Na včerajšnji dan, 7. junija, je občina Kungota zaznamovala svoj praznik. Na ta dan se spominjamo Andreja Perlacha, ki je kot ugledni dunajski profesor in učenjak ponesel ime svoje domovine in Svečine v svet. Za študente iz svoje domovine je ustanovil fundacijo, s pomočjo katere so lahko študirali revni, nadarjeni fantje. 

Tamara Šnofl: Najbolj si želim, da se v občini razumemo in držimo skupaj kot lokalna skupnost

Letošnji občinski praznik je poseben, saj mineva 30 let od ustanovitve samostojne občine. Slavnostno akademijo ob prazniku občine so pripravili včeraj v telovadnici Osnovne šole Kungota. Zbrane je nagovorila županja Tamara Šnofl, ki je dejala, da si najbolj želi, da se v občini razumejo in držijo skupaj kot lokalna skupnost, in to ne le v težkih, temveč tudi v lepih trenutkih. "To nas dela posebne, močne in nas povezuje." Povedala je še, da si želi, da se dobro delo na področju investicij nadaljuje tudi v prihodnje.

[[image_1_article_66937]]

Vsem, ki so se odzvali vabilu na slavnostno akademijo, se je iskreno zahvalila. "Pomembno je, da drug drugemu namenimo čas. Ta je namreč največ vreden in je nenadomestljiv, ne moreš ga kupiti. Na takšnih in podobnih dogodkih lahko izkažemo spoštovanje drug do drugega," je še dodala. 

Za kulturni program na prireditvi, ki jo je povezovala Bernarda Žarn, je poskrbela glasbena skupina Il Divji, ob 30-letnici občine smo slišali odlomke iz občinske kronike. 

[[image_3_article_66937]]

Štiri županjina priznanja in zlati grb občine 

Zaslužnim so podelili štiri županjina priznanja in zlati grb občine. Priznanje za požrtvovalno in aktivno delovanje na humanitarnem področju je prejela Bernarda Duh, Majdi Trampuš so podelili priznanje za izjemen prispevek pri razvoju kulturnega in društvenega življenja v Juriju ob Pesnici. Marija Koren je prejela priznanje za dolgoletno aktivno delovanje in pomoč pri delu s starejšimi občani, Mihael Grabrovec pa priznanje za izjemen doprinos na področju zaščite in reševanja v času naravnih nesreč v letu 2023.

Zlati grb občine Kungota je šel v roke Marjani Hrast. 

Marjana Hrast je z Osnovno šole Kungota povezana že od otroštva, saj se je že kot učenka šole odločila, da bo tudi sama učiteljica. To ji je tudi uspelo, saj se je po opravljeni pedagoški fakulteti leta 1985 na šoli v Kungoti tudi zaposlila ter kot učiteljica razrednega pouka izobrazbo nudila številnim generacijam otrok. A se njeno delo ni ustavilo pred katedrom. Kot občanka ji je bilo mnogo do tega, da je šola s krajem povezana, da ni vase zaprt kolektiv, temveč tako učenci kot učitelji tvorno sodelujejo v življenju skupnosti. Predvsem se je razdajala na kulturnem področju z organizacijo številnih prireditev, tako na šoli kot v kraju.

Nekateri njeni dosežki so presegli občinski okvir: projekt ohranjanja kulturne dediščine, pridobitev naslova Naj kulturne šole ter številni projekti na področju bralne pismenosti. Na socialnem področju je ena izmed ustanovnih članic šolskega sklada – organizacijske oblike, ki skozi dobrodelnost pomaga premagati finančne okvire učencev iz socialno šibkih ali socialno ogroženih okolij. Opravljala je odgovorno delo pomočnice kar pri treh različnih ravnateljih, kar dokazuje njeno globoko poznavanje ne le pedagoških procesov, temveč tudi poznavanje dela in poznavanje pogosto zapletenega slovenskega šolskega sistema. 

[[image_2_article_66937]]

Danes vabljeni v Svečino 

S praznovanjem občinskega praznika bodo nadaljevali tudi danes, letos v Svečini. Od 10. ure dalje bo najprej tradicionalni Kunigundin pohod s startom v Zgornji Kungoti in s ciljem v Svečini. 

Ob 15. uri pa bodo na gradu v Svečini odprli razstavo Porcelain Catbriyur.  Ogledali si boste lahko unikatno pohištvo iz porcelana, ki sta ga izdelala likovna umetnika Katja Jurgec Bricman in Jure Bricman. Najverjetneje gre za edine tovrstne primerke na svetu. "Pohištvo je sestavljeno iz tisoč 500 kosov porcelana. Najvišja vitrina je visoka kar tri metre in pol, na ogled bodo tudi stoli in mize. Vsi imamo v glavah, kako je porcelan krhek in nežen, dejansko pa je dovolj trden tudi za pohištvo. Mize in stoli so sicer znotraj armirani, večji kosi pa so brez te podpore," nam je povedala Katja Jurgec Bricman.

Z možem imata delavnico in galerijo Porcelain Catbriyur v centru Ljubljane, tako se imenuje tudi njuna blagovna znamka. Gre za skovanko njunih imen.

Omenjeno pohištvo je bilo do nedavnega na ogled v galeriji v Parizu, zato tudi asocira na neogotski stil, nato je bilo nekaj časa skladiščeno, lani razstavljeno na Gradu Goričko, zdaj pa bo na svečinskem gradu. "Z možem naju na ta kraj vežejo emocije, saj sva študirala v Mariboru in zato bila v Svečini na več slikarskih kolonijah. Zato se nama zdi, da je to pravi kraj za predstavitev. Poleg tega to sovpada z eklektično zbirko na gradu, v kateri je ogromno tujega porcelana. Zdaj pa se vidi, da porcelan nastaja tudi v Sloveniji." Želja umetnice je, da razstava v Svečini postane stalna. 

Ob pohištvu iz porcelana pa bodo na gradu v Svečini prvič razstavili servis iz porcelana, ki sta ga avtorja za protokolarno darilo izdelala ob obisku britanske kraljice Elizabete II. Ta servis, izdelan je bil v treh primerkih, je tedanji predsednik države poklonil že pokojni kraljici. 

V zaključku današnje sobote se bodo na osrednjem trgu v Svečini predstavili: ob 17. uri  Abba Mia Show, ob 19. uri The Kronik's in ob 21. uri Karneval band. Okoli prizorišča bodo stojnice z lokalno ponudbo, na igrišču pa igrala za najmlajše.