Medtem ko so šolarji na počitnicah, se poleti za vrtčevske otroke nič ne spreminja - no, razen da se zaradi dopustov in manjšega števila otrok oddelki (v šolskem izrazoslovju - razredi), v nekaterih primerih pa enote (stavbe) vrtcev, združujejo. To je tudi čas, ko se da v nekaterih primerih kaj postoriti na objektih, ki večinoma izhajajo še iz časov nekdanje Jugoslavije. Vrtci tako že več let opozarjajo na dotrajanost in potrebo po raznih opravilih: sanacijah streh, menjavah oken, vrat, obnovah fasad, sanacijah kuhinj, urejajanju prezračevanja in nameščanju klim ...
Letos sta tako na vrsti dve veliki prenovi. Mestna občina Maribor načrtuje temeljito prenovo kuhinje in sanitarij v enoti Vančka Šarha Vrtca Jožice Flander, končal pa se je že tudi razpis za obsežno prenovo enote Lenka vrtca Otona Župančiča v Novi vasi, ki ga prav tako čaka obnova sanitarij, zamenjava kanalizacijskih in vodovodnih inštalacij v objektu, klimatizacija vseh igralnic enote ... Kako potrebne obnove so omenjene enote, pričajo že letnice gradnje. Enoti Vančka Šarha vrtca Jožice Flander - na Smoletovi ulici in Ulici Moša Pijade - sta bili zgrajeni leta 1978 in 1972, enota Lenka vrtca Otona Župančiča pa 1984.
Najprej obnova v Vrtcu Jožice Flander
V Vrtcu Jožice Flander bo obnova najprej doletela razdelilno kuhinjo na v pritliičju stavbe na Smoletovi, kjer so dotrajale plinske, električne in vodovodne inštalacije, poškodovana je keramika na tleh in stenah, razsvetljava ni ustrezna, prezračevanje pa je pomanjkljivo. Obrabljeni so tudi kuhinjski elementi, pomivalni stroj ter dvigalo za dostavo hrane, ki trenutno ne sega do zadnjega nadstropja. Prav zato je predvidena popolna sanacija prostora: odstranitev obstoječe opreme, obnova stenskih in talnih oblog, nadgradnja razsvetljave in prezračevanja ter vgradnja novega kuhinjskega dvigala, ki bo omogočalo dostavo hrane v vsa nadstropja.
[[image_1_article_78921]]
Obnova bo zajela tudi vse otroške sanitarije in sanitarije zaposlene v obeh stavbah. V številnih prostorih namreč prihaja do zamakanja, keramika je poškodovana, kanalizacija dotrajana, sanitarna oprema pa neprimerna za varno uporabo. Vse inštalacije bodo zamenjane, predvidena je nova, varčna sanitarna oprema. Posebej bo urejena priprava tople vode. V posameznih sanitarijah bo omogočen tudi dostop iz več igralnic, tlorisi pa bodo preurejeni. A za zdaj v obeh enotah, ki ju skupno obiskuje 242 otrok, še čakajo, kdaj se bodo gradbena dela sploh začela. Dela naj bi se sodeč po projektni dokumentaciji začela oktobra letos in končala marca 2026.
[[image_2_article_78921]]
Klimatska naprava, kaj je to?
Še nekaj več časa bo potrebno počakati na obnovo v enoti Lenka Vrtca Otona Župančiča, kjer se je šele končal razpis za izvedbo del. Gre za enoto s 135 otroki, ki ima devet oddelkov, od tega dve za otroke s posebnimi potrebami. Že zato je zastarelost tamkajšnjih prostorov in opreme še bolj delikatna. Ker je zgradba samostoječa stavba montažne izvedbe, t. i. "marleska", se ob vročinskih valovih, kakršnemu smo bili priča prejšnji teden, tudi prekomerno pregreva, klimatizirana pa ni. Vzgojitelji in otroci se tako znajdejo, kakor vejo in znajo - ponavadi s prenosnimi klimatskimi napravami.
