Potem ko je Delo poročalo, da se s hitrim povečevanjem števila okuženih z novim koronavirusom daljšajo tudi čakalne dobe za odvzem brisa – na Gorenjskem, naši najbolj okuženi regiji, testiranci čakajo na odvzem brisa tudi do štiri dni – smo preverili, kako je s tem v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor. Magister zdravstvene nege in pomočnik direktorja za zdravstveno nego Aleksander Jus je glede vstopnih točk za covid pojasnil: “Glavna vstopna točka deluje na Cesti proletarskih brigad 71, kjer sta dve odvzemni mesti, od tega ena »drive in« in ena za paciente, ki potrebujejo ob testu še morebitnem pregled pri zdravniku. Na točko prihajajo odrasli in šolski otroci, ki ne potrebujejo pregleda pri pediatru, torej samo bris. Posebej deluje še vstopna točka za pediatrijo, to je za vse tiste otroke, ki potrebujejo ob testiranju še pregled s strani pediatra. Lokacija je Zdravstvena postaja Tezno. Ob tem še deluje na tej lokaciji (Zdravstvena postaja Tezno) tudi covid ginekološka ambulanta, kamor je napotena ženska, ki potrebuje ginekološki pregled in kaže znake morebitne okužbe, ter covid zobozdravstvena ambulanta za vse tiste, ki imajo težave z zobmi in so okuženi s covid 19.”

Ob tem Aleksander Jus še pojasnjuje sistem naročanja: “Pacient pokliče svojega izbranega osebnega zdravnika, le ta odloči, ali je potreben bris, in podatke posreduje na vstopno točko. Od tam kontaktirajo pacienta in ga naročijo na termin. Tudi samoplačniki naprej pokličejo in se jih naroči na termin.”

Glavna vstopna točka deluje na Cesti proletarskih brigad 71, kjer sta dve odvzemni mesti, od tega ena »drive in« in ena za paciente, ki potrebujejo ob testu še morebitnem pregled pri zdravniku. Na točko prihajajo odrasli in šolski otroci, ki ne potrebujejo pregleda pri pediatru, torej samo bris.

Posebej deluje še vstopna točka za pediatrijo, to je za vse tiste otroke, ki potrebujejo ob testiranju še pregled s strani pediatra. Lokacija je Zdravstvena postaja Tezno. Ob tem še deluje na tej lokaciji (Zdravstvena postaja Tezno) tudi covid ginekološka ambulanta, kamor je napotena ženska, ki potrebuje ginekološki pregled in kaže znake morebitne okužbe, ter covid zobozdravstvena ambulanta za vse tiste, ki imajo težave z zobmi in so okuženi s covid 19.

Čakalna doba za odvzem brisa znaša v mariborskem zdravstvenem domu približno en dan, dnevno pa povprečno odvzamejo med 20 do 280 brisov. V zadnjem mesecu in pol se je odvzem brisov povečal za 100%, tako so do 31.8. odvzeli 9979 brisov, od 1.9. do 18.10. pa 9720 brisov.

V Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca v Mariboru izvajajo tudi  samoplačniško testiranje na koronavirus oz. odvzem brisa na SARS-COV-2, ki se opravlja po PCR metodi in velja kot verodostojno potrdilo za prehod državne meje ter kot potrdilo na zahtevo delodajalca. V Mariboru stane testiranje 93 evrov, nanj pa se je potrebno predhodno naročiti na mobilno telefonsko številko 070 613 698, vsak dan med 10.00 in 18.00 uro. Test se izvaja med 7.00 in 18.00 uro, lokacija je vstopna točka COVID 19 ZD Maribor, Zdravstvena postaja Nova vas, cesta Proleterskih brigad 71. Potrdilo se prevzame dan po testiranju.

V Lenartu čakalne dobe pri odvzemu brisov ni

Medtem ko se v večjih mestih po državi z naraščanjem števila okuženih z novim koronavirusom daljšajo tudi čakalne dobe za odvzem, pa je drugače v manjših krajih. V Zdravstvenem domu Lenart, ki nudi zdravstveno varstvo prebivalcem šestih občin tamkajšnje upravne enote, trenutno čakalnih dob za odvzem brisa nimajo. Protokol sistema naročanja je enak. Kot so nam sporočili, morajo tisti, ki sumijo, da imajo bolezenske znake za covid, poklicati svojega osebnega zdravnika, ta pa nato, če presodi, da je potrebno, določi termin za odvzem. Odvzem brisov v Lenartu izvajajo na prostem, iz avtomobila potencialno okuženih, s čimer so maksimalno zmanjšali možnosti za prenos morebitnih okužb.

Poseg opravimo s posebno palčko, ki jo testiranemu vstavimo v nosnico do nazofaringsa (nosnožrelnega predela). S tem vzamemo bris sluznice, saj predvidevamo, da je tam koncentracija virusa največja. Poseg je neboleč, res pa je, tako mi povedo testirani, da je občutek neprijeten. Po opravljenem posegu vzorec odvzetega brisa skupaj z delovnim nalogom posredujemo mikrobiološkemu laboratoriju v Mariboru. Izvid oziroma rezultat brisa je običajno znan v roku 24 ur. 

