Vodstvo mariborske mestne uprave namerava vsa javna podjetja in zavode v mestu povezati v občinski koncern. Koncern prinaša prednosti, a tudi pasti.
Iskanje sinergijskih učinkov
Vodstvo mariborske občine je s pomočjo Ekonomske fakultete pripravilo izhodišča za oblikovanje koncerna. Ali je projekt zastavljen modro pa se bodo še ta mesec morali izreči mestni svetniki. V koncernu bi združili prednosti, ki jih imajo javna podjetja in zavodi, meni direktor Energetike Alan Perc. „Za naše podjetje vidim koristi, ker bomo lahko skupaj oblikovali določeno politiko v mestu“.
Da bi združevanje določenih služb prineslo sinergijske učinke, verjetno tudi prihranke, izpostavlja direktor Vodovoda Danilo Burnač: „Morda skupna položnica, skupne finance, skupna javna naročanja, kar bi vplivalo na zmanjševanje stroškov javnih podjetij.“ Kolikšni bi sploh bili učinki koncerna bo vsebina nadaljnjih analiz, zaenkrat so dobili le odgovor, da je koncern pravilna pot. „In to bo verjetno prva naloga koncerna, kjer se bodo opredelile strateške usmeritve, nato bo svoj strateški načrt moralo narediti še vsako podjetje. Ampak postopoma, menim, da bomo to gradili v naslednjih desetih letih,“ izpostavlja Perc.
Odprta vprašanja
A nekaj odprtih vprašanj ostaja: kako preprečiti preveliko zaposlovanje v koncernu, kako ohraniti vsaj neko mero samostojnosti podjetij? „To se je pokazalo v Ljubljani, kjer so imeli željo po omejitvi zaposlovanj na holdingu, po 20 letih pa je tam zaposleno blizu 300 ljudi. Na eni strani v podjetjih zmanjšujejo stroške dela, na drugi strani pa se na nivoju mame število zaposlenih povečuje,“ opozarja Burnač. Da je to problem občinskih in državnih podjetij meni tudi Perc in dodaja, da je zaposlitvena struktura koncerna zamišljena kot izrazito vitka: nekaj vodstvenih delavcev, vsa ostala dela bi opravljali najbolj usposobljeni zaposleni iz javnih podjetij.
Strokovno ostajajo samostojni
„Zagotovo nam bo pri strateških odločitvah samostojnost nekoliko padla, ker bomo morali upoštevati smernice koncerna in s tem mariborske občine. Strokovno pa bomo zagotovo ostali samostojni,“ meni Perc.
Poznavalci, s katerimi smo govorili, pa opozarjajo še na nekaj vprašanj: vsa podjetja nimajo enakega statusa, nekatera so oblikovana kot delniške družbe, druga kot d.o.o. Vprašanje pa je tudi, kako bodo reagirale manjše okoliške občine, tudi lastnice teh podjetij; težko si je zamisliti, da bi pustile, da z njihovim premoženjem upravljajo v Mariboru.