Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je danes obiskal Doživljajsko igrišče Maribor, enega od programov za brezplačno varstvo otrok med počitnicami, ki jih na podlagi javnega razpisa financira ministrstvo. Tako on kot vodja Zavoda Igrišče Maribor Nina Krašovec opažata absolutno potrebo po takšnih programih, saj varstvo otrok med počitnicami številnim staršem predstavlja velik problem.

Mesec Doživljajsko igrišče označil kot primer dobre prakse

"Anekdota pravi, da imajo otroci še vedno dva meseca počitnic zato, ker je, ko smo v Sloveniji uvajali šolo, Marija Terezija staršem obljubila, da poleti ne bodo v šoli, ampak bodo delali na poljih. Časi so se spremenili - starši morajo delati tudi poleti, otroci pa imajo še vedno dva meseca počitnic," je začel minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. V povprečju zmanjka nekje štiri tedne med počitnicami in starševskim dopustom, prostora za otroško igro in preživljanjem prostega časa pa ni, kritično skupino pa predstavljajo predvsem otroci med 6. in 14. letom starosti.

Doživljajsko igrišče v Malem betnavskem gozdu si je prišel ogledat kot primer dobre prakse. "Sem hodijo tako otroci kot starši iz vseh okoliških blokov, organizirajo se razna praznovanja, otroci pa se - ne glede na poreklo, družbeni status in premoženje staršev - spoznajo, se družijo ter počnejo same koristne stvari. Eni pripravljajo pico, drugi so v mizarski delavnici in danes sestavljajo ptičjo hišico, tretji se učijo hoditi po hoduljah, skratka, vsak najde nekaj zase," je dejal.

Letos je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti po celi Sloveniji pilotno podprlo 31 takih projektov, da bi otrokom zagotovili lepo preživljanje poletnih počitnic. "Na Doživljajskem igrišču so kapacitete bile zapolnjene v roku pol dneva, pa tudi drugod po Sloveniji je bil enako dober odziv. Na ministrstvu razmišljamo, da bi ta program bistveno ojačali in ga organizirali po celi Sloveniji, bomo pa izkoristili to dobro prakso, ki jo imamo tu in teče že vrsto let, da lahko po vseh krajih predstavimo, kakšne koristi to prinese otrokom, staršem, medsoseskim odnosom in temu, da zopet postanemo skupnost," pojasnjuje minister.

Takšnih kapacitet je trenutno bistveno premalo, še opozarja. Kot rešitev nekateri omenjajo skrajšanje otroških počitnic, a Mesec je temu zelo nenaklonjen. "Mislim, da je prosti čas, čas igre tisti, v katerem otrok najbolj razvije svojo kreativnost, svoje potenciale, ugotavlja, kaj ga zanima in s čim bi se rad v življenju ukvarjal, v čem je dober. Ne, nikakor ne smemo postati družba, ki bo otrokom odrekla prosti čas zaradi tega, ker so starši v službah - ravno obratno, treba je poskrbeti, da bodo otroci imeli tega časa čim več in da ga bodo čim bolj kvalitetno preživeli," pravi. 

[[image_1_article_79364]]

V letošnjem letu so na razpisu takšnim projektom namenili 364 000 evrov, na voljo pa je bilo skupno 490 000 evrov, kar pomeni, da so izbrali vse, ki so se prijavili - razen dveh, ki niso posredovali ustrezne dokumentacije oziroma ustrezali pogojem. Za naslednje leto bodo do novega leta ocenili, koliko sredstev bo potrebno, a Mesec ob tem zatrjuje: "Kjer bodo iniciative, jih bomo podprli." Pri izbiri izvajalcev so najbolj pozorni na to, kakšen program ponujajo. "Doživljajsko igrišče je primer, ki bi moral biti 'blueprint' za ostale - tako bi bilo organizirati te stvari," je še dodal.

Na razpisu bile izbrane 3 organizacije iz Maribora

Nina Krašovec, vodja Zavoda Igrišče Maribor je hvaležna, da sta njihovo delo in prispevek v skupnosti prepoznana ter da so bili izbrani na razpisu, kar jim je omogočilo nadaljnje izvajanje projekta počitniškega varstva. "Prvič v 15 letih imamo tako priložnost, in res upam, da bo to trajno in da bo povečano. V Mariboru smo bile na tem razpisu izbrane tri organizacije (Zavod igrišče Maribor, Zavod Mars in Piramida), in samo tri organizacije ne zmoremo vseh otrok vseh otrok prve in druge triade iz Maribora in okolice, zato bi potrebovali več nevladnih organizacij, ki se s tem ukvarjajo, ali pa še podporo, povezavo s sektorjem za vzgojo in izobraževanje, da bi tudi šole oziroma vrtci omogočali, da bi prostori, ki so že opremljeni in kadri, ki so že usposobljeni za delo z otroci, da bi sodelovali v prihodnosti," pravi. 

Družine, ki so vključene v njihov projekt, so zelo vesele, da imajo otroci možnost varstva, polnega aktivnosti. "Je pa ogromno družin, vsaj štirikrat toliko samo iz naše okolice, ki bi jih lahko vključili v projekt, in to si tudi želimo za naslednje leto, da bi lahko to povečali. Grozno je bilo odgovarjati vsem po zapolnjenih mestih, da žal ni več možna vključitev v varstvo, saj se je to zasedlo že tisti dan, 3. junija, pa še danes dobivamo e-sporočila, če je slučajno še kakšno mesto prosto. To res kaže na akutno potrebo po programih take vrste," pojasnjuje. V njihovo varstvo je vključenih 49 družin, v enem dnevu pa je na Doživljajskem igrišču prisotnih 14 otrok, vodja in sovodja. 

Otrokom se trudijo ponuditi res raznolike priložnosti za aktivnosti - ob ponedeljkih tako pripravijo razne izlete, preostale dni pa so na igrišču. "Njihove aktivnosti tukaj niso delegirane, ker to imajo v šoli in vrtcu, prostočasne aktivnosti pa ne bi smele biti delegirane, da lahko otroci res svobodno izbirajo in se učijo življenja," pojasnjuje vodja. Družine, ki pri njih ne dobijo prostora, napotijo k drugim, tržnim oblikam varstva, a za marsikatero družino z več otroci to ne pride v poštev, saj lahko znesek naraste že kar v višino ene plače. Potreba po brezplačnih programih varstva v Mariboru, pa tudi drugod, obstaja, a ne ostaja spregledana.