Lent je zgodovinski predel Maribora ob reki Dravi ter eden najpomembnejši območij mesta. Njegova zgodovina sega mnoga leta nazaj, še v čas, ko je bil Maribor izredno pomembna točka trgovskih in kulturnih poti. Lent je poznan po svojem znamenitem obrežju, številnih starodavnih stavbah ter različnih kulturnih poteh. Danes predstavlja eno izmed glavnih turističnih destinacij ter je nekakšno srce mesta, kjer se sodobnost prepleta s preteklostjo.
Prva omemba mesta leta 1164
»Prvi znaki naselitve na območju današnjega Lenta segajo tam nekje v rimsko dobo, ko je Maribor ležal na pomembni prometni poti, ki je povezovala Alpe ter Panonijo,« nam pove eden izmed sedaj že upokojenih profesorjev zgodovine na mariborski srednji šoli. Lent je že davno nazaj služil kot povezava med severom in jugom Evrope, saj je bila Drava ključna za transport. Po znameniti mariborski reki so namreč prevažali blago za razvoj trgovine v Evropi.
Maribor je bil prvič omenjen kot mesto leta 1164. Lent je bil v tistem času središče celotnega mestnega dogajanja. Samo ime Lent prihaja iz nemške besede Lände, ki pomeni pristan. To odraža njegovo vlogo kot glavnega pristanišča ob reki Dravi, kjer so se ustavljale ladje in splavi, ki so prevažali les, vino, sol in druge dragocene dobrine.
Nastanek Maribora ob Dravi je precej geografsko pogojen, mesto leži na stičišču treh geološko in gospodarsko različnih predelov, srednjegorskega Pohorja ter Kozjaka, gričevnatih Slovenskih goric in ravninskega Dravskega polja.
Vodni, sodni ter židovski stolp nekoč kot obramba, sedaj glavne znamenitosti Lenta
Lent je imel tudi obrambni predel. »V 13. stoletju so ob reki Dravi zgradili mestno obzidje, katerega deli so ohranjeni še danes. Med najbolj znanimi ostanki tega obzidja sta Vodni stolp in Judovski stolp, ki sta služila kot stražarska stolpa za zaščito mestnega pristanišča,« dodaja sogovornik. Prav tako je bil pomemben sodni stolp, kjer so sodili številnim čarovnicam.
Na Lentu je imela pomembno vlogo tudi Judovska skupnost. Njihovo središče je bila sinagoga, ki so jo zgradili neposredno v bližini Lenta. Mariborska sinagoga tako še danes velja za eno najstarejših ohranjenih sinagog v Evropi. Judje so bili sicer kasneje izgnani iz mesta, vendar pa je njihova zapuščina ostala vse do danes kot pomembna zgodovinska dediščina Lenta.
[[image_1_article_73434]]
Prizorišče številnih sejmov ter destinacija mnogih trgovcev iz regije
V 16. in 17. stoletju je Lent z razvojem trgovine in obrtništva doživel velik razcvet. Ob Dravi so zgradili številne stavbe, kjer se je shranjevalo blago, preden je bilo prepeljano naprej. Splavarji so pogosto prenočevali prav na Lentu. Vse to je vzpodbudilo rast gostiln, trgovin ter delavnic.
S številnimi sejmi pa je bil Lent pomemben za vse trgovce iz regije. Sejmi niso bili zgolj gospodarski dogodki, temveč tudi priložnost za druženje ter izmenjavo kultur. Na Lentu so se srečevali različni ljudje in s tem tudi številne kulture.
Z razvojem industrije je Lent izgubil vlogo pomembnega pristanišča
Z gradnjo železnice nekoliko stran nabrežja Lenta, je Lent začel izgubljati svojo pomembno vlogo pristanišča. Transport po železnici je namreč nadomestil transport po reki. Kljub temu pa so se številni domačini še vedno srečevali ob reki. Iz tega časa Habsburške monarhije je tako nekaj hiš na Lentu, ki so še danes del mestnega nabrežja.
V 20. stoletju je kljub upadu gospodarskega pomena Lent med prebivalci in mestno oblastjo užival velik status. Številne znamenitosti na Lentu, kot je Najstarejša trta in sinagoga, so bili v tem času prenovljeni.
Poseben mejnik ponovne obuditve Lenta pa je bil začetek festivala Lent v letu 1993. Vsakoletni festival je eden izmed največjih kulturnih dogodkov v Sloveniji ter privablja številne obiskovalce s celega sveta. Prav tako festival prinaša koncerte, gledališke predstave številnih priznanih svetovnih umetnikov.
Najstarejša trta na svetu
Največja turistična znamenitost Maribora je najstarejša trta na Lentu. Od leta 2004 je vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov, zapišejo na visit maribor. »Trta se vzpenja po stavbi, ki je bila nekoč del mestnega obzidja. Njena zgodba pripoveduje o trdoživosti in izjemni življenjski energiji, saj je trta v svojih 450 letih preživela vse od turških obleganj, številnih požarov, trtne uši, do bombardiranja mesta,« dodajo.
[[image_2_article_73434]]
Potomke Najstarejše trte rastejo širom po svetu, njeno vino pa kot protokolarno darilo Mestne občine Maribor župan podarja številnim uglednim gostom.
Prenovljen Lent s Hišo Najstarejše trte privablja številne turiste
Lent je v zadnjih letih doživel obsežno prenovo, ki mu je prinesla sodobno podobo. Čeprav je projekt v zaključni fazi, manjkajo namreč še t.i. plaže ob Najstarejši trti ter ob kopališču Pristan, je mesto prejelo naziv naj EU projekta.
Ena izmed največjih novosti zraven celotne infrastrukture lenta je tudi nova brv, ki povezuje Lent z desnim bregom mesta in je postala priljubljeno prizorišče za fotografiranje turistov. Prenovljeno območje ob Dravi je oživelo z vrsto kavarn in restavracij, ki obiskovalcem ponujajo edinstveno izkušnjo v prijetnem zgodovinskem okolju.
Kljub prenovi pa Lent ostaja eden od najdragocenejših ter najpomembnejših delov Maribora, kjer se srečujeta preteklost in sedanjost. Njegova bogata zgodovina, kulturne znamenitosti in živahni dogodki ga tako uvrščajo med najlepše kraje v Sloveniji ter enega glavnih simbolov države.
[[image_3_article_73434]]