Varuh človekovih pravic Peter Svetina je pretekli ponedeljek obiskal občino Lovrenc na Pohorju, kjer se je srečal s tamkajšnjim županom Markom Rakovnikom. Govorila sta o izzivih, s katerimi se soočajo na občini. Ob tem pa je varuh v prostorih lovrenške občine, na prostoru pred knjižnico in upravno enoto, odprl tudi tako imenovani Varuhov kotiček, že 92. po vrsti v Sloveniji, s katerim želijo institucijo varuha približati čim širšemu krogu ljudi v okolju, kjer živijo. Opremljen je s stojalom, na katerem so prebivalkam in prebivalcem na voljo koristne informacije o delu varuha v obliki zloženk in brošur.
Dolgotrajni postopki državnih organov, manjko v policijskih vrstah, asfaltirana cesta na Roglo, ...
Po besedah varuha se podeželske občine, ki jih obiskuje, bolj ali manj soočajo z enakimi težavami in izzivi. Med temi so dolgotrajni postopki državnih organov, kar posledično zaustavlja razvoj manjših lokalnih skupnosti. "Z županom sva ugotavljala tudi, da se pozna kadrovski manjko v policijskih vrstah. Policija namreč zelo redko pride v kraj, tako da bo potrebno temu varnostnemu vidiku nameniti še precej pozornosti. Za razvoj občine bi bila dobrodošla tudi asfaltirana cesta na Roglo, kar bi ji dodalo pozitivni razvojni moment," je za naš medij povedal Peter Svetina. Dotaknila sta se tudi tako imenovanega neprimernega oziroma sovražnega govora, ki je v velikem delu Slovenije že prešel v fizično nasilje.
"Kot varuh ponovno apeliram, da se moramo vsi zavedati, kaj naše besede pomenijo, in da sta potrebna strpnost in sobivanje. Probleme se lahko rešuje tudi drugače, ne s povzdignjenim glasom in nasilnim vedenjem."
Sovražni govor je v Lovrencu redek
Župan Marko Rakovnik je glede sovražnega govora v Lovrencu povedal, da je ta redek in nikoli ne eskalira v fizično nasilje. Se pa, podobno kot v drugih občinah, v Lovrencu veliko ukvarjajo z varstvom osebnih podatkov v izogib možnosti zlorabe in kršenja človekovih pravic, zlasti na družbenih omrežjih, ter z zaupnostjo postopkov pri dostopu do informacij javnega značaja. "Govorila sva tudi o tem, kako pomembno je sodelovanje javnosti v različnih postopkih. Pri naših občinskih projektih je vključevanje javnosti skoraj obvezen del, predvsem pri investicijah v okolje, kjer nekdo živi. Smo pa v nekaterih zadevah, ker tako predpisuje zakon, precej nefleksibilni. Posameznik, ki želi neko pravico, pride z upanjem, da ne bo slišal ne. In ravno tukaj prihaja do razhajanja med pričakovanim in dobljenim in posledično do nezadovoljstva. In potem se ljudem zdi, da je to nekaj, kar bodo urejali z varuhom človekovih pravic, čeprav za to obstajajo druge institucije," je pojasnil župan.
[[image_1_article_69812]]
Rakovnik je ob tem spomnil, da je Lovrenc na Pohorju prva občina, ki je pred leti podpisala listino o raznolikosti, kar se lepo dopolnjuje z delom varuha človekovih pravic. Vesel je, da v tem trenutku pri varuhu ni odprta nobena zadeva, vezana na lovrenško občino. Tudi sicer so na občini soočeni z zelo malo pritožbami, kar je gotovo prednost majhnih podeželskih občin, kjer težave še vedno rešujejo v normalnem dialogu.
Od danes (četrtka) naprej bo Varuhov kotiček deloval tudi v občinah Selnica ob Dravi in Hoče - Slivnica.
Kotički so upravičili svoj namen
Ob koncu smo varuha človekovih pravic vprašali še, ali so tako imenovani Varuhovi kotički, konec prihodnjega tedna bodo odprli že 100. v državi, upravičili svoj namen. "Zagotovo. Kaže se večja informiranost. Dobili smo večje število zadev, gre za prednatisnjene pobude, ki jih ljudje dobijo na stojalih v okviru naših kotičkov."