V kulturni dvorani v Zgornji Kungoti so v petek odprli vseslovensko razstavo rezbarskega, kiparskega, modelarskega in najstarejšega mizarskega orodja iz 18. in 19. stoletja. Na razstavi, ki jo tradicionalno, že 15. organizira Rezbarsko umetniško društvo Kungoški detli, svoja dela in orodja razstavljajo: društvo TOTI DCA iz Maribora, Kulturno društvo Likovniki iz Studencev, Rokodelski center iz Moravč, Osnovna šola Kungota,Tibor Frančič iz Črenšovcev, Alenka Leber – Vračko iz Jedlovnika, Janko Pucihar in Anton Pestotnik iz Črnuč, Marjan Vodnik iz Domžal, Rezbarsko, intarzijsko in restavratorsko društvo iz Solkana, Dani Rajh z Zgornje Ščavnice, Obit Cerkno, slikarka Marija Kralj iz Trpina in Rezbarsko-umetniško društvo Kungoški detli.

Kungoški detli ustvarjajo v Hiši vseh generacij

Kungoške detle sestavlja 21 članov, ti prihajajo s širšega območja Slovenskih goric; iz kungoške in okoliških občin, pa tudi iz Rogatca, Izlak, Bogojine, Prevalj, Mežice, Svete Trojice, … Skrbijo za podmladek, saj imajo v svojih vrstah člana, stara 10 in 21 let, v društvu pa so tudi štiri dekleta. Ukvarjajo se rezbarstvom, kiparstvom, modelarstvom, izdelavo vaz iz vrvi, slikarstvom, izdelavo skulptur iz odpadnega železa. Društvo ima sedež v Zgornji Kungoti v Hiši vseh generacij, kjer imajo ob četrtkih rezbarske in druge delavnice.

Na ogled je tudi staro orodje solkanskih mizarjev

Dušan Knehtl, predsednik društva, nam je povedal, da je na razstavi na ogled orodje, ki so ga uporabljali naši dedi in očetje. “Najzanimivejše so stare locn in cug žage, starinski obliči, sodarske šablone, tesarske sekire, ročni leseni vrtalniki, kajle, lesene vodovodne cevi, lesena šestila, usnjene stare torbe za orodje, … Posebej opozarjam na staro orodje iz Solkana, kjer deluje najstarejše rezbarsko, intarzijsko in restavratorsko društvo. Od tam prihaja 300-letna tradicija solkanskih mizarjev, njihova orodja imamo na ogled v Kungoti.” Razstavljeni pa so tudi številni izdelki, ki so nastali bodisi na delavnicah ali doma. Domače društvo Kungoških detlov tako na primer razstavlja makete lesenih kozolcev in cerkva, rezbarije, kipce, dekorativne sklede, figurice, … Kulturno društvo Likovniki iz Studencev se predstavlja s slikami iz mizarskih delavnic.

V kulturnem programu na otvoritvi so sodelovali otroci iz vrtca v Svečini in pevsko instrumentalna skupina Rožmarin. Razstava bo na ogled od 29. aprila do 7.maja, vsak dan od 13. do 20. ure. Vstop je prost.