[[image_3_article_78921]]
Težava naj bi bila kmalu - morda že do konca leta - rešena: predvideva je klimatizacija vseh igralnic enote vrtca, sanitarne prostore se bo obnovilo in prilagodilo, zamenjalo se bo poškodovane in dotrajane tlake v prostorih, pa tudi dotrajano in neustrezno kanalizacijsko in vodovodno inštalacijo v objektu. To bo tudi največja prenova enote, ki je v minulih 16 letih sicer že doživela nekaj kozmetičnih popravkov. "V letu 2009 se je na stavbi sanirala streha oziroma se je salonitna kritina zamenjala s kovinsko. Leta 2011 je bil zamenjan grelnik vode za toplo vodo. Leta 2012 je bila zamenjana celotna toplotna postaja, ki je vezana na Energetiko Maribor. V letu 2022 se je zaradi težav s sistemom razvoda centralnega ogrevanja, ki je puščal, nadometno naredil nov razvod centralnega ogrevanja. V letu 2023 so bili menjani še radiatorji, ki imajo sedaj nameščene tudi termoregulacijske ventile. Vse ostalo je na objektu ostalo nespremenjeno od časa njegove izgradnje," piše v razpisni dokumentaciji Mestne občine Maribor.
Seznam potreb je (pre)dolg
Obnove pa so potrebne tudi številni drugi mariborski vrtci oziroma njihove enote. Nedavni vročinski val so dodobra čutili tudi malčki v starejših enotah Vrtca Studenci. "Te so večinoma grajene med leti 1970 in 1980, razen enote Pekre (2018) in enote Pod gorco (2023). Vse zgradbe so dotrajane in poleti v njih bivamo le s težavo, saj vročinski valovi slabšajo kvaliteto bivanja v hišah, kjer je nujna obnova fasad. Izolacija je povsod minimalna in hiše se pregrevajo. Hiše niso grajene, ampak "Marleske", kar še dodatno vpliva na segrevanje bivalnih prostorov," nam je razložila Olga Fekonja, ravnateljica Vrtca Studenci, kjer so pred kratkim nameščali sončne elektrarne na zgradbe, drugih večjih investicij pa ni bilo.
Pa bi bile potrebne, dodaja ravnateljica: "Nujno bi bilo beljenje večine enot, obnove fasad, namestitev zunanjih žaluzij/rolet v enoti Limbuš, obnove razdelilnih kuhinj v enotah Poljane jasli, Pekrska, Iztokova, Limbuš jasli in Radvanje jasli. Hišniki bi potrebovali zmogljivejšo traktorsko kosilnico, saj skrbijo za cca 9000m2 travnatih površin. Obstoječa kosilnica je bila nabavljena lansko leto, vendar po kapaciteti ne zadošča potrebam ..."
Težava vsem otrokom zagotoviti enako hrano
Seznam je dolg, pa najpomembnejše alineje niti omenili nismo. Kot dodaja Olga Fekonja, Vrtec Studenci najbolj nujno potrebuje lastno centralno kuhinjo: "Na to opozarjamo že desetletje. Občina je s potrebo seznanjena, a se zaradi financ zadeva ne premakne z mrtve točke. Za pet enot kuhamo v kuhinji OŠ Limbuš, kjer si kuharji vrtca in šole delijo kuhinjo. Delovni pogoji so posledično izredno težki. Za dve enoti nam kuhajo v Vrtcu Otona Župančiča. Hrano vozimo v vse enote. Potrebno je izredno veliko prilagajanja in sodelovanja pri sestavi jedilnikov, da imajo vsi naši otroci, ki jih je šest, enako hrano."
Da na dotrajanost vrtcev opozarjajo že već let, so nam potrdili tudi iz Vrtca Pobrežje. A tudi tam v poletnih mesecih oziroma vsaj do konca leta ne pričakujejo kakšnih obnov.
Čeprav bodo oddelki mariborskih vrtcev, od katerih smo dobili odgovore, v novem šolskem letu večinoma polni - tu in tam se še najde kakšno prosto mesto -, je v zadnjih letih opazen trend manjšanja števila otrok. Tudi zato bo v novem šolskem letu na ravni Mestne občine Maribor pet oddelkov manj kot v minulem. Hkrati pa narašča število tujih otrok. Denimo v Vrtcu Pobrežje (40 oddelkov) njihov delež znaša 31, 93 odstotka, iz Vrtca Studenci pa navajajo, da ta delež močno variira. "Tako imamo enote, kjer je že več kot 40 odstotkov tuje govorečih otrok, in enote, kjer je izjemoma vključen otrok tujec, denimo Radvanje, Pekre ali Limbuš," nam je sporočila ravnateljica. Pri tem pa velja poudariti, da tuji otroci nimajo nikakršnih prednosti ali privilegijev pri točkovanju za vpis v vrtec.