Pod okriljem podjetja SH Global se v Mariboru gradi naselje Vila blokov na Studencih, ki ima v prvem bloku prodano že polovico stanovanj. Vseh stanovanj je 136, velika pa so od 63 do 153 kvadratnih metrov, pri čemer je pričakovana cena za kvadratni meter 1800 evrov, še 11 tisočakov pa bo potrebno odšteti za parkirno mesto. V bližini SH Global trenutno zaključuje zadnji niz 21 hiš Studenci Elite, parcele pa se že prodajajo.
Luksuz pod Pohorjem
Podjetje gradnjo izvaja tudi pod Pohorjem, kjer nastaja naselje Radvanje Nature Luxury. Najprej se bodo prodale ustrezno opremljene parcele, na katerih se bodo postavljale Marlesove lesene montažne ali klasične zidane hiše. Kvadratni meter parcel je brez DDV ocenjen na 199 evrov. SH Global bo hiše gradil tudi sam, do 2020 jih načrtujejo 82, zanje pa boste plačali nekaj več kot 300 tisoč evrov.
Dražje za več kvalitete
Čeprav so nepremičnine SH Globala nekoliko dražje od objektov ostalih podjetij, direktor Tomaž Polak trdi, da je višja tudi kakovost. Stavbno pohištvo je iz aluminija, v stanovanjih pa bo poraba energije zaradi lastnih enot za gretje in hlajenje zelo nizka. Soseska se lahko pohvali tudi s panoramskimi pogledi iz stanovanj in možnostjo najema servisnih, gostinskih in zdravstvenih storitev iz Doma pod gorco, ki bivanje naredijo še dostopnejše za mlade družine in starejše.
SH Global je gradil tudi v preteklih letih, postavili so preko 100 enostanovanjskih premium objektov v Mariboru in okolici, njihov pa je tudi Vila blok.
Najprej dokumentacija
Javni medobčinski stanovanjski sklad Maribor v prihodnjih letih načrtuje gradnjo v soseski na Studencih, ki bo postavljena na zemljišču med Ruško in Korenčanovo, obsegala pa bo 65 stanovanj skupne površine 3600 kvadratnih metrov s pripadajočimi parkirnimi mesti. Vrednost projekta je ocenjena na 4 400 000 evrov, sredstva pa se iščejo na lokalni, državni ter evropski ravni. Zaradi trenutne dokumentacije gradnja zaenkrat še ni mogoča, sklad pa novo že ureja.
Medobčinski sklad ob bok republiškemu
JMSS si je med cilje zadal tudi rekonstrukcijo objekta na Šentiljski cesti 19, v katerem se nahaja 6 praznih stanovanj, po obnovi pa bo stavba višjega energetskega razreda, s predelavo podstrešnih prostorov pa se bo pridobilo tudi novo stanovanje. V preteklih letih je Javni medobčinski sklad Maribor sodeloval pri izgradnji javnih najemnih stanovanj na Studencih, v Kamenškovi ulici pod Pekrsko gorco, na tem mestu bo v naslednjih letih 400 stanovanj gradil tudi republiški Stanovanjski sklad. Mariborski sklad je v preteklih letih pridobil tudi 16 neprofitnih stanovanj in hišo-dvojček.
V treh letih 400 stanovanj, zatem še več
V Mariboru bo po napovedih gradil tudi Stanovanjski sklad Republike Slovenije, njihovi načrti pa so velikopotezni. Pod Pekrsko gorco se bo v prvi fazi, ki bi naj bila končana leta 2021, zgradilo 212 stanovanj, 30 od teh pa bo oskrbovanih, kar je zaradi staranja populacije ter pomanjkanja mest v domovih za ostarele dobrodošlo. Druga faza bo mestu do leta 2022 prinesla še 188 stanovanj, tudi med temi bo 30 oskrbovanih.
Naslednja velika investicija v Mariboru naj bi bilo naselje Novo Pobrežje, v katerem je predvidenih skoraj 450 najemnih stanovanj, med temi pa bo pohvalnih 60 oskrbovanih za starejše. Začetek gradnje je postavljen v leto 2022, slednja pa bi naj trajala 2 leti.
