Poletni čas, ko smo na dopustu, otroci pa uživajo na počitnicah, je primeren za gobarjenje. Res je sicer, da se rast gob ob višjih temperaturah ustavi, je pa v letošnjem poletju zaradi pogostega dežja po gozdovih nekoliko več gob kot običajno. “Bistvene razlike s prejšnjimi leti sicer ni, vendarle pa ugotavljamo, da je v tem trenutku boljša rast gob kot v povprečju,” nam je povedal Slavko Šerod, predsednik Gobarskega društva Lisička Maribor. Kot pojasnjuje, temperaturna nihanja, ki smo jim priča sedaj, gobam ne ustrezajo. Zato gobe bistveno bolj rastejo jeseni, ko je razlika med  najvišjo in najnižjo temperaturo manjša.

Podgobje ne prenaša dobro visokih temperatur

Gobe imajo svoj cikel, ki je vsako leto približno isti. Že marca, še preden se olistijo drevesa, zrastejo prve gobe, aprila rastejo smrčki (zaprtotrosnice), tretji mejnik pa je v tem času. “Na začetku poletja, ko so temperature še nižje, začnejo rasti jurčki, lisičke, golobice in podobne vrste. Z višjimi temperaturami pa nato njihova rast usiha. Poleti se običajno rast gob umiri, in to zato, ker podgobje ne prenaša dobro visokih temperatur. Poleg tega je ponavadi poleti tudi suša. Letos je nekoliko drugače.” Ko se poletje začne prevešati v jesen in se razlika med nočno in dnevno temperaturo umiri ter je v ozračju več vlage, je optimalni čas za rast gob. Takrat člani gobarskega društva na gobarskih ekskurzijah najdejo tudi do 200 različnih vrst gob. V času pozne jeseni rast gob zaradi nižje temperature znova usahne, rastejo pa predvsem tiste vrste, ki so se prilagodile na nižje temperature.

Kot še pravi Slavko Šerod,  v tem trenutku po gozdovih rastejo poletni gobani. Gobanov je sicer več vrst; poletni, jesenski, borov, brezov, …  pogovorno jim običajno rečemo jurčki. Rastejo tudi lisičke, golobice (teh je v Sloveniji skoraj 200 vrst), gobe iz rodu mlečnic ter raznorazne lesne vrste gob.

To soboto lahko raziskujte poletne gobe Pohorja

Gobarsko društvo Lisička Maribor to soboto, 22. julija, pripravlja gobarsko ekskurzijo, na kateri bodo raziskovali poletne gobe Pohorja. Zbirno mesto članov in tudi ostalih bo ob 7. uri pred sedežem DU Tabor, Gorkega 48. Gobarjenje bo potekalo približno dve uri, nakar v hotelu Zarja sledi določevanje posameznih vrst gob. V petek, 28. julija, med 16.00 in 19.00 uro, ter v soboto, 29. julija, pa bo na sedežu društva, na Preradovičevi ulici 1, potekal tečaj osnov mikroskopiranja.