PGD Lovrenc na Pohorju je društvo z dolgo tradicijo. Njegovi prvi zametki segajo v daljno leto 1821, ko je Lovrenc prvič zadela velika požarna katastrofa. Takrat so občinski očetje ustanovili nekakšno požarno obrambo. Z leti je potreba po bolj organiziranem sodelovanju postajala vse večja in tako so leta 1877 na občinski seji sklenili, da se v Lovrencu ustanovi prostovoljno gasilsko društvo.
Osnovna ideja je bila, da člani s svojim prostovoljnim delom ter znanjem in močjo delujejo v pomoč in korist bližnjemu. To filozofijo so lovrenški gasilci hitro sprejeli - postali so ugledno ter tehnično in materialno izpopolnjeno gasilsko društvo daleč naokoli. Po prvi svetovni vojni so obnavljali gasilski dom, kupovali opremo, leta 1932 so v svoje vrste pridobili godbo na pihala, nabavili gasilski avto ter razvili društveni prapor. Prizanašala jim ni niti druga svetovna vojna, takrat so ročnik zamenjali za puške in stopili na pomoč bližnjemu.
Ob 100. obletnici je v društvu ponovno začela delovati godba na pihala
Po vojni so začeli s pridobivanjem gasilske opreme in orodja, leta 1950 je bil končan novi gasilski dom, v letih, ki so sledila, pa so nabavili različni gasilske avtomobile in številno opremo ter ustanovili pionirsko desetino pionirjev gasilcev. Leta 1977, ko je društvo praznovalo 100. obletnico obstoja, je po desetih letih ponovno začel delovati godbeni odsek, ki je bil po letu 1967, ko je nastopila kriza zaradi pomanjkanja mlajših godbenikov, znova obnovljen in je štel 20 godbenikov. Društvo je ob okrogli obletnici dobilo tudi dolgo pričakovano avtocisterno z 2200 litri vode, ki je koristila za hitre intervencije.
Leta 2020 so postali bogatejši za vozilo za gozdne požare
V zadnjih letih je društvo nabavilo opremo ter povečalo število avtomobilov. Nazadnje je leta 2020 s pomočjo Občine Lovrenc na Pohorju kupilo gasilsko vozilo GCGP-1 za gozdne požare.
PGD Lovrenc na Pohorju danes šteje 153 članov, od tega 39 operativnih gasilcev in dva pripravnika. Med člani je tudi gasilska godba PGD Lovrenc na Pohorju.
[[image_1_article_63880]]
Ključna cilja v letu 2023 sta bila izobraževanje in ozaveščanje
Člani društva so se pretekli konec tedna zbrali na 147. občnem zboru. V poročilu so med drugim navedli, da so bili v letu 2023 več kot le reševalci v nesrečah; bili so steber podpore, učitelji, prijatelji in voditelji v lokalni skupnosti. "Ko so koroški kolegi potrebovali pomoč v boju z obsežnimi poplavami in neurji, smo brez oklevanja stopili skupaj in jim priskočili na pomoč. Naša ključna cilja v letu 2023 sta bila izobraževanje in ozaveščanje. V mesecu požarne varnosti smo odprli vrata našega doma, izvedli gasilsko vajo v sodelovanju s sosednjimi društvi in vzpostavili dialog z lokalnimi podjetji, šolo ter vrtcem. Posebna zahvala gre tovarišu Jožetu Kajzerju za njegov neumorni trud in predanost pri organizaciji pregleda gasilnih aparatov za krajane. Operativna usposobljenost naših članov je bila nadgrajena z rednimi izobraževanji in praktičnimi vajami, ob tem pa smo posodobili našo opremo in vozni park. Kljub nekaterim vremenskim nevšečnostim, ki so nas prisilile k odpovedi organizacije dviga majskega drevesa in kresovanja, smo ostali aktivni pri organizaciji in podpori različnih prireditev v našem kraju," nam je povedal predsednik lovrenških gasilcev Boštjan Kačič.
[[image_2_article_63880]]
Še posebej izpostavlja izjemno delo mladinske sekcije: "Organizacija štiridnevnega gasilskega tabora je bila priložnost, da mladi gasilci ne le pridobijo dragocene izkušnje, ampak se tudi medsebojno povežejo in pridobijo nova prijateljstva." Kačič omeni še veterane in veteranke društva, njihovo predanost vzdrževanju gasilskega poligona, obnovo ruskega kegljišča in sodelovanje na tekmovanjih. Nepogrešljiva pihalna godba je z glasbo obogatila številne dogodke, njihov tradicionalni božično-novoletni koncert je postal simbol skupnosti.
Intervencije v letu 2023:
1. Naravne nesreče: posredovali 74 krat, sodelovalo je 435 gasilcev.
2. Tehnična in druga pomoč: posredovali 29 krat, sodelovalo je 127 gasilcev.
3. AED: posredovali 9 krat, sodelovalo je 100 gasilcev.
4. Požari: posredovali 7 krat, sodelovalo je 131 gasilcev.
Skupaj na vseh 119 intervencijah je sodelovalo 793 gasilcev, ki so opravili 2046 delovnih ur. Lani so opravili še 27 prevozov pitne vode. V mesecu požarne varnosti so organizirali večjo vajo na koči na Klopnem vrhu in sodelovali na vaji GZ Ruše. Prav tako so sodelovali na vaji evakuacije iz Osnovne šole Lovrenc na Pohorju. Krajanom so večkrat priskočili na pomoč pri prediranju kanalov, obrezovanju dreves in popravljanju streh. V letu 2023 je bilo opravljenih več kot 8190 ur prostovoljnega dela.
"2023 je bilo leto, ko smo skupaj premagali izzive in zgradili mostove. Naša prizadevanja so še okrepila vez med nami in našo skupnostjo. Vsak dogodek, vsaka intervencija, vsaka vaja je bila priložnost za učenje, rast in izkazovanje naše predanosti in profesionalnosti," še pove sogovornik.
Med načrti je prizidek h gasilskemu domu
Na vprašanje, kakšni so načrti za leto 2024, Kačič odgovori: "Želimo urediti prizidek h gasilskemu domu, za kar pridobivamo gradbeno dovoljenje. Skupaj z lokalno skupnostjo bomo zasnovali finančni načrt. Prizidek je nujno potreben, v njem želimo urediti garderobe, umivalnico, poveljniško sobo in še druge prostore. Občina je projekt že začela vključevati v svoj proračun, z gradnjo pa najverjetneje še ne bomo začeli letos."