V občini Kungota so lani uredili osrednji vaški trg, kjer bodo lahko, ko bodo epidemiološke razmere to dopuščale, prirejali različne dogodke. Kot nam je povedala županja Tamara Šnofl, na trgu načrtujejo predvsem tematske in kmečke tržnice. “Te bomo organizirali ob sobotah za lokalne ponudnike, ki bodo tam lahko ponujali svoje izdelke. Nekaj prodajnih hišic za ta namen že imamo, nekaj stojnic pa smo nabavili na novo. Sobotno tržnico smo v Kungoti, na drugi lokaciji, imeli že doslej, zdaj pa želimo  tržnično dogajanje, tudi s kakšnimi prireditvami, ko bo seveda to omogočeno, preseliti v center Kungote.” Na trgu bodo sicer prirejali tudi večje dogodke in prireditve v okviru veselega decembra in občinskega praznika.

Kot je razvidno iz fotografij, se očitno na lepo urejenem trgu dobro počutijo tudi tamkajšnji srednješolci, ki so ga že vzeli za svoje aktivnosti.

Obnovili so cesto iz središča Svečine do tamkajšnjega gradu

Lani so po besedah županje asfaltirali skupno 13 kilometrov cest, ki so bile prej v gramozni obliki. Prav tako so obnovili cesto iz središča Svečine do tamkajšnjega gradu, kjer so v sklopu prve faze projekta uredili tudi pločnike, odvodnjavanje, fekalno kanalizacijo, vodovod, javno razsvetljavo. “Pri gradu smo sanirali most, pri osnovni šoli pa uredili pločnik v skladu s predpisi in zustrezno prometno signalizacijo z umiritvijo prometa.”

Gre za sanacijo trga v Svečini, ki obsega menjavo tlakov ter ureditev meteorne in fekalne kanalizacije. Projekt predvideva tudi rekonstrukcijo mostu proti pokopališču v Svečini. S tem bo vaško jedro Svečine povsem obnovljeno.

Druga faza projekta sledi v letošnjem letu: “Gre za sanacijo trga v Svečini, ki obsega menjavo tlakov ter ureditev meteorne in fekalne kanalizacije. Projekt predvideva tudi rekonstrukcijo mostu proti pokopališču v Svečini. S tem bo vaško jedro Svečine povsem obnovljeno.”

Ideje o oživitvi svečinskega gradu

“Določene ideje so glede oživitve svečinskega gradu, a gre tu za projekt, vreden več milijonov evrov, česar občina sama ne zmore. Bomo pa pripravljeni, če bodo na volji kakšno državni ali evropski razpisi za to,” je povedala županja in dodala, da je grad zelo velik in da so lahko takšne investicije v vrednosti  od 6 do 8 milijonov evrov.

So pa zagotovo potrebna določena sanacijska dela. Kakšne manjše dogodke smo v nekaterih prostorih gradu že izvajali, zdaj pa želimo zadevo pripeljati na višji nivo.

Po besedah županje svečinski grad ni v tako slabem stanju, da bi bil ogrožen njegov obstoj: “So pa zagotovo potrebna določena sanacijska dela. Kakšne manjše dogodke smo v nekaterih prostorih gradu že izvajali, zdaj pa želimo zadevo pripeljati na višji nivo.”

Letošnji proračun občine znaša rekordnih 7,4 milijona evrov

Letos med drugim načrtujejo še asfaltiranje skupno osem kilometrov cestnih odsekov, obnovo petih mostov in drugo fazo sanacije zemeljskega plazu v Ciringi z izgradnjo dobrih 700 metrov ceste s podpornimi zidovi v vrednosti pol milijona evrov. Letošnji proračun občine znaša rekordnih 7,4 milijona evrov, predvsem zaradi načrtovane rekonstrukcije regionalne ceste z izgradnjo kolesarske poti, kjer računajo na sredstva EU. “Predvideli smo sredstva za naš sofinancerski del, je pa odvisno od države, če bodo začeli s to investicijo,” je pojasnila županja.

Hiša Denk z Michelinovo zvezdico postala blagovna znamka

Nedaleč stran se nahaja gostišče Hiša Denk, ki je zaradi vrhunske kulinarike pod vodstvom Gregorja Vračka lani prejelo Michelinovo zvezdico. Kljub epidemiji covida-19, zaradi katere je gostinska dejavnost močno omejena, v občini opažajo, da je nagrada pritegnila več ljudi v te kraje.

Verjamemo, da je to dobra promocija ne le za Občino Kungota, ampak za širšo štajersko regijo, saj je to edini dobitnik Michelina v Sloveniji severno od Trojan.

“Hiša Denk je postala blagovna znamka, ki se je zelo prijela, ne le v Sloveniji, ampak tudi širše. Sicer je še pred pridobitvijo te nagrade redno zahajalo sem veliko gostov iz Avstrije, pričakujemo pa, da se bo obisk razširil tudi na druge obiskovalce. Verjamemo, da je to dobra promocija ne le za Občino Kungota, ampak za širšo štajersko regijo, saj je to edini dobitnik Michelina v Sloveniji severno od Trojan,” je izpostavila županja. Hiša Denk je za lokalno okolje pomembna tudi zato, ker ponuja pridelke in izdelke lokalnih ponudnikov in tako podpira kmetijstvo in vinogradništvo v teh krajih. Prav tako je spodbuda za turizem. “Veliko gostov pride v našo občino tudi prespat. Ko pridejo v Hišo Denk, naslednji dan obiščejo še druge lokalne ponudnike.  Na občini se zavedamo, da je pomembno delati na turizmu in se trudimo, da damo v prihodnjih letih temu še več poudarka,” je dejala.

Trenutno imajo v občini na voljo le 50 ležišč. “Ogromno gostov pride iz Avstrije, tudi po zaslugi Štajerske vinske ceste. Lani je bilo po zaslugi turističnih bonov zaznati tudi številne nove goste iz Slovenije,” je navedla županja. Širitev gostinske in namestitvene ponudbe je predvsem v zasebni domeni, saj se občina zaenkrat osredotoča na vlaganja v osnovno infrastrukturo. S ponudniki se sicer dogovarja za ustanovitev zadruge in vzpostavitev turistično-informacijskega centra.