Čebelarsko društvo Lovrenc na Pohorju, ki deluje že 104 leta, je eno najstarejših na tem koncu. Že vrsto let ga prizadevno vodi Angela Obrulj, društvo pa trenutno združuje 63 članov, tudi nekaj podpornih. Lovrenški čebelarji trenutno gospodarijo z okoli 900 čebeljimi družinami, kar kaže na to, da so v tej višjeležeči občini idealni pogoji za čebelarjenje. 

S čebelami naj bi se ubranili pred turškimi vpadi

Leta 1996 so v Lovrencu odprli novi čebelarski dom, ki ga uporabljajo za društvene namene, hkrati pa je na voljo tudi za druga društva, ki nimajo svojih prostorov. Od leta 2002 na Osnovni šoli Lovrenc na Pohorju deluje čebelarski krožek, ki ima pri čebelarskem domu tudi učni čebelnjak. Tam je postavljen še društveni čebelnjak, urejena pa je tudi učna pot.

Čebelarstvo ima v Lovrencu dolgo tradicijo, obstaja celo legenda, ki pravi, da so se Lovrenčani in okoliški prebivalci s čebelami ubranili pred turškimi vpadi. Sicer pa so nekoč čebelarji čebelje panje s koši nosili na pašo na Klopni Vrh in ostale pohorske gozdove.

25. aprila so lovrenški čebelarji pripravili dan odprtih vrat, v okviru katerega so občanom predstavili društvo in spomladansko delo pri čebelah. Ob tem nam je Angela Obrulj povedala, da je še posebej vesela velike podpore Občine Lovrenc na Pohorju, s katero društvo zelo dobro sodeluje. "Župan si zasluži vse pohvale, veliko naredi."

[[image_1_article_77181]]

Biološko čebelarjenje z gozdnimi vrstami medu

Nadaljuje, da so tudi naravne danosti ugodne za čebelarstvo: "Pri nas je razvito pravo biološko čebelarjenje, ker imamo ogromno gozdov. Če je le letina dobra in ni preveč neurij, je točenje vedno mogoče. Nimamo velikih sadovnjakov, ki bi jih škropili. Gre večinoma za stare sorte sadja. Naša bivša predsednica je vedno rekla, da je to pravi bio med - brez kemikalij. V glavnem imamo gozdne vrste medu: smrekov, jelkin, kostanjev ... akacije pa pri nas zaradi nadmorske višine ni. Res imamo pristen gozdni med. V preteklosti so celo čebelarji iz Prekmurja vozili k nam čebele na pašo. Zdaj to nekoliko omejujemo zaradi bolezni, da zaščitimo naše okolje."

[[image_2_article_77181]]

Z letošnjimi razmerami in letino so v Lovrencu zaenkrat zadovoljni. Čebele so dobro prezimile, večjih izgub niso imeli.

Prvo točenje bodo opravili konec maja oziroma v začetku junija, ko se nadejajo medu travniških cvetic in javorja. Konec junija prihaja kostanj, proti koncu julija pa še hojev (jelkin) med. Med je mogoče kupiti pri posameznih članih društva, ob nedeljah med 15. in 17. uro pa tudi v čebelarskem domu. 

[[image_3_article_77181]]