"Moje poslanstvo je doseganje največje dobrobiti za živali. Na kužke gledam kot na majhne otroke ki potrebujejo vodstvo in zaščito. Zato se skupaj res veliko crkljamo in pogovarjamo," pravi Lidija Kocbek, ki je skupaj z možem Alešem na njegovi domačiji v Spodnjih Žerjavcih 29 v občini Lenart odprla pasji in mačji salon ter hotel, ki je eden izmed redkih te vrste v Slovenskih goricah.

Delo z živalmi je način življenja

Ideja za Royal Dog and Cat se jima je porodila lani spomladi. Oba imata zelo rada živali. Spremljajo ju že od malih nog, saj sta odraščala na kmetiji, poleg tega pa je bila Lidija pred tem sedem let zaposlena v pasjem salonu in hotelu v Avstriji, kjer si je nabrala potrebne izkušnje. 

Okolje je do živali prijazno 

Aleševa domačija je do živali zelo prijazna. Ima ogromno zelenih površin, te so ravno prav oddaljene do prvih sosedov. V bližini je gozd, ki nudi senco ob poletnih sprehodih. Ker je njuna hiša za živali premajhna, sta začela iskati drugo obliko namestitve. Izbrala sta inovativno rešitev, ki ni ravno pogosta - Hosekrine bivalne kontejnerje. Ti so dovolj prostorni, v poletni vročini so ustrezno hlajeni, pozimi pa ogrevani.

[[image_2_article_72095]]

V salonu je na voljo celotna nega 

Prvi zabojnik je namenjen pasjemu salonu, ki je zaživel letos poleti. "Živalim nudimo celotno nego; od kopanja, striženja, trimanja, sušenja, izpihovanja do striženja krempljev in praznjenja žleze. Sprejemamo male in velike pasme, njihovi lastniki so lahko pri tretmaju, če tako željo, zraven. Vse skupaj traja od ure in pol do dveh ur," pojasni sogovornica. 

Razkošje in razvajanje v pasjem hotelu 

Če lastniki psa po storitvi v salonu, ki deluje od aprila letos, še isti dan odpeljejo domov, pa je drugače v pasjem hotelu, ki  je vrata odprl v juliju. Zanj sta namenjena naslednja dva kontejnerja. V večdnevno oskrbo ljudje svoje pasje ljubljence običajno pripeljejo, ko se odpravijo na dopust oziroma počitnice.

[[image_1_article_72095]]

"Psom je v našem hotelu na voljo celotna oskrba. Poleg tega da jih hranimo, se z njimi veliko ukvarjamo in jih crkljamo. Dogovorimo se lahko za individualne sprehode, sicer pa je ob vsaki namestiti živalim na voljo velik ograjen prostor, kjer se lahko na prostem razgibajo. Do tega prostora lahko prosto dostopajo skozi vratca kontejnerja. Ta sta sicer klimatizirana oziroma ogrevana, v njiju sta kavč in televizor," razlaga Lidija in hudomušno pristavi, da si ob slabem vremenu s kužki ogleda Pujso Pepo. "Velikokrat televizor prižgem tudi zvečer, ko je kakšno žival v temi strah. Potem ji je takoj lažje." V času visokih temperatur so za živali na voljo tudi bazenčki, v katerih se lahko ohladijo. 

[[image_3_article_72095]]

V varstvo lahko sprejmejo do štiri večje pse  in do osem manjših, največkrat pa so kužki različne velikosti. "Če jih je preveč, se ne morem toliko posvetiti vsakemu, kot bi želela. Če pa imam ravno delo v salonu, pa vskoči mož, ki mi  pomaga pri delu. Tudi otroka sta velika ljubitelja živali, sicer pa so naši kužki in muce tudi ves čas pod nadzorom kamer. Za našo družino je delo z živalmi način življenja, saj so povsod z nami. Tudi v kopalnico pridejo."

[[image_8_article_72095]]

Mladički uživajo v pasjem vrtcu 

Na voljo je tudi tako imenovano dnevno varstvo (pasji vrtec), v katerem je žival nekaj ur dnevno. "Ponavadi so to mladički, ki jih lastniki pripeljejo zjutraj, ko gredo v službo, popoldne pa jih poberejo. Na ta način kužki doma niso sami, poleg tega pa se pri nas tudi socializirajo." Seveda je mogoče, da Lidija psa uredi v tistem času, ko je ta nameščen v hotelu. Za tak način se, kot pravi, dogovori z veliko lastniki.

Za nekatere lastnike je slovo zelo čustveno 

Letos poleti je bilo v njihovem hotelu nameščenih že kar nekaj kužkov, njihovi lastniki pa prihajajo s širšega območja Štajerske in tudi iz Pomurja. Povpraševanje po teh storitvah je iz leta v leto večje. "Ker gre za socializirane živali oziroma hišne ljubljence, ki so pravzaprav že člani družin, ob sprejemu z njimi ni večjih težav. Imamo tudi možnost, da kakšnega psa, ki se morda najboljše ne razume z ostalimi, individualno namestimo," pove Lidija. 

[[image_5_article_72095]]

Na vprašanje, kako slovo od svojega ljubljenca ob sprejemu v hotel doživljajo njihovi lastniki, Lidija odgovori: "Zgodilo se je že, da so bili lastniki ob predaji kužka zelo čustveni in jih je skrbelo, kako bo z živaljo. Čez en teden, ko so prišli po psa, pa ta ni hotel domov." Sicer pa lastnikom vsak dan pošiljajo fotografije živali in jih sproti obveščajo o njihovem počutju. 

[[image_6_article_72095]]

Zdaj še mačji hotel 

Ker je bilo ob odprtju pasjega dela veliko vprašanj o tem, kdaj bo prišel na vrsto še mačji, sta se Lidija in Aleš zdaj odločila, da bosta odprla še mačji hotel. Če psa še lahko vzameš s seboj na dopust, je pri mucah težje. Zanje sta nabavila še dodatni kontejner, v katerem je dovolj prostora za pet živali, tudi v tem primeru je na voljo ograjen in zasenčen zunanji prostor, urejena bo tudi plezalna stena. Če bo varstvo šele zaživelo, pa so storitve v salonu za muce že zdaj mogoče. Največkrat gre za izčesavanje dlake. 

[[image_4_article_72095]]

Lidija in Aleš imata tudi načrte. V prihodnje si želita urediti še igrišče za pse v smislu pasjega parka. 

Če imate še kakršnokoli vprašanje, se lahko na Royal Dog and Cat obrnete preko telefonske številke 068 633 251. Običajno je tako, da se na osnovi telefonskega klica dogovorite za ogled in spoznavni obisk. Naslednji korak je, da v hotel svojega ljubljenčka pripeljete za nekaj ur, da se ta privadi na novo okolje. Tudi za storitev v salonu, ki je odprt vse dni v tednu, tudi ob vikendih, je potrebna predhodna telefonska najava. 

[[image_7_article_72095]]