Potem ko so številna gospodinjstva na širšem območju Maribora po zadnjih neurjih z močnim vetrom po več dni čakala na ponovno vzpostavitev dobave elektrike, kar je pri odjemalcih povzročilo veliko slabe volje in negodovanja, smo pri družbi Elektro Maribor preverili, kolikšna investicijska vlaganja v elektrodistribucijsko omrežje so opravili v zadnjem obdobju in kakšni so bili dobički podjetja.
V petih letih so v omrežje vložili 150 milijonov evrov, dobiček je znašal dobrih 55 milijonov
V Elektru Maribor pojasnjujejo, da so v zadnjih petih letih v omrežje vložili okoli 150 milijonov evrov. Večina teh sredstev je bila namenjena obnovi razdelilno transformatorskih naprav, transformatorskih naprav, srednje napetostnega in nizko napetostnega električnega omrežja. Na vprašanje, na katerih območjih so opravili vlaganja, so odgovorili, da Elektro Maribor približno enakomerno vlaga po celotnem svojem oskrbovalnem področju, to je severovzhodnem delu Slovenije.
In kolikšen je bil v zadnjih petih letih dobiček družbe Elektro Maribor? “Čisti poslovni izid družbe Elektro Maribor je v zadnjih petih letih znašal 55.538.075 evrov,“ so pojasnili.
Novih nadzemnih vodov praktično več ne gradijo
Nadalje pojasnjujejo, da je njihov cilj skladno s strategijo čim več primernih tras izvesti v podzemnih izvedbah. “Trenutno imamo od celotnega električnega omrežja, ki ga je približno 17.000 kilometrov, okoli 55 odstotkov v podzemni izvedbi. Od tega je okoli 4.200 kilometrov srednjenapetostnih vodov, od katerih je približno 33 odstotkov srednjenapetostnega omrežja vkopanega, in okoli 13.000 kilometrov nizkonapetostnega omrežja, od katerega je približno 64 odstotkov vkopanega.”
Pravijo, da posledično novih nadzemnih vodov (razen v res izjemnih primerih, kadar ni druge možnosti) praktično več ne gradijo. “Tudi kadar obnavljamo kakšen električni vod, je prva prioriteta ta, da se preveri možnost pokablitve le-tega.”