Nina Vuzem, ena izmed diplomiranih medicinskih sester, ki v ZD Lenart odvzemajo brise, je pojasnila: “Poseg opravimo s posebno palčko, ki jo testiranemu vstavimo v nosnico do nazofaringsa (nosnožrelnega predela). S tem vzamemo bris sluznice, saj predvidevamo, da je tam koncentracija virusa največja. Poseg je neboleč, res pa je, tako mi povedo testirani, da je občutek neprijeten. Po opravljenem posegu vzorec odvzetega brisa skupaj z delovnim nalogom posredujemo mikrobiološkemu laboratoriju v Mariboru. Izvid oziroma rezultat brisa je običajno znan v roku 24 ur. Trenutno na dan testiram pet do deset ljudi, pri delu pa sem zaščitena z osebno varovalno opremo. Pri nas se sicer testirajo tako mlajši kot tudi starejši.”

Brise odvzemajo tudi bolnikom v UKC Maribor

Največ tovrstnih brisov opravijo prav zdravstveni domovi, medtem ko bolnišnice niso točke, kjer bi izvajali odvzem. Je pa res, kot so nam sporočili iz UKC Maribor, da se tudi v Urgentnem centru UKC Maribor srečujejo  s tovrstno problematiko.

Kot primer navajajo prihod pacienta (tudi otrok) zaradi poškodbe (zlom ipd.), ki ima simptome okužbe z virusom SARS-CoV-2. Zdravstveni delavci ga pošljejo v sivo cono, kjer mu vzamejo bris in nato mora čakati rezultate iz laboratorija (NLZOH), ki ni del UKC Maribor, minimalno 6 ur ali več.

To predstavlja težavo, ne zgolj s stališča 6- in večurnega čakanja, temveč tudi s stališča možnih kapacitet, ki jih imamo na voljo za tovrstne primere. V kolikor pa je klinično stanje sprejetega pacienta takšno, da je ogroženo njegovo življenje ter potrebuje takojšnjo oskrbo, pa ga zdravstveno osebje obravnava, kot da je covid pozitiven, torej v polni zaščitni opremi – kar ponovno predstavlja kadrovske, časovne in prostorske stiske.

»To predstavlja težavo, ne zgolj s stališča 6- in večurnega čakanja, temveč tudi s stališča možnih kapacitet, ki jih imamo na voljo za tovrstne primere. V kolikor pa je klinično stanje sprejetega pacienta takšno, da je ogroženo njegovo življenje ter potrebuje takojšnjo oskrbo, pa ga zdravstveno osebje obravnava, kot da je covid pozitiven, torej v polni zaščitni opremi – kar ponovno predstavlja kadrovske, časovne in prostorske stiske«, so pojasnili v UKC Maribor.

V oktobru petkrat več testov kot marca

Marca so na Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano opravili od 3 do 672 testov na dan, v povprečju to pomeni 347 testov. V oktobru pa so izvedli od 652 do 2988 testov na dan, v povprečju 1834 testov na dan. Število testov se je od marca do oktobra povečalo za več kot petkrat. NLZOH laboratoriji, ki testirajo na prisotnost koronavirusa, delujejo na 7 lokacijah (Celje, Maribor, Ljubljana, Novo mesto, Koper, Murska Sobota, Kranj).

Se je podaljšal čas od sprejema vzorca v laboratorij do rezultata preiskave?

Čas, ki ga za izvedbo vseh korakov potrebujemo, je odvisen tudi od velikosti serije vzorcev in znaša približno 4 do 5 ur. Prejšnji teden smo ponovno analizirali pretočne čase in povprečni pretočni čas v naših laboratorijih je 8 ur. Kar je odlično tudi v svetovnem merilu. Sama preiskava traja 4 do 5 ur, pretočni čas pa je seveda odvisen od tega, koliko vzorcev je prišlo v laboratorij.

Je bilo potrebno povečati ekipo sodelavcev pri testiranjih ali nabaviti dodatno opremo?

Že od začetka epidemije strokovnjaki za molekularno diagnostiko v našem laboratoriju vlagajo vso energijo in znanje v  molekularno diagnostiko koronavirusa, ki je postala prednostna dejavnost našega laboratorija.

Proces je tehnično zahteven. Zahteva visoko usposobljene, natančne in predane sodelavce. Na sami diagnostiki COVID-19 trenutno dela najmanj 70 sodelavcev dnevno. Zlasti podporne dejavnosti (sprejem vzorcev in poročanje rezultatov) so takšne, kjer sodelavci delajo tudi za namene izvajanja drugih preiskav in je težko oceniti delež časa, ki ga vsak posameznik nameni sami diagnostiki COVID-19.