Pretekli konec tedna je Kulturno umetiško društvo Lipa v sodelovanju s PGD Spodnja Kungota, Kungoško Pleh Muziko, Občino Kungota, društvom upokojencev ter šolo in vrtcem organizirala že 17. festival Klopotec. 

Nova, četrta princesa Spodnje Kungote je...

V petek, 25. julija, je pri stari preši v Spodnji Kungoti potekal prvi dan festivala Klopotec, v sklopu katerega so postavili tri klopotce ter okronali novo princeso Spodnje Kungote. Zbrane je najprej pozdravila Kungoška Pleh Muzika, in nagovor tretje princese Spodnje Kungote Mišele Kraševec, ki je zbranim za začetek prebrala pesem Jožeta Pučka Ko nam pojejo klopotci. Na violino je nato zaigrala mlada glasbenica Anamarija Tanev, sledilo pa je kronanje nove princese. Ta prihaja iz vinogradniške družine, tako da ji vinogradniška in ostala kmečka opravila niso tuja, kot je zbranim povedal Drago Korade, član upravnega odbora KUD Lipa in velik poznavalec klopotcev.

[[image_1_article_79374]]

Kakšno vlogo pa ima princesa Spodnje Kungote? "Glavni nalogi kot princesa Spodnje Kungote sta predstavljati naš kraj naokoli in pojavljanje na kulturnih dogodkih. Naše društvo KUD Lipa se predvsem trudi z ohranjanjem kulturne dediščine, predvsem pa se moraš kot princesa pojavljati na tistih dogodkih, ki so ciljno usmerjeni v vinogradniške običaje - to pomeni v začetku leta, januarja, sem bila vedno prisotna na rezu potomke cepiča Stare trte, ki ga imamo tukaj, poleti vedno pri postavljanju klopotca, saj je to tudi osrednji dogodek našega društva, jeseni na trgatvi in pa potem seveda novembra na martinovanju. To so seveda meni najljubši dogodki, saj jih preživiš v družbi domačih ljudi, bila pa sem tudi drugod po občini in po Mariboru," pojasni prejšnja princesa.

Mišela Kraševec, sicer študentka medicine, ki se v prostem času predvsem rada ukvarja z ljudmi, živalmi ter pilatesom, je po štirih letih opravljanja funkcije krono predala svoji naslednici, četrti princesi Spodnje Kungote, Zoyi Piberčnik iz Gradiške. Svetovala ji je, naj se redno udeležuje dogodkov, na katere jo povabijo, krono in haljo pa nosi s ponosom, "ker je lepa uniforma, zraven moraš dodati samo še nasmešek". Sveže okronana princesa se predstavi kot srčno osebo, ki pa se dogodkov v svojem kraju rade volje udeležuje že od nekdaj. "Najbolj se veselim druženja z ljudmi in da se bom lahko udeležila dogodkov, da me bodo povabili ter da bom prišla tja z nasmeškom in me bodo tam sprejeli kot svojo. Mogoče me je malo strah, da se na kakšnih dogodkih ne bom znašla, ampak bomo že speljali," pa pove o svoji novi vlogi. 

[[image_2_article_79374]]

Postavili kar tri klopotce

Sledil je nastop Društva upokojencev Spodnja Kungota, ki so s tradicionalnimi instrumenti ter petjem zabavali prisotne, nato pa je dr. Silvo Koder iz Šentilja recitiral svojo hudomušno pesem Klopotec. Sledila je postavitev krajevnega klopotca slovenjegoriškega tipa s štirimi kraki, ki jo je vodil Janko Vuica, s šaljivim programom pa jo je spremljal Drago Korade. Zatem se je postavil še klopotec Mirka Škofiča, skrbnika tamkajšnjega vinograda, sočasno pa še tretji, gasilski klopotec. Klopotec in naravo je blagoslovil dekan Ciril Kocbek.

[[image_3_article_79374]]

[[image_4_article_79374]]

[[image_5_article_79374]]

Zbrane je zatem pozdravil tudi podžupan občine Kungota, mag. Rudi Matjašič, srečo pa je zaželel tudi novi princesi. Predsednica društva KUD Lipa, Brigita Kraševec se je še zahvalila vsem prisotnim za obisk ter sodelujočim za uspešno izvedbo letošnjega festivala, nato pa so prejšnji princesi podarili zahvalo za uspešno opravljen mandat. 

Prisoten je bil tudi Guinessov rekorder, Stanko Habjanič iz Prlekije, lastnik največjega klopotca na svetu, katerega vetrnice imajo premer kar preko 20 metrov. Je redni obiskovalec postavljanja klopotca v Spodnji Kungoti, sem hodi že sedem let, podaril pa jim je tudi del svojega klopotca.

"Festival Klopotec je naša tradicija že 17 let, vedno pa poskušamo dodati nekaj novega. Naš klopotec, ki ga je postavila ekipa gasilcev iz Spodnje Kungote, smo, tako kot vedno, postavili na bolj šaljiv način, kajti ljudje potrebujejo malo več prijetnih dogodkov ob vseh težkih razmerah, ki žal prevladujejo v svetu. Letos smo dodali še to, da napravimo test klopotca - pred 200 in še več leti je namreč namen klopotca bil s svojo pesmijo odganjati ptice iz žitnih polj ali vinograda, skozi desetletja pa se je to spremenilo, ptice dandanes kar 'posedajo na klopotcu', kot se reče," je povedal Drago Korade. Zato so v šali napravili test klopotca - ko ga je njegov boter Janko Vuica pognal, so tako iz vinograda res poletele ptice, a to je bilo že vnaprej dogovorjeno z Milanom Robičem, ki je v tistem trenutku poskrbel za polet njegovih golobov, kar je navdušilo vse zbrane. "Nekoč je klopotec bil namenjen odganjanju ptic, danes pa privablja dobro voljo, ljudi in ljubitelje klopotcev," je zaključil. Sam je o klopotcih napisal tudi knjigo, ki je bila na ogled na razstavi Med vinogradi v tamkajšnjem župnišču. Na razstavi so si zbrani lahko ogledali tudi dela izpod rok šolarjev OŠ Spodnja Kungota, rokodelske sekcije DU Spodnja Kungota, Slavice Vidrih, Vlada Puža, RUD Kungoški detli ter rokodelske sekcije Unikat Zgornja Kungota

[[image_6_article_79374]]

[[image_7_article_79374]]