V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor se bo končno začela gradnja novega urgentnega centra. Po navedbah izvajalca, družbe GH Holding je uvedba v delo predvidena za ta ponedeljek. Nimajo namreč več veliko časa, saj morajo biti dela končana do konca letošnjega leta, če želijo dobiti obljubljena evropska sredstva.
Novi urgentni center bo po številnih zapletih z oddajo javnega naročila gradilo podjetje GH Holding za 13,3 milijona evrov. Sklep o oddaji javnega naročila je postal pravnomočen z 9. januarjem, pogodbo pa je konec januarja podpisal začasni minister za zdravje Karl Erjavec.
Zaradi časovne stiske bo gradnja urgentnega centra potekala v več fazah. “Prva faza obsega rekonstrukcijo pritličja, in sicer od prostorov fizioterapije na vzhodni strani objekta pa do sedanje urgence na zahodni strani objekta. Sestavni del te rekonstrukcije je tudi statična sanacija objekta in energetska ločitev instalacij na obstoječem objektu,” je povedal predstojnik Urgentnega centra Roman Košir.
Mariborska urgenca se nahaja v pritličju kirurške stolpnice UKC Maribor. Na kirurškem delu urgence letno oskrbijo 42.000 ljudi, internistika okoli 18.000 oseb na leto, v zdravstvenem domu pa še 35.000. V novem urgentnem centru bi se vse tri enote združile, s čimer bi bolnikom med drugim prihranili veliko časa in selitev od enega zdravnika do drugega. Po besedah predstojnika urgence Romana Koširja bi dobili bolj funkcionalno enoto, kjer bi z manjšimi kadrovskimi in finančnimi obremenitvami prišli do hitrejših rešitev za bolnike.
Nova urgenca bo nadomestila staro, kar pomeni, da bodo gradbena dela potekala v delujočih prostorih. Košir obljublja, da se bodo organizirali tako, da bodo gradbena dela čim manj moteča. To med drugim vključuje preselitve nekaterih dejavnosti na drugo lokacijo. Javnost bodo o spremembah obveščali sproti, so pa te dni že sporočili, da bo ambulanta za diagnostiko in terapijo koagulopatij s prihodnjim tednom delovala nad oddelki za ginekologijo UKC Maribor.
Druga in tretja faza projekta predvidenega urgentnega centra, ki med drugim zajemata tudi izgradnjo heliporta, sta odvisni od zagotavljanja sredstev. V UKC si želijo, da bi čim prej lahko nadaljevali tudi s tema dvema fazama.
Urgentni center UKC Maribor bo največji del mreže urgentnih centrov, ki jih po vsej Sloveniji načrtuje ministrstvo za zdravje in je sofinancirana iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
STA
Lokalno