Mag. Marko Slavič, direktor Doma Danice Vogrinec v Mariboru, ki je eden izmed največjih domov v regiji s kapaciteto 809 postelj, je nedavno opozoril na perečo kadrovsko krizo. "V domovih že dlje časa primanjkuje približno 20-odstotkov kadra, predvsem zdravstvenih delavcev. Privlačnost dela v bolnišnicah ali zdravstvenih domovih je bistveno večja kot zahtevno delo v nadstropjih naših domov," je pojasnil.

Domovi se tako že nekaj let soočajo z dilemo: omejiti sprejem novih stanovalcev in zmanjšati obseg storitev ali povečati obremenitev že preobremenjenih zaposlenih? "Mi delamo naprej, kolikor zmoremo, a pri takem tempu in brez dodatnih spodbud bo dolgoročno težko," je zaskrbljen Slavič.

"Včasih sem zgrožen, ko kdo pride k nam in reče, da ne bi bilo slabo, če nehamo sprejemati ostarele in podaljšamo kakšno čakalno vrsto."

Premalo zanimanja med mladimi

Kadrovska kriza se zaradi nizkega zanimanja mladih za delo v dolgotrajni oskrbi še dodatno poglablja. Kljub promocijskim akcijam in mesečnim štipendijam v višini 222 evrov je odziv med dijaki in študenti skoraj zanemarljiv. "Od šestih letnikov se je za štipendijo odločil le eden, kar je zaskrbljujoče. Lahko si predstavljate, kaj se bo na dolgi rok zgodilo, če se bo ta motivacija še zmanjšala," poudarja Slavič.

Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki se bo postopno uveljavljal do leta 2026, prav tako prinaša pomembne spremembe, kot je pravica do oskrbovalca družinskega člana. A mnogi se bojijo, da zakon ne bo rešil ključnih težav. Po ocenah bo zaradi novih pravic v sistem dolgotrajne oskrbe vstopilo 20.000 novih uporabnikov. "Brez povišanja plač in sistemskih rešitev kadrovske problematike dolgoročnih učinkov ne bo," še opozarja Slavič.

Vlada obljublja premike

Premier dr. Robert Golob je decembra obiskal Dom Danice Vogrinec in poudaril, da je vlada zavezana k izboljšanju pogojev. "Eden od zelo pomembnih premikov, ki jih je ta vlada naredila po 15-ih letih, je plačna reforma, s katero želimo vsem zaposlenim izkazati spoštovanje. Verjamem, da bomo na ta način jasno povedali, da cenimo njihovo delo po drugi strani pa vzpostavili sistem nagrajevanja v jasnem zdravstvu," je dejal Golob.

Zakon o dolgotrajni oskrbi predvideva tudi uvedbo e-oskrbe, ki bo omogočala hitro pomoč s pomočjo elektronskih zapestnic, ter zmanjšanje stroškov oskrbe v institucijah. A kljub tem inovacijam ostajajo ključna vprašanja odprta: kako zagotoviti dovolj kadra, kako motivirati mlade za delo v oskrbi in kako urediti plačne razmere. Slavič zaključuje z opozorilom: "Če že ta trenutek sistem pregoreva in je v razsulu, ne vem, kaj se bo zgodilo čez deset do petnajst let."