Mariborsko Pohorje, sicer nekoč izredno priljubljena smučarska destinacija, se v zadnjih letih sooča z izzivi, ki jih prinaša podnebna kriza in z njo povezano pomanjkanje snega. Zime so tako vedno krajše, brez naravnega snega. Umetno zasneževanje pa prinaša dodatne stroške. Prihodnost zimske sezone na Pohorju je tako ogrožena.

Smučarska zveza z idejo pokritega smučišča nad Snežnim stadionom

Mariborska občina idejo izgradnje pokritega smučišča podpira, vendar kaj konkretnega na to temo zaenkrat še ni bilo. Pred meseci je Smučarska zveza na Mestno občino Maribor poslala predlog za izvedbo pokritega smučišča nad Snežnim stadionom. Kot so zapisali na Smučarski zvezi Slovenije, postajajo pokrita smučišča vse bolj pribljubljena, saj omogočajo smučanje 365 dni na leto. 

V proračunu za leto 2025 občina načrtuje investicijo v izvedbo nove tekmovalne smučarske proge Habakuk, tako imenovane proge B za Zlato lisico.

Kot nam pove tudi naš sogovornik, nekdanji smučar ter vodja tekmovanja za Zlato lisico Mitja Dragšič, bi bilo za Maribor dobrodošlo, če bi prišlo do pokritega smučišča, vendar je malo možnosti za realizacijo: »Gre za res veliko investicijo. Ne toliko za veliko investicijo ob sami izgradnji, temveč je tukaj bolj problem v vzdrževanju tega objekta.«

Kot so sporočili iz Mestne občine Maribor, bi bilo potrebno sprva izdelati študije izvedljivosti: »Le-ta še ni bila izvedena. Treba je pa tudi oceniti vplive na lokalno okolje, športni sektor in gospodarstvo ter izvesti prostorsko preveritev.«

Velik finančni zalogaj za postavitev in vzdrževanje objekta

O tem, ali bi občina podprla takšen projekt, je zaenkrat še prezgodaj govoriti. Prav tako naš sogovornik Dragšič meni, da bi pokrito smučišče morali financirati številni, morda tudi kak zasebni investitor: »Če bi prišlo do gradnje pokritega smučišča, bi verjetno morali sodelovati tako smučarska zveza, FIS, olimpijski komite, država, saj občina sigurno ni zmožna vsega financirati sama.«

»Če je vsaj procent možnosti, da bi se Zlata lisica kdaj vrnila v Maribor, je to verjetno edina rešitev. Da bi se na takšen način, na takšni nadmorski višini in ob takšnih vremenskih razmerah v zadnjih letih lahko izpeljala tekma svetovnega pokala,« Dragšič o možnosti Zlate lisice na Pohorju.

Vprašanje se poraja, če bi FIS sploh želela tekme izpeljati pod pokritim smučiščem: » Naslednje, ali bi bil pokriti zgolj spodnji del, Snežni stadion. Če bi bil pokriti zgolj spodnji del, po tem bi bila proga primerna zgolj za slalom. Sigurno bi bili bližje tekmam svetovnega pokala, vendar še vedno daleč.«

Na občini bodo tako sledili z izvajanjem projektov, kot so sodobni sistemi tehničnega zasneževanja in lokacije za shranjevanje snega, ki lahko predstavljajo pomemben korak k dolgoročni stabilnosti panoge. »Temu bomo v prihodnosti tudi sami sledili, kakor tudi izvajanju projektov za izboljšanje infrastrukture in logistike, kar nam bo omogočalo, da bomo lahko privabili še več obiskovalcev skozi celotno leto. Tako načrtujemo izvedbo dodatnih zajetij za vodo in izboljšanje pogojev za zasneževanje tudi na višje ležečih smučiščih, ki danes teh pogojev še nimajo,« še dodajo na Mestni občini Maribor.

Bi pokrito smučišče prineslo daljšo smučarsko sezono?

Pokrito smučišče bi prineslo bolj planirano smučarsko sezono: »Bilo bi lažje karkoli organizirati. Na Snežnem stadionu je težko dolgoročno planirati tekme. Odvisni smo predvsem od vremena. S pokritostjo bi ta vremenski faktor minimalizirali. Dejansko bi mogli izkoristiti vse možne resurse, mariborsko letališče, turizem kot tak. Ne bi se splačalo delati pokritega smučišča, da bi potem imeli dva do tri tedne smučanja,« dodaja Dragšič.

Nekdanji slovenski smučar meni, da je Maribor sposoben zimski turizem dvigniti na višji nivo: »Vsepovsod, kjer že imajo pokrita smučišča, recimo Dubaj, gre za izredno turistična mesta. »Potem bi mi mogli dvigniti turizem v Mariboru na ta nivo. Med drugim imamo letališče, verjamem, da smo sposobni z dano infrastrukturo pripeljati turizem kot tak.«

Sigurno pa bi bilo potrebno v Pohorje marsikaj investirati, kaj se ni sproti naredilo v zadnjih 20-ih letih: »V zadnjih dveh, treh letih se je začelo nekaj dogajati na Mariborskem Pohorju. Vendar vemo, kaj vse muči naš breg, od zastarelosti sedežnic do marsičesa drugega. Tako ne govorimo več o 100.000 evrih, temveč o več milijonih in tu je ta problem, kje in kako.«

Mariborsko Pohorje se že več let sooča z izzivi, ki jih prinaša podnebna kriza in krajše zime brez zadostne količine naravnega snega. Predlog o izgradnji pokritega smučišča nad Snežnim stadionom bi lahko rešil nekatere izzive, saj bi omogočil smučanje skozi vse leto in potencialno vrnitev Zlate lisice v Maribor. Vendar pa gre za veliko finančno investicijo, ki zahteva sodelovanje različnih deležnikov, vključno z državo in zasebnimi investitorji.