Skrb za ranljivejše
Komu bodo stanovanja namenjena? »Stanovanjski sklad RS bo stanovanja, prednostno namenil stroškovnemu najemu, pri čemer so sedanje prednostne kategorije objavljenega razpisa za oddajo stanovanj v stroškovni najem mlade družine, družine z osnovnošolskim otrokom, družine ter mlade osebe do 29. leta starosti. Znotraj teh kategorij imajo prednost prosilci, ki prvič rešujejo stanovanjsko vprašanje. Prosilci, ki nimajo možnosti živeti v neprofitnih stanovanjih, a imajo to pravico, in plačujejo stroškovno najemnino, lahko zaprosijo za subvencioniranje najemnine. Pri načrtovanih novogradnjah bomo še naprej zasledovali cilj zagotavljanja zadostnega števila cenovno sprejemljivih kakovostnih stanovanj ranljivejšim skupinam, ki nimajo rešenega stanovanjskega vprašanja, z dodatno skrbjo za starejšo populacijo z zagotavljanjem oskrbovanih stanovanj in spremljajočih programov,« so nam povedali.
V Mariboru nič, v Ljubljani več kot 600 stanovanj
Delovanje republiškega Stanovanjskega sklada v Mariboru bo morda vsaj delno rešilo stanovanjsko stisko ter stanovanjsko politiko mladih, s katero se sooča regija, prav tako pa lahko rečemo, da je bil za takšno dejanje že skrajni čas. Medtem ko Stanovanjski sklad RS v Mariboru v preteklih treh letih sploh ni gradil, so v Ljubljani zgradili 539 stanovanjskih enot za prodajo ter 102 najemni stanovanji.
Večina prodana
Dogajanje je mogoče opaziti tudi na severni strani trgovskega centra Qlandia, kjer gradi podjetje Primius gradnje. Stanovanja so naprodaj od letošnjega januarja, prodanih pa je že 70 odstotkov. Primiusova lokacija je prometno dostopna in zato po njihovih besedah idealna za vse segmente, tako mlade, mlade družine kot starejše. Cene njihovih stanovanj znašajo med 1400 in 1550 evrov na kvadratni meter. Projekt stanovanjske soseske bo predvidoma zaključen v roku dveh let.
Živelo Brezje
Zaključuje pa se izgradnja prve faze, 12 hiš v nizu v soseski Brezje, ki je pod okriljem podjetja Vivalavida d.o.o. V naslednjem letu sta v načrtu tudi gradnji druge in tretje faze, ob koncu pa bo sosesko sestavljalo 28 nizkoenergijskih hiš.
»Trenutno zaključujemo prve objekte, ki že imajo svoje kupce. Pri gradnji želimo individualno sodelovati s končnim kupcem, saj zaključevanje prilagodimo željam kupca, ki lahko aktivno sodeluje pri gradnji,« je pojasnil Boris Sinovec, direktor podjetja in povedal, da so v soseski na voljo 4 tipi hiš, ki se razlikujejo po tlorisu površin, cene pa se gibljejo od 170 000 evrov navzgor.
Kupci želijo dodatno vrednost
Tudi pri Vivalavidi so razmišljali o potrošniku: »Med kupci so tako mlade družine kot starejši pari, ki iščejo kvalitetno bivanje v stiku z naravo in dobro lokacijo. Opazili smo, da kupci ne iščejo samo rešitve stanovanjskega problema ampak iščejo tudi dodatno vrednost v smislu večje površine parcele in lokacije. Lokacija je tik ob Stražunskem gozdu, kar sosesko dela še posebej privlačno. Blizu soseske sredi narave so tako nakupovalni centri, šola, vrtec, lekarne in dostop do avtoceste.«
Podjetja gradijo previdno
Med drugimi lokacijami gradenj v Mariboru so tudi soseska Novi vrtovi na Studencih med Engelsovo in Ulico I. internacionale ter soseska Sončne terase v Košakih, ki nastajata pod budnim očesom podjetja Novogradnje Maribor, podjetje Medak pa ob Domu po gorco gradi 56 stanovanj. Oboji tako kot ostala podjetja gradnjo načrtujejo v fazah, kar gre pripisati previdnosti – spomin o nepremičninski krizi v zavesti stanovanjskega trga očitno še obstaja.