Kraje registrskih tablic očitno niso redke, niti v Mariboru, povzročijo pa lahko kar nekaj 'sitnosti' – od dodatnih poti na upravno enoto in čakanja na rezervne oziroma nadomestne do stroškov zaradi sprememb prometnega dovoljenja (vnosa nove oznake).
Policisti zato svetujejo, da v primeru kraje o tem čimprej obvestite najbližjo policijsko postajo, "ki registrske tablice nato tudi v najkrajšem možnem času vnese v policijske evidence, kar lahko pripomore k njihovemu hitrejšemu odkritju".

Kako policisti odkrijejo tatvino?

Policisti lahko sicer v okviru rednih prometnih kontrol ugotovijo, da tablice na nekem vozilu "niso prave" (podobno ugotavljajo tudi druga kazniva dejanja), pogostejša praksa pa je, da jih o tem obvestijo oškodovanci sami: "lastnik oz. uporabnik vozila tatvino naznani na policijski postaji in se registrske tablice vnesejo v policijske evidence, kot ukradene. Tako policisti ob nadzoru prometa ali drugih postopkih pri preverjanju v policijskih evidencah ugotovijo, da so tablice ukradene oz. pripadajo drugemu vozilu".

Kaj pa, če dobite kazen, ki "ni vaša"?

Kaj pa, če vam nekdo tablice ukrade, jih uporablja v prometu, z njimi stori prekršek (denimo prekorači hitrost in ga ujame radar), kazen pa kot lastnik vozila prejmete vi? S policijske postaje Maribor odgovarjajo: "V kolikor se posamezniku očita prekršek in mu je naložena tudi predpisana sankcija, vendar tega prekrška ni storil, ima oseba v prekrškovnem postopku možnost, da se izjasni o dejstvih in okoliščinah prekrška, prav tako so tekom prekrškovnega postopka na voljo redna (ugovor, zahteva za sodno varstvo) in izredna pravna sredstva (npr. zahteva za obnovo postopka)". Tudi s tega vidika je torej bistveno, da vsako krajo čim prej prijavite, s tem se izognete kazni, ki vam v resnici ne pripada.

Preventiva: Katere oblike avtomobilskega zavarovanja pa pokrivajo kraje tablic?

Zaščitite pa se v resnici lahko že ob samem nakupu avtomobila oziroma sklenitvi zavarovanja. Zavarovalnici Triglav in Sava denimo pokrivata odtujitve registrskih tablic v okviru posebnih kasko zavarovanj: Triglav znotraj kombinacije delnega kaska K – kraja (kot dodatek obveznemu zavarovanju ali splošnemu kasku), Sava pa kot del U kaska
A bodite pazljivi: splošna praksa zavarovalnic je takšna, da se vam tatvina prizna samo, če ste krajo najprej naznanili policiji (torej na podlagi zapisnika) in seveda, če imate sklenjeno obliko zavarovanja, ki to pokriva.
Nazadnje pa stvari uredite še na upravni enoti: tam vam na podlagi policijskega zapisnika (in zavarovalniške dokumentacije) najprej izdajo začasne oz. nadomestne tablice, po določenem času pa stalne – takrat nadomestne ukinete oziroma vrnete.

Če je le možno, se držimo čim bolj zanesljivih in nadzorovanih parkirišč. V vsakem primeru pa vedno "dobro privijmo vijake".