčije (58), sledita Francija (38) in Portugalska (33).
V poletnem semestru se bo v tujino odpravilo več kot 80 študentov
Med partnerskimi državami izven Evropske unije so najbolje zastopani študenti iz Egipta (14), Ukrajine (7) in Kosova (7), sporočajo z univerze. Največ tujih študentov bo obiskovalo Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, Ekonomsko-poslovno fakulteto, Filozofsko fakulteto ter Fakulteto za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo.
"Mobilnost študenta pomembno vpliva na profesionalni razvoj in razvoj t.i. mehkih kompetenc študenta, kot so medkulturna ozaveščenost, prilagodljivost, inovativnost. To so kompetence, ki jih tudi trg dela vedno bolj ceni in pomembno vplivajo na zaposljivost diplomantov," izpostavljajo na univerzi, ki je danes v Mariboru priredila sprejem za študente iz tujine. "Če je še pred nekaj leti program Erasmus+ omogočal mednarodno izkušnjo le omejenemu številu študentov, se lahko danes praktično vsak študent v času študija vsaj enkrat udeleži študentske izmenjave. Poleg tega je Erasmus+ v primerjavi s predhodnimi programi tudi dostopnejši za osebe iz zapostavljenih okolij, kot so študenti iz socialno šibkejših okolij in študenti s posebnimi potrebami, ki jim program zagotavlja še dodatna finančna sredstva," dodajajo.
Program Erasmus+ je bil ustanovljen leta 1987 kot program izmenjav za študente v visokošolskem izobraževanju. Od tedaj je v njem sodelovalo približno 16 milijonov ljudi. Program se je medtem razširil in vključuje tudi pripravnike, ljudi, ki delajo z mladino, in športne trenerje. Za obdobje 2021-2027 je bilo programu Erasmus+ dodeljenih približno 26,2 milijarde evrov.
STA