Rentgenski aparat za opravljanje invazivne srčne diagnostike in akutnih interventnih posegov na oddelku za kardiologijo in angiologijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor znova deluje. Kot so popoldne sporočili iz mariborske bolnišnice, so zato znova vzpostavili 24-urni invazivni kardiološki laboratorij.
Edini in že 14 let stari angiograf na kardiološkem oddelku se je ta teden znova pokvaril, zato so morali urgentne bolnike z infarktom iz Maribora voziti v Celje in Ljubljano.
Potem ko so zdravniki lani poleti zagrozili celo s stavko in opozorili na potrebe, so v teku že nekaj časa postopki za nabavo novega aparata. “Izveden je bil razpis, a se zaradi dveh previsokih ponudb niso odločili za nobenega od ponudnikov,” je povedal predstojnik oddelka za kardiologijo in angiologijo Franjo Naji in dodal, da je bil prav ta teden objavljen nov razpis.
Hkrati se v UKC Maribor dogovarjajo o možnosti začasne nabave prenosnega aparata, ki ima sicer manjšo zmogljivost, a bi najverjetneje lahko zadostil njihovim potrebam v primeru vnovičnih težav.
V UKC Maribor letno opravijo okoli 1500 koronografij, trenutno na posege čaka že več kot 800 bolnikov, čakalna doba je že okoli dve leti.
Takšno stanje tudi po mnenju stroke ni normalno, zato so že lani opravili veliko pogovorov na to temo z upravo. Kot pravi Naji, so se razmere vendarle začele urejati. Okrepili so se kadrovsko, obljubljeno je, da dobijo še dva zdravnika, kateterski laboratorij bodo razširili na dve novi interventni dvorani z dvema novima aparatoma. Postopki so v teku, vendar je po njegovem potrebno upoštevati razpisne postopke in zakone, zato stvari ni mogoče reševati na hitro.
STA