Vinograd na Piramidi naj bi kmalu dobil novega najemnika. Po končanem razpisu se zanj poteguje 5 ponudnikov. Nad vinogradom je roke že dvignil Vinmar (najemnik Vinaga). Zanj se tako potegujejo tri fizične osebe in dve pravni osebi. Vse skupaj bodo morali podvizati, saj bi naj bil vinograd v slabem stanju, prav tako pa je nujen takojšnji rez trte. Več bi naj bilo znano že v prihodnjih dneh, saj je za danes med ponudniki zvečer sklican sestanek.
 
Nas manjše ne zanima le denar
 
Zemljišča na Piramidi so v lasti Republike Slovenije, z njimi pa upravlja Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS. Sklad se bo tako sedaj odločil, komu bo dodelil najem mestnega vinograda. Odkar je Vinag končal v stečaju, mestni vinograd na Piramidi bolj ali manj sameva. Vinograda ne želi podjetje Vinmar, ki si ne prijavilo na razpis. Ne glede na to, pa manjši vinogradniki v mestnem vinogradu vidijo potencial razlaga Stane Kocutar, ki je bil eden izmed ponudnikov. »Oni se niso prijavili izključno iz finančnega razloga. Vinograd so si ogledali in ugotovili, da  iz poslovnega vidika vinograd ni zanimiv. Nas pa ne zanima samo zaslužek, ampak tudi to, da ohranimo vinograd kot simbol mesta Maribor.« Za približno pet hektarjev je potrebno letno odšteti okoli 800 eur. Hitrega zaslužka tukaj ne bo, saj je potrebno v vinograd ogromno vlagati. »Vinograd ni v dobrem stanju. To ve vsak, ki si ga je ogledal. Jaz sem že dve leti nazaj opozarjal na stanje. Ta vinograd je v interesu mesta in mora biti mestni vinograd ne pa vinograd v mestu. Mesto mora imeti interes in to je ena posebna žlahtna zadeva.« Kocutar je ob tem vesel, da je občina izkazala pripravljenost in željo do vinograda. »Veliko strokovnega dela je potrebno v vinogradu. Ključen čas je bil sicer zamujen po lanskem branju. Mudi se z rezanjem. V 14 dneh bo pognalo in potem je nemogoče popravljati te žice. To sezono bo potrebno prebrodit in izkoristit čas od letošnje trgatve s popolno obnovo stebrov, žic…«  Ključen bi naj bil današnji sestanek, na katerem bi se naj zvečer srečalo vseh pet ponudnikov. Kmalu bo tako jasno, komu vinograd in kdo bo imel to »čast«, da vinograd obreže in ga hkrati začne tudi oživljati. »Mi se bomo skušali danes najti. Vsi imamo isti interes in nihče si ne želi, da bi zaradi nekih pravnih zavlačevanj zaradi soudeležencev razpisa prišlo do nadaljnjega propadanja vinograda. Danes bo jasno, kdo bo prevzel eno zgodbo okoli odgovornosti vinograda. Hvala bogu, da vreme letos zamuja,« zaključuje Kocutar.
 
Tudi občina izkazala voljo do vinograda
 
 »Mestna občina Maribor je v preteklih letih že skušala doseči, da bi sklad pristal na prenos predmetnih zemljišč na Piramidi z RS na MO Maribor, vendar sklad na to ni pristal,« razlagajo na občini in dodajajo, da je zaradi nujnosti ustreznega vzdrževanja vinogradov na Piramidi po Vinagovem stečaju v letu 2014 skrb za vinograde začasno prevzela mariborska Snaga. Spomnimo, v mesecu februarju 2015 je MO Maribor stečajna upraviteljica Vinaga obvestila, da najemnik okrnjene poslovne celote Vinaga, podjetje Vinmar, v nasprotju z njenimi pričakovanji, ni podal ponudbe za oskrbovanje vinogradov na Piramidi. Takšnega interesa prav tako tudi ni podala Snaga. Stečajna upraviteljica je tako skladu predlagala odpoved zakupnega razmerja, Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS pa je konec februarja 2015 objavil ponudbo za oddajo kmetijskih zemljišč na Piramidi v zakup, rok za prijavo se je iztekel 25. marca 2015. »MO Maribor se glede na veljavno zakonodajo ni prijavila na javno ponudbo in bo počakala na izbor zakupnikov v skladu z Zakonom o kmetijskih zemljiščih. Občina je zainteresirana za trajno ohranitev in ekonomsko rabo vinograda na Piramidi, zato bo podprla zakupnika s takšno vizijo ter v skladu s sklepom Mestnega sveta 31. marca 2014, nadaljevala s procesom pridobivanja zemljišč na vrhu in na južnem pobočju Piramide v svojo last, kar je v javnem interesu mesta Maribor.« Na občini dodajajo, da se je potrebno zavedati, da je postopek priprave prostorskega načrta dolgotrajen in ni odvisen le od lokalne skupnosti, pač pa predvsem od državnih institucij kot so Ministrstvo za kmetijstvo, Ministrstvo za kulturo, Zavod za varovanje kulturne dediščine, Zavod za varovanje naravne dediščine in drugi.