Včerajšnje neurje ni prineslo le močnih nalivov in orkanskega vetra, marsikje je padala tudi toča. Posledično so tudi na širšem mariborskem območju, vključno z občinami osrednjih Slovenskih goric, prizadeti številni vinogradi.
Po besedah Andreja Reberniška, direktorja Kmetijsko gozdarskega zavoda Ptuj, je pomembno, da vinogradniki takoj, ko bo vreme dopuščalo, poškropijo vinsko trto in jo tako preventivno zaščitijo. Zelenih del, torej odstranjevanja listov, v tem trenutku ne izvajamo, saj bi to za vinsko trto pomenilo še dodatno obremenitev. »Najpomembneje je, da pomagamo trti zaceliti rane, ki so nastale od udarcev točinih zrn. V ta namen lahko uporabimo škropiva na bazi folpana in bakra, slednje v primeru velikih ran lesa. Priporočamo tudi foliarna gnojila na bazi aminokislin, alg in podobno, s čimer bomo rastline okrepili.«

FOTO: Vino Gaube
V primeru, da je pridelek v celoti uničen, je pomembno, da ohranimo les za naslednje leto, če so poškodbe manjše, lahko rešimo še nekaj letošnje letine. »Ker smo šele meseca julija, lahko še poženejo zalistniki.« Od toče natolčene jagode se bodo posušile oziroma bodo začele gniti, posledično lahko pride do pojava botritisa.

FOTO: Vino Gaube