Kot smo poročali, je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) minuli teden objavila pravnomočne ugotovitve v postopku zoper mariborskega podžupana dr. Sama Petra Medveda. Postopek je bil uveden na podlagi prijave iz oktobra 2023, kjer so prijavitelji podžupanu očitali zlorabo položaja in prekoračitev pristojnosti. Hkrati je KPK napovedala, da bo mariborskega župana pozvala k razrešitvi Medveda.
VEČ PREBERITE NA: KPK pozvala Arsenoviča, da odstavi podžupana Medveda
Medtem ko odziv župana Saše Arsenoviča in podžupana še čakamo, pa so se za nas odzvali številni mariborski mestni svetniki in svetniške skupine. Njihove odzive objavljamo v celoti.
Zdravko Luketič v imenu svetniške skupine Nova Slovenija MO Maribor:
»Zaupanje občanov v delo župana in njegovo ekipo je za uspešno delo izjemno pomembno. Obžalujem, da je do neljubih dogodkov prišlo, saj imajo velike posledice za prizadete zaposlene.
Svetniki so župana že pozvali k razrešitvi podžupana, zato pobuda KPK zavezuje župana, da se na podlagi svoje politične odgovornosti odzove na poziv za razrešitev.
V urejenih demokratičnih družbah po pravnomočnih ugotovitvah kršitev odgovorna oseba na podlagi moralne odgovornosti do skupnosti in osebne integritete, sama odstopi. Če župan ni prejel odstopne izjave mora zavarovati integriteto delovanja MOM in ukrepati.«
Alenka Iskra kot vodja v imenu svetniške skupine SD:
»Komisija za preprečevanje korupcije je opravila svoje delo in ugotovila, da je podžupan prekoračil svoja pooblastila. Za navedeno dejanje mora prevzeti polno odgovornost. Nepoznavanje postopkov ne more biti opravičilo niti ne zmanjšuje njegove odgovornosti. Glede na to, da podžupana ne imenuje mestni svet, ta tudi nima pristojnosti, da bi ga razrešil.
Od osebe, ki opravlja tako odgovorno funkcijo, se pričakuje najvišja stopnja politične odgovornosti in osebne integritete. Ravno zaradi teh pričakovanj in načel, ki bi jih moral zasledovati vsak javni funkcionar, pozivam podžupana, da razmisli o svojem ravnanju in tudi odstopi s funkcije.«
Davorka Pregl, vodja svetniške skupine Gibanje Svoboda:
»V Gibanju Svoboda sami ne bi presojali, saj za kršitve zakonskih obveznosti obstajajo ustrezni organi. Če se bo pokazalo, da je zakon kršen, bo moral prevzeti svojo odgovornost, Niso pa še izčrpani vsi pravni postopki npr. pritožba na sodišče.
V medijih je navedeno, da policija ni zaznala sumov storitve kaznivega dejanja, ni vložila kazenske ovadbe zoper podžupana, državnemu tožilstvu je poslala le obvestilo o zadevi.
Zaznala tudi nisem, da bi se tožilstvo odločilo za pregon.
KPK je zaznala kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, upravno sodišče je odločbo KPK potrdilo. Kar pa je novo, je ravnanje KPK, ki uvaja novo prakso, to je poziv župana k razrešitvi. Tega doslej nismo zasledili.
Poznamo primere, ko je znani politik bil dvakrat dokončno spoznan za odgovornega pred KPK, pa KPK ni pozivala nikogar k odstopu pa gre za verjetno najvišje politične funkcije. Dvojna merila niso ravno primerna. Absolutno pa menimo, da je stvar osebne integritete posameznika, da v primeru kršitev integritete sam prevzame odgovornost za svoja dejanja.«
Tatjana Frangež, vodja svetniške skupine Levica:
»Pričakujem ravnanje, skladno z ugotovitvami in priporočili KPK.«
Vladimira Cokoja, Demokrati – Klub samostojnih svetnikov:
»Tudi v naši svetniški skupini menimo, da se od funkcionarjev in javnih uslužbencev pričakuje, da ravnajo vestno in skrbno ter poznajo svoje obveznosti in dolžnosti oz. predpise s področja svojega delovanja in da v skladu z njimi tudi vselej ravnajo. Prav tako je bilo podžupanovo podajanje neresničnih izjav nam mestnim svetnikom in novinarjem, ki so se kasneje izkazale za neresnične - v nasprotju s temeljnimi etičnimi pravili, ki veljajo v družbi, saj v tem primeru v temelju rušijo zaupanje javnosti v njihovo delo, prav tako pa poštenost in ugled MO Maribor, v okviru katere opravljajo svojo funkcijo oziroma naloge, ki so jim v javnem interesu zaupane.
