Prvošolčki v občini Kungota so danes na prav poseben način zakorakali v osnovnošolske klopi. Osnovna šola Kungota je v sodelovanju z občino zanje pripravila sprejem v dvorani kulturnega doma v Svečini, kjer so si v družbi staršev ogledali dramsko igro "O dečku, ki je vedno rekel ne", ki so jo pripravili učenci gledališke skupine podružnice Svečina. Potem ko so si oblekli majice z napisom yes, je sledilo sladko presenečenje (sladoled) na tamkajšnjem igrišču in nato odhod s starim šolskim avtobusom na podružnični šoli v Zgornjo in Spodnjo Kungoto. V Zgornji Kungoti so prvošolčke tradicionalno pričakali devetošolci in jih pospremili v šolo, v Spodnji Kungoti pa so jih sprejeli vsi učenci in zanje pripravili ustvarjalne delavnice.
[[image_5_article_69536]]
[[image_1_article_69536]]
Zdenka Keuc: Igramo na karto presenečenja
Da so znova zbrali vse prvošolčke v občini na enem mestu, so se odločili zato, ker so prepričani, da je zanje prvi šolski dan nekaj posebnega. "Ne bi radi zapadli v rutino ponavljanja. Igramo na karto presenečenja, in to zaradi radosti in pričakovanja, ki ga ima tak dan v sebi. Mislim, da je to temelj za uspešno šolanje; če otroci ohranijo radovednost, iskrivost in veselje in se ne bojijo nepričakovanega, kar na nek način šola je, je to zelo dobra popotnica," nam je danes povedala ravnateljica Osnovne šole Kungota Zdenka Keuc. Poleg tega vedno poskušajo vsem učencem pokazati vse tri enote, na katerih poteka izobraževanje. Na podružničnih šolah v Svečini in Spodnji Kungoti sicer poteka pouk od prvega do petega razreda, nakar se v šestem razredu vsi učenci združijo na matični šoli v Zgornji Kungoti. "Prav je, da vedo, kje so njihovi sošolci."
[[image_3_article_69536]]
V kungoški občini je letos prvič sedlo v šolske klopi 45 prvošolčkov; šest jih je v Svečini, 23 v Zgornji Kungoti, 16 v Spodnji Kungoti. V novem šolskem letu je v vseh treh enotah skupaj 409 učencev (34 v Svečini, 72 v Spodnji Kungoti, ostali so v matični šoli v Zgornji Kungoti).
Ravnateljica nadaljuje, da dramska igra "O dečku, ki je vedno rekel ne", ki so si jo danes ogledali prvošolčki, ni bila naključno izbrana. Kot je znano, prvošolčki že v prvem razredu začenjajo z učenjem angleščine in je zato potrebno takšni novosti reči da.
[[image_2_article_69536]]
Podružnične šole imajo srce in dušo
Podružnična osnovna šola v Svečini je iz leta 1887. Pred začetkom novega šolskega leta so uspeli obnoviti celotno pritličje šolskega objekta, dodali so tudi kakšno igralo na zunanjem igrišču. "Pogoji na tej šoli so res zelo dobri. Želeli bi si, da tudi krajani ugotovijo, da imajo podružnične šole srce in dušo ter da ni potrebno otroke vedno vpisovati v neke velike sisteme. Manjši imajo več prednosti," dodaja Zdenka Keuc. V šolskem objektu v Spodnji Kungoti so med počitnicami uredili igralnico za prvo starostno obdobje in v celoti obnovili vse ostale igralnice, v Zgornji Kungoti pa so opravili sprotna vzdrževalna dela.
Tamara Šnofl: Osnovna šola Kungota svoje delo opravlja več kot odlično in ima vse, kar imajo veliki
Prvošolčke in njihove starše je pozdravila tudi županja Tamara Šnofl in jim zaželela, da naj bo obdobje šole čim bolj prijetno. "Čas med šolskimi zidovi preživite čim bolj prijetno in se ne ustrašite morebitnih vzponov in predvsem padcev, saj zaradi teh ljudje rastemo in se razvijamo. Jemljite to kot neko življenjsko izkušnjo, seveda ob pomoči svojih staršev in prijateljev."
[[image_4_article_69536]]
Županja sicer meni, da Osnovna šola Kungota svoje delo opravlja več kot odlično in ima vse, kar imajo veliki. "Apeliram na starše, ki se preselijo v Kungoto, zlasti iz Mestne občine Maribor, naj svoje otroke zaupajo naši osnovni šoli, saj jim lahko tu nudimo vse, kar imajo veliki, in še več. To se je nenazadnje pokazalo tudi na današnjem prvem šolskem dnevu, ko smo vzpostavili pristni stik med lokalno skupnostjo, starši, otroci, ravnateljico in učitelji."
Lokalna skupnost bo dajala podporo šoli, dokler bo za to imela posluh država
V lanskem letu so na podružnici v Spodnji Kungoti beležili nekoliko manjši vpis, vendar je bilo še vedno dovolj učencev, letos jih je vpisanih nekaj več. Tudi v Svečini, ki velja za najmanjšo podružnico in kjer ni tolikšnega naravnega prirasta, so veseli vsakega novega učenca, s čimer ohranjajo šolstvo v tej vaški skupnosti. "Lokalna skupnost bo dajala podporo šoli, dokler bo za to imela posluh država. Ta je namreč glavni financer, ki pokriva nastale stroške, vseeno pa Občina Kungota za nadstandard, ki ni pokrit s strani države, za podružnico v Svečini primakne nekaj manj kot 100 tisoč evrov. Zdi se mi pomembno, da tukaj šolstvo ohranimo, saj je šola duša kraja. Ko to vzamemo, vzamemo tudi bit naselja oziroma vasi," zaključi županja. To se je pred leti zgodilo v vaški skupnosti Jurij, kjer šola že lep čas ne deluje. Posledično je tam težje ustvarjati kulturno življenje, tamkajšnje otroke pa vpisujejo v Svečino in Zgornjo Kungoto.
Za varen prehod čez cesto skrbijo gasilci PGD Spodnja Kungota
Za varno šolsko pot tudi v kungoški občini ta teden skrbijo pripadniki tako imenovane prometne službe, ki učence pospremijo čez cesto. Pri mostu Gradiška v Spodnji Kungoti smo ujeli pripadnike tamkajšnjih gasilcev, ki so osnovnošolcem zagotavljali varni prehod čez cesto do podružnične šole. "Ugotavljamo, da je na tem odseku cestišče dokaj ozko, zlasti ko se pripelje avtobus. Smo pa seveda veseli, da se tudi cesta skozi Spodnjo Kungoto ureja. Prehod varujemo zjutraj in popoldne. Ko nas vozniki vidijo, so takoj bolj previdni, smo pa v vseh teh letih videli tudi nekaj brezobzirnih voznikov, zlasti tovornih vozil," nam je povedal Drago Korade.
[[image_6_article_69536]]