Na območju občine Lovrenc na Pohorju je zaživela nova knjižnična storitev - izposoja knjig na domu. Od oktobra enota knjižnice v Lovrencu, ki spada pod okrilje Mariborske knjižnice, v sodelovanju s kurirji in občino omogoča dostavo knjižničnega gradiva na dom.
"Dodana vrednost je v tem, da smo v Lovrencu uspeli povezati različne iniciative v okolju"
Mag. Klemen Brvar, direktor Mariborske knjižnice, pojasni, da so sodobne splošne knjižnice v zadnjem času vedno bolj orientirane navzven, s čimer sledijo potrebam zainteresiranih uporabnikov tudi onkraj knjižničnih zidov. "V tem kontekstu smo v naši enoti v Lovrencu vzpostavili pilotni projekt, ki vključuje tiste zainteresirane knjižnične uporabnike, ki ne morejo fizično dostopati do stacionarne enote. Gre za ljudi, ki recimo živijo na osamljenih kmetijah in nimajo možnosti, da bi v času odprtja knjižnice prišli do stacionarne enote."
"Logiko smo obrnili. Namesto da jih vabimo v naše prostore, knjižnično gradivo pride do njih."
"In to s pomočjo različnih iniciativ oziroma občinskih služb. Na ta način smo povezali različne akterje do storitve, ki ima velik doprinos za končne uporabnike."
Bralcem v trškem jedru bodo knjige prinašali osnovnošolci
Kot nam je pojasnila Ana Pernat, vodja oddelka za knjižnično mrežo v Mariborski knjižnic, se v vlogi kurirjev pojavljajo prostovoljci Društva upokojencev Lovrenc na Pohorju, patronažna služba Zavod Danica in učenci lovrenške osnovne šole. Ti ne le, da bodo prenašali knjižno gradivo, njihova naloga je, da po občini razširjajo informacije o novi storitvi.
Sicer pa bodo vsa lovrenška gospodinjstva z novembrskim Lovrenškim informatorjem prejela letake, na katerih bo podrobneje pojasnjena izposoja knjig na domu. "Potencialni kandidat za izposojo na domu ali njegovi svojci pokličejo (02 63 00 764) v knjižnico v času odprtosti enote (v ponedeljek, sredo, petek in v soboto) in knjižničarju naročijo obisk knjižničarja ali kurirja. Če bodo želeli, bomo prvi obisk na njihovem domu opravili knjižničarji," pravi Ana Pernat. Ob knjigah si bo mogoče izposoditi tudi revije, filme in zvočne knjige, in to iz nabora vsega gradiva vseh knjižničnih enot.
Bralcem s trškega jedra bodo knjižno gradivo na njihove domove prinašali učenci osmih in devetih razredov osnovne šole v okviru razširjenega programa Rad pomagam. Paketi knjig bodo za kurirje na voljo v prostorih knjižnice, izven delovnega časa pa tudi pri informatorju na občini. Za dostavo knjig za bralce izven trškega jedra pa bodo poskrbeli člani društva upokojencev. Aktivno pa bodo v projekt vključene tudi zaposlene v patronažni službi, ki bodo po eni strani svoje uporabnike skušale prepričati v novo storitev, po drugi strani pa jim bodo tudi prinašale gradivo.
Ana Pernat računa, da bo nova storitev v Lovrencu v praksi zaživela že v novembru.
V Mariboru servis izposoje na domu deluje že več kot 30 let
Po podobnem principu prihaja knjižnično gradivo tudi do Mariborčanov. S to razliko, da je v vlogi kurirke v tako imenovanem servisu izposoje na domu le ena oseba, to je Dragica Mlakar, samostojna bibliotekarka in vodja knjižnice na Studencih. Povedala nam je, da je ta storitev v Mariboru zaživela že leta 1991, namenjena pa je ljudem, ki so nemobilni. "Predvsem gre za starejše osebe in za ljudi z zdravstvenimi težavami, ki sami ne morejo priti do knjižnice." Prvo leto so imeli v okviru servisa izposoje na domu le osem bralcev, do danes je ta številka narasla do 45, je pa to seveda odvisno od kadrovske razpoložljivosti.
V lanskem letu je v servisu izposoje na domu sodelovalo 25 Mariborčanov, knjižnica je opravila 320 obiskov (najmanj enkrat mesečno), izposodili pa so 1712 enot knjižničnega gradiva.
Vsakemu bralcu se individualno prilagodijo
Bralci v Mariboru se lahko obrnejo (po telefonu, elektronski pošti) na katerokoli enoto Mariborske knjižnice ali pokličejo Dragico Mlakar (040 558 350) ter povedo, da želijo izposojo knjig na domu. Ta storitev je za njih popolnoma brezplačna. "Rok izposoje je načeloma enak kot v knjižnici, torej tri tedne, je pa tudi individualno prilagojen vsakemu bralcu. Prilagojeni so tudi moji obiski. Če ima na primer nekdo dopoldne zdravnika, ga obiščem popoldne in podobno. Knjige pa ne samo prinesem, ampak jih tudi odnesem, velikokrat jim tudi svetujem glede izbora." Na vprašanje, v kolikšnem času lahko uporabniki pričakujejo želeno gradivo, sogovornica odgovori, da je vse odvisno od kadrovskih zmožnosti: "To je lahko čez tri dni, lahko pa čez teden." Na začetku izvajanja storitve z uporabniki opravijo tako imenovani referenčni razgovor, na katerem ti povedo, kakšno literaturo berejo.
Tudi po odhodu Dragice Mlakar v pokoj, kar se bo zgodilo prihodnje leto, bo Mariborska knjižnica s to storitvijo nadaljevala, najverjetneje sicer v nekoliko drugačni obliki.
Storitev želijo razširiti še v druge občine
Brvar ob koncu doda, da si želijo podobne storitve uvesti tudi v drugih okoljih, v katerih ima Mariborska knjižnica svoje stacionarne enote. "Računamo, da bodo to storitev kot dobro prepoznali tudi v drugih občinah in da jo bomo v prihodnje še razširili." Mreža Mariborske knjižnice sicer obsega 12 občin, kot osrednja območna knjižnica pa regionalno pokriva še območji Slovenske Bistrice in Lenarta v Slovenskih goricah.