V programskih izhodiščih Demokrati v naši družbi zagovarjamo ničelno stopnjo korupcije in zagovarjamo transparentnost, poštenost, etiko in moralo na vseh nivojih, tako na državni kot lokalni ravni in vsaki celici naše družbe in se zavzemamo za krepitev zagotavljanja poštenega in učinkovitega dela funkcionarjev in javnih uslužbencev v vseh podsistemih, saj se le tako lahko krepi zaupanje prebivalstva, gospodarstva in družbenih sistemov v pravno državo oziroma lokalno skupnost in posledično funkcionarje oz. javne uslužbence.
Zato se v Klubu samostojnih svetnikov in tudi kot Demokrati pridružujemo pobudi, naslovljeni s strani KPK na župana g. Arsenoviča, da začne postopek razrešitve podžupana dr. Medveda, saj menimo, da se lahko le na ta način uresničuje krepitev integritete v MO Maribor in da je odgovorno ravnanje in vodenje z dobrim zgledom visokih predstavnikov oblasti (tudi župana in podžupana MOM), nujen predpogoj za uspešno preprečevanje korupcije.
Pošiljamo javni apel županu g. Arsenoviču: Danes začnite s postopkom razrešitve podžupana dr. Medveda in pokažite meščanom dober zgled, da vam je mar za poštenost, etiko in moralo in za ugled MO Maribor.«
Igor Jurišič, predsednik Stranke mladih - Zeleni Evrope:
»V Stranki mladih - Zeleni Evrope razumemo ugotovitve KPK kot napotilo županu k razrešitvi podžupana in verjamemo, da ga bo župan spoštoval. V kulturnem okolju v katerem se nahaja Maribor se namreč pričakuje, da vodilni občinski funkcionarji spoštujejo pozive KPK, še posebej, če temu pritrdi tudi Upravno sodišče.
V Stranki mladih - Zeleni Evrope bi bili zelo presenečeni, če bi se župan odločil drugače in ravnal, kot ravnajo funkcionarji v nekaterih drugih kulturnih okoljih, kjer se določena javna funkcija razume kot orodje za doseganje drugih interesov, ki niso nujno v korist javnosti in kjer je oklepanje funkcije tudi ob takšnih ugotovitvah, nekaj pričakovanega.
Od župana in seveda podžupana, ki lahko s svojim odstopom olajša županovo odločitev, pa je odvisno, kako razumejo Maribor in v kakšno kulturno okolje po njihovem mnenju Maribor spada.
Glede na to, da pa podobne prakse, ko župan sprejema določene odločitve, ki so v pristojnosti mestnega sveta in sproža sodne postopke, v katerih želi doseči ničnost dela Odloka o ustanovitvi JHMB glede pravic zaposlenih pri imenovanju nadzornikov z isto odvetniško družbo, ki je taisti odlok pripravila, pa predlagamo, da si tudi župan Arsenovič predse postavi ogledalo in da v korist ugleda Maribora resno razmisli o lastnem odstopu, saj se mestni svet (pre)velik del časa ukvarja z reševanjem težav, ki jih povzroča župan s svojimi postopki pred sodišči samo zato, ker se ne strinja z odločitvami najvišjega organa odločanja v mestu - mestnega sveta.«
Kot prvi so se z javnim pozivom oglasili v Listi za pravičen razvoj MČ in KS (LPR). Njihov poziv županu si lahko preberete tukaj.