V času poletja, ko so temperature izredno visoke je pomembna skrb tudi za drevesa in ostale rastline. Zato nas je zanimalo, kako je poskrbljeno za drevesa in zelenje v mestu. Skrb za vzdrževanje dreves na zelenih obcestnih površinah Maribora izvaja Javno podjetje Nigrad iz Skupine JHMB, za drevesa na parkovnih površinah v mestu pa skrbi Javno podjetje Snaga iz Skupine JHMB. Prav tako nas je zanimalo, koliko podrtih dreves se v mestu nadomesti.

Kot so za nas pojasnili v javnem holdingu, se v sodelovanju z MO Maribor trudijo izbrati takšne rastlinske vrste, ki so bolje prilagojene na višje temperature, saj vsi opažajo trend segrevanja okolja. “Treba pa je upoštevati, da kljub enaki oskrbi rastlin in kljub zalivanju pride do osuškov, saj ni vse odvisno od količine vode temveč tudi od talne podlage in same trpežnosti sadike. Vemo, da so tudi pri ljudeh v družini eni otroci bolj občutljivi od drugih, pa čeprav so potomci istih staršev. Enako se dogaja pri rastlinah,” so dodali.

Letos je bilo v mestu odstranjenih skupno 52 dreves

V Nigradu so pojasnili, da so bilo letos v okviru rednih vzdrževalnih del na obcestnih zelenicah iz naslova obnove obcestnih drevoredov odstranili 46 dotrajanih dreves.

Na vseh parkovnih površinah pa je Snaga letos odstranila 6 dreves, polovico teh zaradi posledic vetroloma in drugo polovic v skladu s smernicami za vzdrževanje s strani arboristke in prejetega soglasja z Zavodom RS za varstvo narave in Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije.

Kot so v nadaljevanju še pojasnili, je letos predvidena odstranitev še nekaj dreves, ki so se posušila ali se sušijo zaradi napada žuželk oziroma kot posledica okužb z boleznijo.

V lanskem letu je bilo zaradi prenove promenade v Mestnem parku odstranjenih 19 dreves, ki so bila večinoma nadomeščena z mladimi drevesi letošnjo pomlad.

Koliko dreves pa je bilo na novo posajenih?

Nigrad je v sklopu spomladanskih zasaditev in obnove obcestnih drevoredov posadil 205 mladih dreves na različnih lokacijah znotraj mesta. Predviden fond novih zasaditev v letošnjem letu je približno 350 mladih dreves.

V zadnjih treh letih se v sodelovanju z MO Maribor trudijo obogatiti in dopolnjevati fond mladih dreves v sklopu obcestnih drevoredov z novimi zasaditvami dreves, tako bodo v triletnem obdobju posadili okrog 800 mladih dreves.

Snaga je v lanskem letu na parkovnih površinah na osnovi prejetih smernic arboristke in po prejetih soglasjih obeh zavodov odstranila 25 dreves, ki so bila okužena z boleznijo ali škodljivci, nadomestno so zasadili 20 novih mladih dreves. Na promenadi v Mestnem parku je kot nadomestek za 8 odstranjenih tis na novo zasajenih 32 novih mladih dreves.

“V Mestnem parku je ponekod gostota dreves takšna, da se z zavodoma in lastnikom preverja smiselnost nadomestne zasaditve, saj vemo, da mlada drevesa slabo uspevajo v senci odraslih dreves. Takrat se lahko nagibajo proti svetlobi kar lahko vpliva na obliko njihove krošnje ter neželeno nagnjeno rast. Na zavarovanih parkovnih površinah se stremi k ohranjanju historične ureditve, zato se drevesa glede na lokacijo le nadomeščajo,” še pojasnjujejo.

Mlada drevesa so opremljena z zastirko

Zaradi ekstremnih razmer v poletnih mesecih sodelavci Nigrada mlada drevesa ob zasaditvi opremijo z zastirko, to je z zastiranjem debel, z namenom preprečitve sončnega ožiga mladih debel in z zalivalnimi vrečami, s katerimi zagotavljajo boljšo in trajnejšo vlažnost tal in s tem lažje vraščanje mladega koreninskega sistema. “Tako pomagajo mladim drevesom lažje vraščanje in preživetje v težkih rastnih pogojih kot sta poletna vročina z ekstremnimi temperaturami in samim mestnim okoljem v strogem obcestnem pasu,” so dodali.

Pomembno je, da drevesa sama razvijejo močan koreninski sistem. Če bi jih sistemsko zmeraj zalivali, drevesa ne bi razvila potrebnih korenin za črpanje vode iz nižjih slojev tal.

Sodelavci Snage na parkovnih površinah v času suše, tudi spomladi, če so zime suhe, izvajajo zalivanje mladih dreves. Pri zalivanju uporabljajo zalivalne vreče, katerih prostornina je 70 litrov: “Voda iz teh vreč izteka počasi, skoraj kapljično in postopno namoči območje korenin drevesa. Lansko leto sajena drevesa redno zalivajo. Drevesa sajena jeseni 2020 in 2019 zalivajo po potrebi oziroma v kolikor se na sadiki opazi pomanjkanje vlage.”

Drevesa na bolj izpostavljenih lokacijah zalivajo večkrat tedensko, v parku pa na 5 do 7 dni

Kot so za nas pojasnili, zalivajo zaposleni Nigrada v poletnih mesecih mlada drevesa redno in s povečano intenziteto, najbolj izpostavljene lokacije lahko tudi večkrat tedensko, okrasne grede, košarice in korita s cvetnimi nasadi pa vsak večer.

Zaposleni Snage pa v vročih dneh drevesa na parkovnih površinah zalivajo enkrat na 5 do 7 dni. “Pri zalivanju je pomembno, da je slednje obilno na daljše časovno obdobje. To vzpodbudi rastline, da razvijejo globok koreninski sistem, s katerim bodo sčasoma lahko same sebe oskrbele z zadostno količino vode,” so še dodali.

Grmovnice, ki so bile zasajene minulo jesen ali to pomlad zalivajo dvakrat tedensko, zaradi manjšega koreninskega sistema in posledično hitrejše izsušitve površine, sezonsko cvetje in korita pa zalivajo vsak drugi dan.