Slovenija

Kako bodo sprejeti ukrepi vplivali na kakovost zraka?

Tea Tošić, 05.04.20 ob 06:10

V nekaterih državah beležijo precejšen upad onesnaženosti. V Sloveniji imamo v primerjavi z mnogimi drugimi državami zelo kvaliteten zrak. Kako bodo trenutni ukrepi vplivali na samo kakovost zraka?

V Sloveniji imamo v primerjavi z mnogimi drugimi državami zelo kvaliteten zrak. Zanimalo nas je, ali bodo sprejeti ukrepi, ko promet skorajda popolnoma stoji, vplivali na kakovost zraka pri nas. »Smo v situaciji, ko kakovost zraka verjetno ne bi bila problematična, ne glede na to ali bi bili vsi ti ukrepi ali ne,« nam je dejala Janja Turšič iz Agencije RS za okolje.

»V nobenem primeru se spomladi ne pričakuje težav s kakovostjo zraka. Raven onesnaženosti je nizka. Težko je napovedati, da se bo poznalo na letnih koncentracijah. «

Najmanj težav imamo ravno spomladi

V Sloveniji imamo namreč najmanj težav z onesnaženostjo ravno spomladi in jeseni. »Sedaj smo imeli takšno vremensko situacijo, da ne glede na vse, ni za pričakovati težav z onesnaženostjo v nobenem primeru.« Na tem mestu pojasni, da je zelo težko govoriti o tem, da ukrepi vplivajo na to, da imamo boljši zrak. »V kolikor bi želeli delati študije je potrebno gledati primerljivo vremensko situacijo, ne samo za en dan, temveč več dni in jih temeljito pogledati in primerjati. Ne gre za enostavne študije.«

Najslabši zrak imamo v Sloveniji pozimi, kadar so stabilne vremenske situacije in nastanejo temperaturne inverzije. »Takšna situacija je bila januarja, ko je bilo kar nekaj presežkov na merilnih mestih.«

V nekaterih državah precejšen upad onesnaženosti

Drugače je v nekaterih, sicer najbolj onesnaženih državah, med drugim na Kitajskem in v Italiji,  kjer beležijo precejšen upad onesnaženosti. O tem pričajo satelitski posnetki. A žal, se bodo nivoji zagotovo spet drastično povišali, ko se bo gospodarstvo ponovno postavilo na noge.

»Dejstvo je, da je povsod po svetu trenutno manj izpustov, kako se bo to dolgoročno poznalo, je vprašanje. V Italiji se zagotovo pozna, saj imajo že sicer zelo slabši zrak in z njimi se ne moremo primerjati ne po industriji, ne po prometu in kmetijstvu,« pojasni in da je kako se bodo ukrepi poznali, v kolikor bomo še mesec, dva imeli takšne ukrepe, prezgodaj govoriti. »Da bi pa govorili, da so ukrepi povzročili, da imamo zrak manj onesnažen, zaenkrat ne moremo.«

»Dejstvo je, da je povsod po svetu trenutno manj izpustov, kako se bo to dolgoročno poznalo, je vprašanje. V Italiji se zagotovo pozna, saj imajo že sicer zelo slabši zrak in z njimi se ne moremo primerjati ne po industriji, ne po prometu in kmetijstvu.«

V Sloveniji so namreč najbolj problematičen vir onesnaženosti zraka s trdimi delci PM10 mala kurišča, katerih prispevek pa zaradi trenutne situacije ni manjši, ampak bi bil lahko celo večji, pravijo na Arsu.