Predstavniki Policijske uprave Maribor in UKC Maribor so na današnji skupni novinarski konferenci pozvali uporabnike pirotehničnih sredstev, da če to že uporabljajo, naj tega ne kupujejo na črnem trgu in naj pirotehniko uporabljajo v skladu z navodili ter na varen način. Posledice poškodb so namreč lahko zelo hude. Lani so v UKC Maribor sprejeli okoli 10 pacientov, mladih in starejših, v nekaterih primerih pa so morali amputirati prste in zapestje.

Metin Omerović iz Urgentnega centra je dejal, da si želi, da nihče ne bi imel nikoli občutka, kako je, ko starš izve, kaj se je otroku zgodilo. “Želim si, da nihče ne bi doživel tega krika. Zato pamet v roke, te stvari so nevarne.”  

“Mi smo za prepoved”

Bojan Šparaš iz Oddelka za plastično in rekonstrukcijsko kirurgijo ter opekline prav tako poziva starše in otroke, da so to pirotehnična sredstva nepotrebne stvari. “Takšne poškodbe se popolnoma nikoli ne pozdravijo. Ker so v tem času določena pirotehnična sredstva dovoljena, bi vam povedal, da se tisti pacienti, ki so težje poškodovani, nikoli več ne vrnejo v prvotno stanje. Obžalujejo, da to ni bilo strožje prepovedano. Eksplozivna sredstva na žalost povzročajo trajne poškodbe in so moteče tudi za živali. Naš oddelek je za popolno prepoved pirotehničnih sredstev,” je bil jasen.

Lani 19 kršitev

Boris Lukežič, samostojni policijski inšpektor iz Sektorja uniformirane policije PU Maribor, pa je sporočil, da so v lanskih praznikih na območju mariborske policijske uprave obravnavali 19 (v letu pred tem 24) kršitev v zvezi z nedovoljeno uporabo pirotehničnih izdelkov. Skoraj polovica kršitev omenjene zakonodaje je bila storjena s strani mladoletnih oseb. Pri opravljanju operativnih nalog soo zasegli skupno 238 pirotehničnih izdelkov. Letos so obravnavali enega mladoletnega kršitelja, ki smo mu zasegli 25 pirotehničnih izdelkov.

“Prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je fizičnim osebam sicer dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarja. Uporaba ostalih pirotehničnih izdelkov (kot so rakete, fontane, baterije, pirotehnične vžigalice, čudežne svečke, , tortne fontane, čmrlji …) ostaja dovoljena skozi celo leto. Posebej opozarjamo tudi na to, da pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavna značilnost je pok, ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve. Prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorij F2 in F3, katerih glavni učinek je pok (gre predvsem za petarde različnih oblik in moči), je prepovedana. Prav tako je prepovedana lastna izdelava pirotehničnih sredstev in predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanega učinka, oziroma njihova preprodaja, prepovedana pa je tudi posest takšnih izdelkov. Prodaja, posest in uporaba pirotehničnih izdelkov v nasprotju z omejitvami pomenijo prekršek, za katerega je predvidena globa od 400 do 1.200 evrov. Pri tem se izdelek tudi zaseže.”